GIS z pilnym ostrzeżeniem. „Wykryto obecność Salmonella z grupy D”

2024-11-18 10:04

GIS poinformował o wykryciu bakterii z rodzaju Salmonella w partii jajek. Sprawdź, czy nie masz ich w lodówce - spożywanie wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego. Dla dzieci może ono być nie tylko „sensacją” żołądkową.

GIS ostrzega przed zanieczyszczonymi jajkami

i

Autor: Getty Images GIS ostrzega przed obecnością bakterii Salmonelli w partii jajek

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. Chodzi o wykrycie obecności bakterii Salmonella z grupy D w partii jaj. „Nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem” - podkreśla GIS.

Spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella, zwłaszcza bez odpowiedniej obróbki termicznej, wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego

- czytamy w komunikacie.

Ostrzeżenie GIS: Salmonella w partii jajek

Komunikat GIS dotyczy partii jaj z chowu na wolnym wybiegu. Dokładnie chodzi o: KURZA PACZKA Jaja z Chowu na wolnym wybiegu Klasa wagowa M, 10 szt., których producentem jest: OVOS Sp. z o.o., ul. Borek 5, 09- 320 Bieżuń, weterynaryjny numer identyfikacyjny zakładu pakowania 14375901. Zwróć uwagę na:

  • Numer partii: 24.11.2024 (6),
  • Termin przydatności do spożycia: 24.11.2024,
  • Kod na skorupce jaja: 1PL 14271316,
  • Kod kreskowy: 5909000517929.

Jak wskazano w ostrzeżeniu, zakład pakowania wdrożył procedurę wycofania z rynku całej partii jajek - zarówno klasy wagowej M, jak i L, ponieważ „jaja obu klas wagowych pochodziły z tej samej fermy i tej samej daty zniesienia”.

Wyniki badań próbek treści jaj i wymazów ze skorup jaj z kodem na skorupce jaj 1PL 14271316 pobieranych w sierpniu i październiku 2024 przez Zakład Pakowania Jaj „OVOS” Sp. z o.o. nie wykazały obecności Salmonella spp.

- napisano w komunikacie.

GIS podkreśla, że nie należy spożywać produktów, których dotyczy ostrzeżenie. A jeśli już zjadłyśmy opisane w komunikacie jajka, w przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego należy skontaktować się z lekarzem.

Jakie są objawy zatrucia pokarmowego?

Pałeczki Salmonelli wywołują choroby - salmonelozy. To salmonelozy durowe (wywoływane przez Salmonella Typhi oraz Salmonella Paratyphi A, B i C) oraz salmonelozy jelitowe (wywoływane przez inne pałeczki Salmonelli).

Jak wskazuje GIS, do zakażenia może dojść poprzez:

  • spożycie żywności zanieczyszczonej bakteriami Salmonella,
  • spożycie np. mięsa, jajek czy mleka, które pochodzą od zakażonych zwierząt,
  • używanie skażonego sprzętu kuchennego, maszyn do produkcji żywności.

W szczególnych warunkach (np. w szpitalach) zakażenie może szerzyć się drogą bezpośredniego kontaktu lub drogą powietrzną.

Objawy zatrucia salmonellą mogą pojawić się od sześciu godzin do nawet siedmiu dni od momentu kontaktu z czynnikiem zakaźnym. To:

  • ból brzucha,
  • gorączka,
  • biegunka,
  • odwodnienie,
  • nudności,
  • wymioty.

GIS przypomina również o tzw. postaci pozajelitowej, która może rozwinąć się u małych dzieci, osób starszych czy tych z obniżoną odpornością. Jej objawy to m.in. zapalenie dróg żółciowych, płuc, posocznica.

Salmonella u dzieci. Kiedy antybiotyk?

O tym, że jelitówki nabrały na sile, w swoim „Raporcie pediatrycznym” mówił lek. Łukasz Grzywacz. Pediatra wskazał, że najczęściej są to te wirusowe, jednak pojawiło się też trochę salmonelli.

Jeśli dziecko ma stwierdzoną salmonellę, ale nie ma objawów, nie włączamy antybiotyku. Jeśli natomiast pojawia się krew w stolcu, jest dziecko gorączkujące, wtedy włączamy antybiotyk. Ale tylko w takich wypadkach

- słyszymy na profilu @tatapediatra.

Od kiedy jajko w diecie dziecka?

Jajko możemy włączyć do dziecięcego jadłospisu w momencie, gdy rozpoczynamy przygodę z rozszerzaniem diety (tj. nie wcześniej niż w 17 t.ż. i nie później niż w 26 t.ż.). Zgodnie z aktualnymi zalecaniami, nie musimy podawać oddzielnie żółtka, a oddzielnie białka.

Ryzyko alergii na jajo jest porównywalne do ryzyka alergii na białka mleka krowiego

- czytamy w „Zasadach żywienia zdrowych niemowląt”.

Spożywanie jajek zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii na jajko kurze zmniejsza, dlatego nie należy z nich rezygnować. Zaleca się podawanie jednego małego jajka dwa razy w tygodniu. Ważne, aby było dobrze ugotowane (przez 10-15 minut).

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"