Bolesne gazy u niemowlaka? Czy to wina twojej diety lub mieszanki?

2021-12-07 16:08

Bolesne gazy to nie to samo co kolka niemowlęca, a jednak zdarzają się równie często i wywołują płacz u maluszka oraz stres u jego rodziców. Jak pomóc dziecku, które płacze z bólu w czasie oddania gazów? Czy winną jest dieta mamy karmiącej albo "zła" mieszanka?

Bolesne gazy u niemowlaka? Czy to wina twojej diety lub mieszanki?
Autor: Getty images Bolesne gazy u niemowlaka? Czy to wina twojej diety lub mieszanki?

Twój malec cierpi na bolesne gazy? Trawienie pokarmów, nawet takich jak mleko mamy czy mleko modyfikowane może wywołać u dziecka wzdęcia i gazy.  Nie byłby to problem, gdy nie fakt, że jego układ pokarmowy nie pracuje jeszcze doskonale. Gazy podrażniają delikatne jelita niemowlęcia i wywołują u niego ból.

Bolesne wzdęcia i gazy są dla maluszka powodem do płaczu, a dla rodzica powodem do nerwów. Ulżenie dziecku, które odczuwa ból czasie puszczania bączków, nie jest łatwe. Na szczęście możliwe.

Spis treści

  1. Co powoduje bolesne gaz u niemowląt?
  2. Czy dieta karmiącej mamy powoduje bolesne gazy?
  3. Jak zapobiegać bolesnym gazom?
  4. Jak pomóc cierpiącemu dziecku?
Kolka u dzieci: sposoby łagodzenia

Co powoduje bolesne gaz u niemowląt?

Zdaniem specjalistów bolesne gazy wywoływane są albo połykanym powietrzem w czasie jedzenia, albo gazami uwalnianymi z pokarmów w czasie ich trawienia. 

Połykanie powietrza podczas ssania piersi czy mleka z butelki to częsty problem maluszków, często kojarzony też z przyczyną kolki niemowlęcej. Pęcherzyki powietrza zalegają w układzie pokarmowym powodując ból -  dlatego tak ważne jest odbijanie dziecka po jedzeniu.

Dużo trudniej uwolnić gazy wywołane procesem trawienia – pojawiają się w jelitach u każdego człowieka, także u maluszków bez względu na rodzaj mleka, jaki spożywają.  Ale o ile dorosły organizm potrafi sobie z nimi nieźle radzić, o tyle niemowlę – niestety nie.

- Dzieci nie potrafią oddawać gazów – wyjaśnia Jeanne Cygnus, międzynarodowa konsultantka laktacyjna, cytowana przez serwis romper.com. – Może to brzmi dziwnie, ale człowiek się tego uczy zdobywając umiejętność rozluźniania zwieraczy odbytu. Niemowlę tego jeszcze nie potrafi, może przeciwnie - zaciskać je, zwiększając jeszcze ból wrażliwych jelit.

Czytaj również:  Butelki antylkolkowe - czy warto kupować butelki antykolkowe do karmienia?

Kolka u niemowląt. 7 prostych sposobów na kolkę u dzieci

Czy dieta karmiącej mamy powoduje bolesne gazy?

Specjaliści podkreślają, że pozbycie się problemu nie minie wraz ze zmianą diety karmiącej mamy. To jeden z mitów dotyczących karmienia piersią, mówiący o tym, że np. kapusta czy ostre przyprawy powodują u dziecka kolki i gazy.

W 2015 roku zespół lekarzy opublikował artykuł w Korean Journal of Pediatrics , w którym udowodnił, że kontrowersyjnych odstawianie produktów z jadłospisu karmiącej kobiety nie ma wpływu na dziecko, za to może być przeszkodą w podawaniu piersi i może prowadzić do niepotrzebnych ograniczeń dietetycznych u młodych mam.  

Okazuje się, że  niemowlęta rzadko reagują problemami zdrowotnymi na pokarm, który spożywają kobiety. Jak podkreślają lekarze, mleko powstaje z krwi, a nie z pokarmów, które przedostają się do kobiecego żołądka. Dlatego pokarmy, które nie dostają się do krwiobiegu, np. kapusta, nie będą miały wpływu na powstawania gazów u dziecka.

Inaczej jest z alergenami, które mogą przedostawać się do pokarmu kobiecego. Alergia wywołana nimi może powodować problemy z brzuszkiem, refluks, wymioty czy biegunkę. Najczęściej źródłem alergii jest nabiał, pszenica, soja czy kukurydza. 

A co z mamami karmiącymi mieszanką? Specjaliści podkreślają, że nie warto zmieniać mieszanki na inną, bo zwykle niewiele to daje. Gazy pojawiające się u dziecka karmionego butelką są raczej wywołane połykanym powietrzem niż składem mleka modyfikowanego.

Jak zapobiegać bolesnym gazom?

Ponieważ zmiana diety mamy nie pomoże maluszkowi cierpiącemu z powodu bolesnych gazów, dlatego warto skupić się na wyeliminowaniu powietrza połykanego przez niemowlę. Jest to łatwiejsze u dzieci karmionych piersią – mechanizm ssania sprawia, że malec połyka mniej powietrza niż w czasie ssania smoczka butelki.

Konieczne jest sprawdzenie, czy dziecko prawidłowo chwyta pierś, a w przypadku malca na butelce – czy zaciska na nim wargi tak, że  kąciki ust przylegają do siebie. W przypadku niemowląt karmionych butelką pomocne może być również kupienie specjalnych butelek lub smoczków tzw. antykolkowych, które zmniejszają ryzyko połykania powietrza podczas ssania.

Czytaj również: Termofor dla niemowlęcia: jak wybrać odpowiedni termofor dla dziecka?

Dyschezja u niemowlaka - jak odróżnić ją od kolki i pomóc dziecku

Jak pomóc cierpiącemu dziecku?

Sposobem na przyniesienie ulgi maluszkowi mogą być chwyty stosowane często u dzieci z kolkami niemowlęcymi: ciepła kąpiel, ciepłe okłady, masowanie brzuszka, zgodnie z ruchem wskazówek zegara ułatwia uwalnianie gazów.

Poza tym, niezbędny jest czas – wszystkie dolegliwości mijają bowiem w z wiekiem wraz z dojrzewaniem układu pokarmowego dziecka. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza