Nie rezygnuj z wycieczek w południowo-zachodnie krańce Polski. „Całkowicie bezpieczne”

2024-09-30 12:03

Powódź w południowo-zachodniej Polsce sprawiła, że niektórzy wykreślili ten rejon ze swoich planów i nawet jeśli wcześniej planowali wyjazd w tamte strony, wielka woda zmodyfikowała ich wizje. A to błąd - wiele miejscowości nie ucierpiało w wyniku powodzi i śmiało możemy (a nawet powinnyśmy) tam jechać.

Dzieci w samochodzie

i

Autor: Getty Images Nie rezygnuj z wyjazdu w południowo-zachodnie regiony Polski.

Planujesz rodzinną, jesienną wycieczkę? Nie pomijaj południowo-zachodniej Polski. Tak, fala powodziowa zostawiła po sobie ogromne zniszczenia, ale nie wszędzie. Wiele miejscowości wciąż czeka na turystów, a ci niestety zmieniają plany i odwołują swoje rezerwacje. A pomóc osobom poszkodowanym w powodzi możemy nie tylko przekazując im dary materialne, czy udzielając wsparcia finansowego. Dolny Śląsk (ale nie tylko) potrzebuje turystów - to oni, wydając pieniądze, mają realny wpływ na odbudowę regionu.

Bezpieczna podróż dziecka do szkoły - Plac Zabaw odc, 13

Nie odwołuj rezerwacji na Dolnym Śląsku

W naszych głowach pozostają dramatyczne obrazy - zarówno te, gdy woda porywa kilkutonowe samochody, jak i te, gdy już opada, pozostawiając po sobie ogrom zniszczeń. Jednak południowo-zachodnia Polska wciąż czeka na gości. Owszem, może akurat w tym momencie nie pojedziemy np. do Lądka-Zdroju czy Kłodzka, ale wciąż możemy wybrać się np. do Szklarskiej Poręby czy Kudowy-Zdroju, normalnie funkcjonuje i część atrakcji Ziemi Kłodzkiej. Z turystów utrzymują się nie tylko mieszkańcy, to ważne wsparcie i dla całego regionu.

Wody powoli odchodzą, a zaczyna się susza w turystyce. Często ludzie zadają pytania jak można wesprzeć region w okolicy Karkonoszy. Najlepszym sposobem jest nie zapominać o nas i jeżeli mieliście w planach przyjechać w drugiej połowie września czy w październiku to nie rezygnujcie

- apeluje aktywny w mediach społecznościowych przewodnik, Gracjan Kielijański.

Aktualne informacje o dostępności atrakcji turystycznych znajdziemy m.in. na stronie internetowej Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. Na turystów czekają m.in.:

  • Panorama Racławicka - Wrocław,
  • Zamek Książąt Oleśnickich - Oleśnica,
  • Zamek Chojnik - Jelenia Góra,
  • Termy Cieplickie - Jelenia Góra,
  • Wodospad Kamieńczyka - Szklarska Poręba,
  • Wieża widokowa w Mirsku - Mirsk,
  • Zamek Sarny - Ścinawka Górna,
  • Muzeum Zabawek w Kudowie - Kudowa-Zdrój,
  • Podziemna Trasa Turystyczna - Bystrzyca Kłodzka,
  • Palmiarnia w Wałbrzychu,
  • Podziemne Miasto Osówka - Głuszyca,
  • Zamek Czocha - Leśna.

Południowo-zachodnia Polska czeka na uczniów

O to, aby nie odwoływać wyjazdów w te krańce naszego kraju, zachęca również Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Wiele atrakcji w południowo-zachodniej Polsce jest otwartych, nie zostały poszkodowane przez powódź i ich odwiedzanie jest całkowicie bezpieczne

- czytamy na profilu @ministerstwoedukacjinarodowej.

Resort rekomenduje, aby kontaktować się bezpośrednio z gminami lub instytucjami, które planowano odwiedzić i tam uzyskanie potwierdzenia, czy są jakiekolwiek przeszkody do organizacji wyjazdu.

Wycieczki, to nie tylko świetna przygoda, ale również edukacja. To doskonałe uzupełnienie lekcji poprzez umożliwienie uczniom poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki

- podkreślono we wpisie.

Nie bój się, gdy usłyszysz, że dziecko ma jechać na wycieczkę szkolną na Dolny Śląsk, a i sama nie unikaj tego kierunku podczas planowania rodzinnych wycieczek. Zwiedzicie nowe miejsca i przy okazji dołożycie swoją cegiełkę do odbudowy zalanych terenów.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"