Najlepszym sposobem nauki jest oczywiście praktyka, dlatego tak ważne jest zdobywanie doświadczenia w pracy na oddziale. Nagłe sytuacje na sali porodowej warto jednak przećwiczyć wcześniej, dlatego w Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet właśnie zaczęła działać Pracownia Symulacji Położniczych.
Otwarta 15 kwietnia placówka ma służyć lekarzom specjalizującym się w położnictwie i ginekologii, którzy nauczą się jak postępować w sytuacjach kryzysowych. Duży nacisk zostanie położony na pracę zespołową oraz podejmowanie decyzji w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.
Czym jest pracownia symulacji?
Praca na symulatorach i z użyciem specjalistycznych fantomów do treningu zabiegów położniczych to jedna z najnowocześniejszych metod kształcenia kadry medycznej.
Zdaniem prof. Katarzyny Kosińskiej-Kaczyńskiej, dziekan Szkoły Nauk Medycznych CMKP i kierowniczki projektu, to złoty standard w edukacji medycznej. Wiedza, z którą ze szkoleń wychodzą lekarze, jest nie do przecenienia.
Innowacyjna pracownia symulacji położniczych jest wyposażona m.in. w zaawansowany trenażer do ćwiczenia porodów zabiegowych. Pozwala on na naukę zastosowania próżnociągu położniczego czy kleszczy.
Kursanci będą mogli trenować wykonywanie obrotu zewnętrznego płodu, ćwiczyć ultrasonografię śródporodową na specjalistycznych fantomach. Zajęcia mają być prowadzone w warunkach zbliżonych do rzeczywistości, a więc w warunkach presji czasowej czy nagłych komplikacji.
W mojej opinii, jeśli chodzi o zabiegi położnicze, szczególnie ważne jest przećwiczenie umiejętności i współdziałania w sytuacji, gdy dochodzi do komplikacji w trakcie porodu. To, jak zespół na sali porodowej będzie działał w sytuacji zagrożenia życia rodzącej i płodu ma kluczowe znaczenie dla dobrostanu rodzącego się dziecka i matki
– przekazała prof. CMKP Kosińska-Kaczyńska.

Kursy kierowane są do młodych lekarzy
Oferta pracowni jest skierowana głównie do młodych lekarzy, którzy dopiero rozpoczynają swoją pracę z pacjentem. Centrum Symulacji powstało dzięki współpracy trzech instytucji: Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet oraz Szpitala Bielańskiego.
Jest jednym z najnowocześniejszych miejsc tego typu w Polsce. Zajęcia prowadzone w nowej pracowni umożliwią lekarzom specjalizujących się w położnictwie i ginekologii, przećwiczenie porodu fizjologicznego, porodu miednicowego, szeregu skomplikowanych procedur klinicznych.
Pierwszy praktyczny kurs ma rozpocząć się w maju tego roku.