Bolesne gazy u niemowlaka? Czy to wina twojej diety lub mieszanki?

2021-12-07 16:08

Bolesne gazy to nie to samo co kolka niemowlęca, a jednak zdarzają się równie często i wywołują płacz u maluszka oraz stres u jego rodziców. Jak pomóc dziecku, które płacze z bólu w czasie oddania gazów? Czy winną jest dieta mamy karmiącej albo "zła" mieszanka?

Bolesne gazy u niemowlaka? Czy to wina twojej diety lub mieszanki?
Autor: Getty images Bolesne gazy u niemowlaka? Czy to wina twojej diety lub mieszanki?

Twój malec cierpi na bolesne gazy? Trawienie pokarmów, nawet takich jak mleko mamy czy mleko modyfikowane może wywołać u dziecka wzdęcia i gazy.  Nie byłby to problem, gdy nie fakt, że jego układ pokarmowy nie pracuje jeszcze doskonale. Gazy podrażniają delikatne jelita niemowlęcia i wywołują u niego ból.

Bolesne wzdęcia i gazy są dla maluszka powodem do płaczu, a dla rodzica powodem do nerwów. Ulżenie dziecku, które odczuwa ból czasie puszczania bączków, nie jest łatwe. Na szczęście możliwe.

Spis treści

  1. Co powoduje bolesne gaz u niemowląt?
  2. Czy dieta karmiącej mamy powoduje bolesne gazy?
  3. Jak zapobiegać bolesnym gazom?
  4. Jak pomóc cierpiącemu dziecku?
Kolka u dzieci: sposoby łagodzenia

Co powoduje bolesne gaz u niemowląt?

Zdaniem specjalistów bolesne gazy wywoływane są albo połykanym powietrzem w czasie jedzenia, albo gazami uwalnianymi z pokarmów w czasie ich trawienia. 

Połykanie powietrza podczas ssania piersi czy mleka z butelki to częsty problem maluszków, często kojarzony też z przyczyną kolki niemowlęcej. Pęcherzyki powietrza zalegają w układzie pokarmowym powodując ból -  dlatego tak ważne jest odbijanie dziecka po jedzeniu.

Dużo trudniej uwolnić gazy wywołane procesem trawienia – pojawiają się w jelitach u każdego człowieka, także u maluszków bez względu na rodzaj mleka, jaki spożywają.  Ale o ile dorosły organizm potrafi sobie z nimi nieźle radzić, o tyle niemowlę – niestety nie.

- Dzieci nie potrafią oddawać gazów – wyjaśnia Jeanne Cygnus, międzynarodowa konsultantka laktacyjna, cytowana przez serwis romper.com. – Może to brzmi dziwnie, ale człowiek się tego uczy zdobywając umiejętność rozluźniania zwieraczy odbytu. Niemowlę tego jeszcze nie potrafi, może przeciwnie - zaciskać je, zwiększając jeszcze ból wrażliwych jelit.

Czytaj również:  Butelki antylkolkowe - czy warto kupować butelki antykolkowe do karmienia?

Kolka u niemowląt. 7 prostych sposobów na kolkę u dzieci

Czy dieta karmiącej mamy powoduje bolesne gazy?

Specjaliści podkreślają, że pozbycie się problemu nie minie wraz ze zmianą diety karmiącej mamy. To jeden z mitów dotyczących karmienia piersią, mówiący o tym, że np. kapusta czy ostre przyprawy powodują u dziecka kolki i gazy.

W 2015 roku zespół lekarzy opublikował artykuł w Korean Journal of Pediatrics , w którym udowodnił, że kontrowersyjnych odstawianie produktów z jadłospisu karmiącej kobiety nie ma wpływu na dziecko, za to może być przeszkodą w podawaniu piersi i może prowadzić do niepotrzebnych ograniczeń dietetycznych u młodych mam.  

Okazuje się, że  niemowlęta rzadko reagują problemami zdrowotnymi na pokarm, który spożywają kobiety. Jak podkreślają lekarze, mleko powstaje z krwi, a nie z pokarmów, które przedostają się do kobiecego żołądka. Dlatego pokarmy, które nie dostają się do krwiobiegu, np. kapusta, nie będą miały wpływu na powstawania gazów u dziecka.

Inaczej jest z alergenami, które mogą przedostawać się do pokarmu kobiecego. Alergia wywołana nimi może powodować problemy z brzuszkiem, refluks, wymioty czy biegunkę. Najczęściej źródłem alergii jest nabiał, pszenica, soja czy kukurydza. 

A co z mamami karmiącymi mieszanką? Specjaliści podkreślają, że nie warto zmieniać mieszanki na inną, bo zwykle niewiele to daje. Gazy pojawiające się u dziecka karmionego butelką są raczej wywołane połykanym powietrzem niż składem mleka modyfikowanego.

Jak zapobiegać bolesnym gazom?

Ponieważ zmiana diety mamy nie pomoże maluszkowi cierpiącemu z powodu bolesnych gazów, dlatego warto skupić się na wyeliminowaniu powietrza połykanego przez niemowlę. Jest to łatwiejsze u dzieci karmionych piersią – mechanizm ssania sprawia, że malec połyka mniej powietrza niż w czasie ssania smoczka butelki.

Konieczne jest sprawdzenie, czy dziecko prawidłowo chwyta pierś, a w przypadku malca na butelce – czy zaciska na nim wargi tak, że  kąciki ust przylegają do siebie. W przypadku niemowląt karmionych butelką pomocne może być również kupienie specjalnych butelek lub smoczków tzw. antykolkowych, które zmniejszają ryzyko połykania powietrza podczas ssania.

Czytaj również: Termofor dla niemowlęcia: jak wybrać odpowiedni termofor dla dziecka?

Dyschezja u niemowlaka - jak odróżnić ją od kolki i pomóc dziecku

Jak pomóc cierpiącemu dziecku?

Sposobem na przyniesienie ulgi maluszkowi mogą być chwyty stosowane często u dzieci z kolkami niemowlęcymi: ciepła kąpiel, ciepłe okłady, masowanie brzuszka, zgodnie z ruchem wskazówek zegara ułatwia uwalnianie gazów.

Poza tym, niezbędny jest czas – wszystkie dolegliwości mijają bowiem w z wiekiem wraz z dojrzewaniem układu pokarmowego dziecka. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza