Dodatkowe szczepienia dla osób dotkniętych powodzią. MZ wymienia 3 choroby

2024-09-17 14:44

Ministerstwo Zdrowia zapowiada dodatkowe akcje szczepień dla osób z terenów podtopionych. Zalecenia dotyczą przede wszystkim tych dwóch grup osób. Chodzi o szczepienia przeciwko trzem groźnym chorobom.

Dodatkowe szczepienia dla osób dotkniętych powodzią. MZ wymienia 3 choroby

i

Autor: Getty Images Dodatkowe szczepienia dla osób dotkniętych powodzią. MZ wymienia 3 choroby

Powódź, która nawiedziła południowo-zachodnią Polskę przynosi kolejne zniszczenia, zalane miasta i wsie. Zdjęcia zalanych ulic i podtopionych budynków pokazują skalę żywiołu, wczoraj na terenie kilkunastu powiatów wprowadzono stan klęski żywiołowej. Teren, na którym obowiązuje stan klęski żywiołowej dziś rozszerzono o kolejne powiaty, zamknięto setki szkół i przedszkoli.

Internet obiegły także zdjęcia, na których widzimy dzieci na tle wielkiej wody. Już pojawiły się apele o zachowanie szczególnej ostrożności i uczulenie dzieci na to, że powódź nie jest atrakcją. W wodzie powodziowej nie należy pływać (jeśli nie ma takiej konieczności), nie wolno jej spożywać ani podchodzić zbyt blisko.

Podczas posiedzenia sztabu kryzysowego resort zdrowia podjął decyzje w sprawie szczepień. Sprawdzane są rezerwy szczepionkowe, które można będzie wykorzystać na terenach podtopionych.

Choć jest jeszcze zbyt wcześnie na to, by planować konkretne akcje szczepień, już wiadomo, że będą takie zalecenia.

Bezpieczna podróż dziecka do szkoły - Plac Zabaw odc, 13

O jakie choroby chodzi?

Jak podaje RMF FM, sztab kryzysowy w Ministerstwie Zdrowia zdecydował o przeprowadzeniu dodatkowych szczepień wszędzie tam, gdzie występuje powódź, a ludzie zmuszeni są do ewakuacji. Jak ustalono, chodzi o szczepienia przeciwko:

Na razie nie wyznaczamy żadnych konkretnych grup ani punktów szczepień, bo jest to jeszcze przedwczesne na tym etapie. Szacujemy na razie potrzeby i sprawdzamy, czy nasze zasoby w rezerwach przeciwepidemicznych wystarczą

− mówił w poniedziałek cytowany przez stację szef GIS Paweł Grzesiowski.

Kogo dotyczą zalecenia w sprawie dodatkowych szczepień?

Jak ustalono, szczepieniami mają zostać objęte dwie grupy osób:

  • mieszkańcy terenów podtopionych, także ewakuowane z zalanych budynków,
  • funkcjonariusze i ochotnicy uczestniczący w akcjach pomocowych.

Zalecenia przyjęcia dodatkowego szczepienia mają dotyczyć przede wszystkim osób, które były ewakuowane i doznały otarć lub skaleczeń. Najprawdopodobniej skorzystać z nich będą mogli także ci, którzy ewakuowali się sami i zranili się w trakcie ucieczki.

Podczas posiedzenia sztabu kryzysowego dyskutowano także o podtopionych aptekach, w których pacjenci realizowali swoje recepty roczne. Resort zdrowia wyda specjalne rozporządzenie, które umożliwi uzyskanie leków w wyznaczonych punktach aptecznych. To ważne m.in. dla osób chorujących na cukrzycę, które potrzebują insuliny.

Choć sytuacja pogodowa się stabilizuje, ta hydrologiczna jest trudna. Największe zagrożenie stanowi przesuwająca się na Odrze fala kulminacyjna, stany alarmowe i ostrzegawcze są przekroczone w wielu miejscach. W niektórych poziom wody jest wyższy niż w 1997 roku w trakcie tzw. powodzi tysiąclecia.

Czy potrafisz ochronić dziecko przed zatruciem?

Pytanie 1 z 8
Co najczęściej jest źródłem zatrucia u dzieci?