Po raz pierwszy temat rejestru ciąż pojawił się w 2022 roku, kiedy to rozporządzenie ministra zdrowia wprowadziło obowiązek zbierania przez personel medyczny danych dotyczących ciąży pacjentek. Już na etapie projektu proponowane zmiany budziły kontrowersje, a przeciwnicy tego pomysłu pytali o powód gromadzenia tych danych. Widziano w tym oczywisty związek między zbieraniem tych informacji a zmian w prawie dotyczącym aborcji.
Rejestr ciąż powstał i funkcjonuje.
Rejestr ciąż nie będzie obowiązkowy
Obecnie personel medyczny obowiązują zapisy wprowadzone rozporządzeniem z 1 października 2022 roku. Oznacza to, że dane na temat ciąż są zbierane. Jak jednak podczas wczorajszej konferencji prasowej przekazał premier Donald Tusk "nie będzie obowiązkowego rejestru ciąż".
Planowane są zmiany, które mają sprawić, że informacje o ciąży będą trafiały do rejestru tylko na wyraźne życzenie pacjentki.
Ten temat budził sporo emocji. Przez lata rządu w PiS-u polskie kobiety miały takie poczucie - i one było uzasadnione niestety faktami - że ten obowiązkowy rejestr ciąż, dostępny nie tylko dla lekarzy, ale też dla prokuratorów, był takim powodem de facto represji wobec kobiet w ciąży
- powiedział premier Donald Tusk.
Chodzi o to, by dane były dostępne wyłącznie dla lekarzy w celu ratowania zdrowia i życia, a nie np. dla prokuratora.
Ostateczna decyzja resortu zdrowia
Jest to ostateczna decyzja Ministerstwa Zdrowia, które zapowiadało nowelizację przepisów już kilka dni temu. Premier zapewnił, że kończy się „okres ciemnej, przykrej dwuznaczności wobec tego, jak się traktuje w Polsce kobiety ciężarne”.
Rozporządzenie weszło w życie dwa lata temu, podpisał je ówczesny minister zdrowia Adam Niedzielski. Spotkało się to ze sprzeciwem części kobiet, które obawiały się tego że informacje na temat ich ciąż w przypadku np. poronienia mogłyby stać się podstawą do wszczęcia postępowania w sprawie podejrzenia aborcji.
Zgodnie z zapowiedziami wkrótce takie dane będą dostępne wyłącznie dla lekarzy, w celu ratowania zdrowia i życia.
Jak zapowiada obecna ministra zdrowia Izabela Leszczyna, nowelizacja zostanie przedstawiona jeszcze w sierpniu. Nowe przepisy mogą obowiązywać już od września tego roku.
Ile zarabia opiekunka do dzieci w 2024 roku? Tu wynagrodzenie wynosi najwięcej i najmniej: