Muzyka łagodzi ból noworodków. Naukowcy puszczali im słynną kołysankę

2023-08-30 13:16

Drobne zabiegi medyczne, jak zastrzyki i badanie krwi nie muszą być dla noworodków prawdziwą traumą. Naukowcy odkryli, że muzyka może skutecznie złagodzić ból. Wykorzystali słynną kołysankę.

Noworodek
Autor: Getti Images Muzyka łagodzi ból noworodków. Naukowcy puszczali im słynną kołysankę

Badania przeprowadzone przez naukowców z oddziału pediatrycznego nowojorskiego Lincoln Medical Center, miały na celu sprawdzenie, czy ból u noworodków można zmniejszyć za pomocą muzyki. Podczas rutynowych badań przesiewowych puszczali nowo narodzonym dzieciom słynną kołysankę.

Odtwarzanie muzyki noworodkom okazało się kluczowe. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma „Pediatric Research” 29 sierpnia tego roku.

Zobacz także: Wpływ muzyki na rozwój mowy - czy warto śpiewać dziecku i włączać mu piosenki?

Pielęgnacja wcześniaka w domu

Łagodzenie bólu noworodków muzyką

Naukowcy przeprowadzili badania między kwietniem 2019 roku a lutym 2020 roku.

Główny kierownik badań Dr Saminathan Anbalagan, specjalista medycyny noworodkowej i okołoporodowej w szpitalu Thomas Jefferson University w Filadelfii w USA wraz z kolegami zmierzyli poziom bólu u 100 noworodków.

Dzieci były poddawane badaniu krwi przez nakłucie pięty w ramach rutynowych badań przesiewowych noworodków w kierunku rzadkich, ale poważnych schorzeń, takich jak mukowiscydoza i dziedziczne zaburzenia metaboliczne.

54 niemowlętom odtwarzano instrumentalną kołysankę Mozarta „Twinkle, Twinkle, Little Star” przez 20 minut przed, w trakcie i przez 5 minut po zabiegu. Pozostałe dzieci nie słuchały żadnej muzyki.

Wyniki badań

Jeden z badaczy nosząc słuchawki z redukcją szumów, ocenili poziom bólu noworodków za pomocą standardowego systemu punktacji, który ocenił mimikę twarzy, płacz, wzorce oddychania, ruchy kończyn i czujność.

Wyniki były oceniane w skali od 0 do 7. Dla obu grup wynik był na poziomie 0 przed nakłuciem pięty. W grupie noworodków, które nie słuchały muzyki, było to 7 punktów podczas zabiegu, 5,5 minutę po zabiegu i 2 punkty kilka minut po zabiegu.

W przypadku dzieci, którym puszczano muzykę Mozarta, wynik był na poziomie 4 podczas zabiegu. Minutę później spadł już do 0.

Wyniki pokazały, że odtwarzanie dzieciom muzyki, takiej jak kołysanka, może pomóc zmniejszyć ich ból podczas bolesnych zabiegów.

Badanie pokazało coś więcej

Dr Saminathan Anbalagan zwrócił również uwagę, że wczesne doświadczenia bólowe mogą zmieniać reakcje na ból w późniejszym życiu. Co więcej, prowadzić do innych długoterminowych niekorzystnych skutków.

– Dlatego ustanowienie łatwej i niezawodnej metody zmniejszania bólu u noworodków ma kluczowe znaczenie – podkreślił.

Taką metodą jest niewątpliwie słuchanie muzyki.

Źródło:

  • theguardian.com
  • nature.com

Czytaj także: Bolesne gazy u niemowlaka? Czy to wina twojej diety lub mieszanki?

Mozart dla dzieci: na czym polega efekt Mozarta?

Czy w ciąży warto puszczać muzykę dziecku w brzuchu?