To nie cena powinna nas odstraszać. Gaz w domu może być groźny dla zdrowia dziecka - alarmują eksperci

2022-09-16 14:15

Kuchenki gazowe są nadal znacznie bardziej popularne od płyt grzewczych. Dlatego informacja o ich szkodliwości może być niezmiernie ważna. Najnowsze badania wykazały, że w trakcie spalanie gazu emitowane są śmiertelnie niebezpieczne cząsteczki.

matka z synem przy kuchnce gazowej
Autor: Getty images Naraża nas na śmiertelne choroby. Kuchenka gazowa groźniejsza, niż myślisz

Gaz jest oraz droższy, ale zdaje się, że nie to powinno być największym problemem właścicieli kuchenek gazowych. Eksperci, którzy przyjrzeli się procesowi gotowania potraw na gazie uważają, że palniki emitują potencjalnie niebezpieczne substancje przypominające smog – nawet po ich wyłączeniu.

Spalany gaz jak smog

Naukowcy z USA odkryli, że cząsteczki emitowane w czasie spalania gazu w zamkniętych pomieszczeniach, jakimi są kuchnie, to te same, które wydalane są przez samochody - a smog, jak wiadomo, jest bardzo szkodliwy dla zdrowia.

Dr Jonathan Levy, profesor na Uniwersytecie Bostońskim w USA, twierdzi, że kuchenki gazowe emitują między innymi dwutlenkiem azotu (NO2), gaz, który jest potencjalnie rakotwórczy, odpowiedzialny za zaostrzenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc u dorosłych i za powstawanie astmy u dzieci (jedno z holenderskich badań wykazało, że osoby korzystające z kuchenek gazowych były o 42 procent bardziej narażone na tę chorobę).

Czytaj również: Oczyszczacz powietrza – skuteczna broń w walce ze smogiem

Sterydy wziewne - kiedy je stosować i czy można podawać je dzieciom?

Wyłączenie planika nie wystarcza

Eksperci przestrzegają, że kuchenki zawsze stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, ponieważ - jak pokazują badania - emisja szkodliwych substancji nie ustaje wraz z wyłączeniem planika.

Nawet po zgaszeniu płomienia, kuchenki emitują substancje chemiczne, takie jak metan, który nie tylko niszczy środowisko, ale może również powodować problemy z pracą serca i z oddychaniem.

Niedawne badania w USA wykazały, że 95 procent kuchenek gazowych po wyłączeniu uwalnia również rakotwórczy benzen – substancję chemiczną związaną z nowotworami, w tym białaczką.

Nie oszczędzaj na wentylacji

Oczywiście, im lepsza wentylacja w mieszkaniu, tym zagrożenie jest mniejsze, dlatego naukowcy sugerują, aby zainwestować w naprawdę dobrą wentylację. Okapy kuchenne, wywietrzniki, okna w kuchni - to elementy, które mogą poprawić jakość powietrza w mieszkaniu.

Rozwiązaniem jest oczywiście również zamiana kuchenki gazowej na elektryczną, ale to już większe przedsięwzięcie.

Źródło:www.thesun.co.uk