Ukrainki rysują na rączkach dzieci zagadkowe symbole. "Muszą myśleć o najgorszym"

2022-03-25 9:48

We wtorek ukraińska Prokuratura Generalna podała bilans dziecięcych ofiar rosyjskiej napaści. W trakcie inwazji zginęło 117 dzieci, a 155 zostało rannych. To tylko oficjalne dane, realnych ofiar z całą pewnością jest więcej. W obliczu takiego zagrożenia ukraińskie mamy muszą myśleć o najgorszym. Rysują te znaki na rączkach dzieci na wypadek, gdyby zostały ciężko ranne.

wojna Ukraina
Autor: Getty Images/ Twitter/ @lapatina_ Tak Ukrainki chronią dzieci na wypadek, gdyby zostały ciężko ranne.

Mimo, że obywatele Ukrainy masowo uciekają ze swojej ojczyzny, a do samej Polski trafiło 2,237 mln ukraińskich uchodźców, to wciąż całe mnóstwo ludności cywilnej cierpi w wyniku rosyjskiej napaści. Najgorsza sytuacja jest w prawie całkowicie zniszczonym Mariupolu. Mer miasta nazywa to jednoznacznie - ludobójstwem. 

W mieście wciąż przebywają kobiety i dzieci. Cały czas, w strachu i niepewności. Dlatego ukraińskie mamy, rysują swoim dzieciom symbole na rączkach, by je uratować na wypadek ataku. 

Przeczytaj też: Uratowała życie miesięcznej córeczce. Sama dostała odłamkami w głowę

- Kobieta, z którą rozmawiałam, która uciekła z Mariupolu, powiedziała mi, o zapisywaniu swoim dzieciom grupy krwi na rękach, na wypadek gdyby zostały uwięzione pod gruzami, gdyby rakieta uderzyła w ich dom - pisze dziennikarka "The Kyiv Independent" Anastazja Lapatina na swoim Twitterze.

Komentarze pod Tweetem dziennikarki są pełne emocji:

- To niesamowicie smutne i piękne jednocześnie

- Żadna matka nie powinna być zmuszona do takiego gest (...)

- Przykro mi, że Ukrainki muszą teraz myśleć o takich rzeczach

Znaki te są trudno rozpoznawalne dla zwykłego człowieka. Jak się jednak okazuje, nie przypadkowe. "II +", oznacza, że dziecko ma grupę krwi A (II) RH (+). Taki zapis jest często stosowany na naszywkach umieszczonych na wojskowych mundurach. Są to klasyczne symbole grup krwi, rozpowszechnione zwłaszcza we wschodniej Europie.

Jak czytamy na stronie krwiodawcy.org:

  • grupa krwi 0 ma oznaczenie I, 
  • A - to II
  • B - III
  • AB - IV

Dowiedz się: Rusza przyjmowanie wniosków o 500 plus dla uchodźców z Ukrainy. Jak złożyć wniosek?

Amelka, która zaśpiewała w schronie, teraz wystąpiła na wielkiej scenie. Film wzrusza do łez

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza