"Miejcie go na oku". To co chłopiec chciał zrobić z nowonarodzonym bratem jest przerażające

2023-07-06 9:58

Pojawienie się na świecie drugiego dziecka, zawsze jest wyzwaniem w życiu rodziny. Także, a może zwłaszcza, dla jego starszego rodzeństwa. Tym bardziej, jeśli starszak jest jeszcze mały i noworodek zmienia całe jego życie. Konflikty są w tej sytuacji naturalne, jednak to jak zareagował ten chłopczyk na brata oburzyło internautów. Dlaczego?

Reakcja malucha na młodsze rodzeństwo.
Autor: Getty Images/ Instagram screenshot Reakcja malucha na młodsze rodzeństwo.

Reakcje starszaków na pojawienie się w domu młodszego rodzeństwa są przeróżne. Część zaczyna znowu sikać w majtki, czy wymaga bycia karmionym. Rzadko kiedy jednak, maluch bardzo źle reaguje na noworodka w domu. 

Dla rodziców takie sytuacje zawsze są trudne. Ciężko się rozdwoić, a mimo świadomości, że kilkulatek wciąż potrzebuje uwagi, nie da rady wyłączyć ciągłych potrzeb noworodka. Każda mama marzy, by pierwsze miesiące w powiększonej rodzinie poszły gładko. Zachwycamy się filmikami pojawiającymi się w mediach społecznościowych, na których starszaki z czułością całują i trzymają na rękach bobasy. Nie zawsze jest jednak tak kolorowo. Do problemu trzeba podejść rozważnie, a zachowanie tej mamy, zdaniem internautów pozostawiało wiele do życzenia. 

Przeczytaj: Gdy starszak mówi, że nienawidzi nowego rodzeństwa. Oto najgorsza rzecz, jaką możesz wtedy zrobić

Co potrafi 2-letnie dziecko?

Zobacz też: Zazdrość o rodzeństwo: jak pocieszyć pierworodnego?

Chciał wyrzucić brata do śmietnika

Mama o której mowa, wrzuciła na Instagram filmik, na którym trzyma na rękach noworodka, a jej starszy syn, na oko 2-letni, usilnie próbuje ciągnąć ją w inne miejsce w domu. Jak się okazało, prowadził matkę do... śmietnika, a będąc przy nim próbował wrzucić młodszego brata do środka... Filmik miał mieć zabawny charakter, jednak nie rozbawił internautów. 

Internautów oburzyło zachowanie mamy

Część ludzi zauważała, że starszak potrzebuje zaopiekowania, bo dla niego nowa sytuacja jest rewolucją w życiu. 

"Co jest nie tak z matką? Chłopiec potrzebuje uwagi i poczucia bezpieczeństwa po poważnych zmianach w domu" - zauważyła inna internautka.

Dla części użytkowników Instagrama, zachowanie chłopca mimo wszystko nie jest normalne...

"Miejcie go na oku" - straszył jeden z użytkowników Instagrama.

"Nie zostawiajcie go samego z dzieckiem" - wtrącił ktoś inny.

Byli i tacy, których raziło z kolei samo zachowanie matki, nagrywającej całą sytuację, zamiast poświęcić czas na zbudowanie odpowiedniej relacji między rodzeństwem. 

"Przestań nagrywać wszystko i naucz go, że dziecko nie jest śmieciem. Odśwież swoje umiejętności rodzicielskie. (...) To biedne dziecko może zostać zranione" - napisała słusznie jedna z mam.

A jak Wy oceniacie całą sytuację?

Starszak zagrożeniem dla niemowlaka?

Nawet jeśli starsze dziecko jest zachwycone pojawieniem się nowego rodzeństwa, może być dla niego zagrożeniem. Zdarza się, że kilkulatki usiłują karmić maluszka, albo wrzucają mu zabawki do łóżeczka, nie zdając sobie sprawy z niebezpieczeństwa.

Choć początki wydają się być bardzo trudne, konsekwencja rodziców w postępowaniu znacznie ułatwi dzieciom nawiązanie więzi. A gdy minie pierwszy rok życia młodszego dziecka, niemiłe incydenty będą tylko wspomnieniem...

Przeczytaj: W ten sposób same wzbudzamy niechęć starszaka do młodszego rodzeństwa. Drobna zmiana zdziała cuda dla ich relacji