Oczyszczacz powietrza – skuteczna broń w walce ze smogiem

2020-09-08 10:41

Oczyszczacz powietrza to jedno z urządzeń umożliwiających usunięcie z domu szkodliwych cząsteczek smogu. Sprawdza się przede wszystkim w sezonie grzewczym, gdy do pomieszczeń dostają się pyły i inne zanieczyszczenia. Warto wiedzieć, jak działa oczyszczacz powietrza i jak wybrać najlepszy.

oczyszczacz powietrza
Autor: Getty images

Oczyszczacz powietrza usuwający smog to przydatne urządzenie w domu, gdzie mieszka małe dziecko. Odpowiednio użytkowany, pozwala cieszyć się świeżym powietrzem. Zwłaszcza, gdy zaczyna się sezon smogowy.

Co roku, mniej więcej o tej samej porze - kiedy tylko na dworze robi się chłodniej, powietrze staje się szarobure od zawieszonych w nim pyłów. Jak działa oczyszczacz powietrza i jak wybrać najlepszy?

Spis treści:

  1. Oczyszczacz powietrza kontra szkodliwy smog
  2. Jak działa oczyszczacz powietrza?
  3. Czy oczyszczacz powietrza jest skuteczny?
  4. Jak wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza kontra szkodliwy smog

Z najnowszych raportów Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że powietrze w Polsce należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie - a jeśli chodzi o ilość pyłów zawieszonych PM2,5 i benzo(a)pirenu zajmujemy niechlubną, pierwszą pozycję.

Z powodu wdychania smogu co roku umiera przedwcześnie blisko 50 tys. Polaków. Problem nie znika, gdy tylko zamykamy od środka drzwi od mieszkania: z badań wynika, że powietrze w pomieszczeniach może być nawet kilkakrotnie brudniejsze niż na zewnątrz (choć gołym okiem tego oczywiście nie widać).

Cząsteczki pyłów są tak małe, że bez trudu przenikają przez najdrobniejsze szpary, wpadają do pomieszczeń w trakcie ich wietrzenia, wnosimy je również na odzieży i ubraniach.

Czym jest smog?

Smog tworzą unoszące się w powietrzu cząsteczki chemiczne: pyły PM 1, PM2,5, PM10, rakotwórczy benzo(a)piren, tlenki siarki, węgla czy azotu. Istnieją dwa rodzaje smogu: smog typu londyńskiego (który występuje na skutek ogrzewania domów węglem i drewnem i unosi się w powietrzu w chłodne miesiące), a także smog typu Los Angeles, występujący latem przy wysokich temperaturach i nasłonecznieniu - jego składnikami jest ozon, tlenki azotu, lotne związki organiczne i drobne pyły.

Oba rodzaje smogu są groźne dla zdrowia i życia, gdyż osłabiają układ odpornościowy, wywołują problemy z układem oddechowym, zwiększają ryzyko alergii, chorób płuc, sercowo-naczyniowych, a także nowotworów, mają również niekorzystny wpływ na przebieg ciąży i rozwój płodu. 

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza jest niewielkim (zwykle o wysokości od kilkudziesięciu centymetrów do metra) urządzeniem, którego zadaniem jest usunięcie z powietrza unoszących się w nim zanieczyszczeń. Klasyczne oczyszczacze powietrza zasysają powietrze w pomieszczeniu, a następnie przepuszczają przez zestaw różnych filtrów i czyste wypuszczają z powrotem do pomieszczenia.

Dobre oczyszczacze wyposażone są w kilka różnych warstw filtrów: wstępny, który zatrzymuje większe pyły, kolejny - filtr HEPA, który zatrzymuje nawet bardzo małe cząsteczki zanieczyszczeń (wielkości do 0,3 mikrometra), w tym cząsteczki smogu PM2,5 i PM10, a także wirusy i alergeny: roztocza, pyłki kwiatów, naskórek zwierząt.

Ostatnim filtrem jest filtr węglowy, który również zatrzymuje cząsteczki pyłów zawieszonych, a dodatkowo pochłania zapachy, w tym zapach dymu papierosowego, a także wyłapuje m.in. rakotwórcze cząsteczki wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (m.in. benzo(a)piren).

Wiele modeli oczyszczaczy ma również czujniki, które monitorują jakość powietrza i włączają urządzenie w razie potrzeby, a także wyłączają, gdy powietrze jest już czyste. Czujniki takie reagują nie tylko na smog, ale również na ilość kurzu, alergenów czy nawet na nieprzyjemne zapachy - gdy normy zostaną przekroczone, automatycznie zwiększają prędkość pracy oczyszczacza do chwili, aż powietrze będzie już czyste.

Czy oczyszczacz powietrza jest skuteczny?

To, że oczyszczacz powietrza jest skuteczną bronią w walce ze smogiem, potwierdzają zarówno testy przeprowadzane przez producentów, jak i obserwacje użytkowników, którzy twierdzą, że po włączeniu oczyszczacza jakość powietrza w mieszkaniu wyraźnie się poprawiła.

Potwierdzają to także niezależne badania przeprowadzane przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej. W jednym z takich badań, prowadzonych przez dwa dni w podwarszawskiej dzielnicy domków jednorodzinnych, gdzie zimą pali się węglem i drewnem, udowodniono, że już po pół godzinie pracy oczyszczacza ilość pyłów w pomieszczeniu spadła o 87,5 proc, zaś w pomieszczeniu, w którym znajdował się kominek (dochodziło więc do ciągłej emisji zanieczyszczeń), po kilku godzinach nieprzerwanej pracy urządzenia stężenie pyłów PM25 spadło o 85,6 proc.

Czytaj: Wilgotność powietrza w domu: 5 genialnych sposobów nawilżania powietrza

Astma czyli dychawica oskrzelowa u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie

To, czym oddychasz, wywiera ogromny wpływ na twoje zdrowie. Sprawdź, jakość powietrza w mieszkaniu

Jak wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza?

Naukowcy podkreślają, że najlepsze efekty działania oczyszczaczy zauważalne są przy ich nieprzerwanej pracy, również nocą. Warto wziąć to pod uwagę, szukając modelu dla siebie. Dobry oczyszczacz powinien nie tylko być dopasowany do wielkości pomieszczenia i wyposażony w zestaw filtrów oraz stosowne czujniki, ale mieć także tryb pracy nocnej.

W takim trybie urządzenie pracuje dużo ciszej, przygasają również światełka, dzięki czemu urządzenie nie zakłóca snu. Warto również zwrócić uwagę na inne funkcje - na przykład to, czy oczyszczacz pochłania alergeny (w takim wypadku będzie miał on stosowne oznaczenia oraz - co bardziej istotne dla użytkownika - rekomendację którejś z polskich lub europejskich organizacji wspierającej alergików, np. Stowarzyszenia Astmy i Alergii).

Część modeli dostępnych na polskim rynku jest także wyposażona w generator jonów, który delikatnie jonizuje powietrze, co - jak twierdzą producenci - usuwa z niego wirusy i zarodniki grzybów pleśniowych, osadzające się na meblach czy ścianach.

Są również oczyszczacze z funkcją nawilżania powietrza - mają zainstalowany higrometr, który na bieżąco śledzi wilgotność powietrza w pomieszczeniu i w razie konieczności, gdy robi się zbyt sucho, automatycznie uruchamia opcję nawilżania. W takim wypadku użytkownik musi tylko pamiętać, by co jakiś czas sprawdzić, czy w pojemniku nawilżacza znajduje się woda, i na bieżąco ją uzupełniać.

Czytaj: Dziecko ciągle kaszle? Może w jego pokoju jest za sucho?

Pielęgnacja skóry atopowej niemowlaka: 12 zasad pielęgnacji skóry z AZS

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza