Polskie 500 plus wędruje do 60 krajów z całego świata. Zaskakujące dane ZUS

2023-04-06 17:09

Dane ZUS, o które poprosił instytucję Rafał Mundry, ekonomista udzielający się na Twitterze, mogą zdziwić. Spośród 7 milionów dzieci, które otrzymują świadczenie, aż 400 tysięcy nie ma obywatelstwa polskiego. Złotówki z 500 plus trafiają do 60 krajów z całego świata. Jak to możliwe?

Dzieci siedzące przy stole w czsaie posiłku w skzole
Autor: Getty images Nepal, Turcja i Kongo - według danych z ZUS, trafiają tam pieniądze z polskiego 500 plus. Jak to możliwe?

Rafał Mundry to ekonomista, który często udziela się na Twitterze. kilka dni temu, z okazji 7 lat funkcjonowania świadczenia 500 plus, poprosił ZUS o zestawienie, które obrazowałoby koszty flagowego programu PIS-u. 

Oprócz statystyk dotyczących sum i liczby dzieci zgłoszonych do pobierania świadczenia, Rafał Mundry zdobył nieoczekiwane informacje na temat tego, gdzie trafiają polskie pieniądze.

Ile kosztuje nas 500 plus?

Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pokazują, że w ubiegłym roku świadczenie 500 plus przyznane zostało ok. 7 mln dzieci, co łącznie kosztowało państwo 42,5 mld zł.

Jak pisze na Twitterze Rafał Mudry, koszt 500 plus od momentu wprowadzenia programu, czyli od 2016 roku wyniósł 225 mld zł. Suma świadczeń w roku 2022 była wyższa niż w ubiegłych latach głównie z powodu rozszerzenia świadczenia na obywateli Ukrainy, którzy zamieszkali w Polsce po rozpoczęciu wojny.

Ale tego można się było spodziewać w przeciwieństwie do innych danych, które ekonomista z Twittera otrzymał od ZUS-u.

Czytaj również: Będzie nowy bon turystyczny od czerwca? Wiemy, ile ma przypaść na jedno dziecko

Zamiast 500+ będzie 700+. "Decyzja już zapadła" - twierdzą informatorzy

500 plus otrzymuje prawie 400 tys. cudzoziemców

Okazuje się, że oprócz polskich i ukraińskich dzieci (grupa ta liczy ponad 361 tys. nieletnich Ukraińców), świadczenie 500 plus otrzymuje również ponad 30 tys. dzieci z innym obywatelstwem.

Na liście pokazanej przez Mundrego znajduje się Białoruś i Rosja, ale również Nepal, Chiny, Wietnam, Kongo, Indie. Łącznie 58 krajów z całego świata.

Jak to możliwe? Okazuje się, że o świadczenie 500 plus mogą się starać również cudzoziemcy: zamieszkali w Polsce obywatele Unii Europejskiej, a także krajów spoza niej. Warunkiem jest zalegalizowany pobyt w Polsce oraz kartę pobytu z adnotacją “dostęp do rynku pracy”.

Oprócz tego, na mocy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, świadczenie to przysługuje również Ukraińcom, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza