Nauczycielka pokazała wypracowanie z lat 50. Internautów zaskoczyła jedna rzecz

2023-09-15 13:43

Nauczycielka z wieloletnim stażem pokazała zeszyt sprzed 70 lat. W środku znajduje się wypracowanie, które zdumiało internautów. Zaskoczyła ich nie tylko treść, ale coś jeszcze.

Zeszyt szkolny
Autor: Getty Images Przed wojną w Polsce uczniowie obowiązkowo uczyli się kaligrafii.

Nauczycielka, która pracuje w szkole Montessori, pokazała na Tik Toku zeszyt z lat. 50. Wypracowanie sprzed 70 lat polegało na opisaniu wspomnień z wakacji. Zaskakujący jest nie tylko sposób formułowania wypowiedzi, ale także pismo.

Lektury szkolne - filmy. Ekranizacje książek, które pomogą w nauce

Wypracowanie z wakacji

Na profilu @montepolski na Tik Toku możemy przeczytać fragmenty wypracowania z lat 50. Praca należała do Heleny Fikównej z VII klasy. Uczniowie mieli napisać, jak minęły im wakacje, można więc domyślać się, że zadanie z języka polskiego trzeba było wykonać na początku roku szkolnego, tuż po powrocie z letniego wypoczynku.

"Ja także wyjeżdżałam i zwiedzałam nasz kraj. Byłam w Gdyni, po raz pierwszy widziałam nasze morze. Coś pięknego popatrzyć na bezmiar wód, gdy spokojna fala przybije do brzegu, oblewając stopy. Alby, gdy słońce wschodzi takie cudne, jakby z morza wychodziło, naprawdę piękny jest ten świat stworzony przez Boga. Piękny jest nasz Bałtyk" - napisała Helena.

Internauci zszokowani

Internautów zdziwił nie tylko ładny styl wypracowania, ale również pismo. Jest ono bardzo staranne i piękne, zupełnie nie przypomina charakteru pisma współczesnych uczniów. Wypracowanie napisane jest piórem, w równych linijkach, bez żadnych kleksów. Najpewniej wynika to z tego, że w dawnych latach przywiązywano dużo większą wagę do starannego pisania.

"Pismo przepiękne ...kiedyś kaligrafia była ważna" - komentują internauci. "Sztuka kaligrafii zanikała już w latach 50. ale ludzie i tak potrafili pięknie pisać" - dodał ktoś inny.

Nauka kaligrafii w szkołach

W latach 20. i 30.. XX wieku uczniowie w szkołach mieli kaligrafię. Starannego i ładnego pisma uczono wszystkich uczniów w szkole podstawowej. Było to obowiązkowe i traktowane jako nauka pisania. W internecie możemy znaleźć wiele przedwojennych podręczników do nauki pisania, które dzisiaj przeżywają swój renesans. Obecnie jednak uczniów nie uczy się kaligrafii, a pismo ma charakter jedynie użytkowy.

Czytaj: Czy warto mieć ładne pismo w dzisiejszych czasach?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza