Sprawdź, czy dziecko nie ma pasażerów na gapę. Powrót z wakacji może zaskoczyć

2024-08-28 13:53

Co robisz, gdy wracacie z urlopu? Rozpakowujesz walizki, segregujesz rzeczy do prania, odkładasz rzeczy na półki? Do listy zadań warto dołożyć ważną czynność - przejrzenie głów domowników. Wszy nie skaczą, a mogą mieć je i dzieci, i dorośli. Dokładne mycie włosów wcale przed nimi nie chroni.

Sprawdź, czy dziecko nie ma pasażerów na gapę. Powrót z wakacji może zaskoczyć

i

Autor: Getty Images Sprawdź, czy dziecko nie ma pasażerów na gapę. Powrót z wakacji może zaskoczyć

O tym, że istnieje coś takiego jak wszawica, rodzicom często przypominają komunikaty w przedszkolu. „Pojawiły się przypadki wszawicy, prosimy o regularne przeglądanie głów dzieciom” - być może kojarzysz tego typu wiadomości, które pojawiają się na tablicy ogłoszeń lub są wysyłane np. mailem.

Ale wszy nie aktywizują się jedynie w czasie roku szkolnego, nie dotyczą jedynie najmłodszych, a dzieci mają kolegów nie tylko w placówce. W kontekście wakacji często myślimy o pluskwach, które mogą być niechcianą pamiątką, nie zapominajmy i o innych „robaczkach”.

Zdrowo Odpytani: Jesz i nie tyjesz? Dietetyk: "Ja bym taką osobę przebadała pod kątem pasożytów"

GIS przypomina: Wszawica to choroba pasożytnicza

O tym, że pamiątką z wakacji może być nie tylko zestaw muszelek kupiony na nadmorskim straganie, przypomniał na Instagramie Główny Inspektorat Sanitarny.

Koniec wakacji, powrót z obozów i kolonii. Sprawdź, czy twoje dziecko oprócz wspomnień nie przywiozło ze sobą wszawicy

- czytamy na profilu @gis_gov_pl.

Chociaż nieustannie słyszymy, że wszawica jest czymś, co może zdarzyć się każdemu, wciąż jest zjawiskiem krępującym. Nie wstydzimy mówić się, że ktoś nas zaraził grypą, a wszy nadal są tematem tabu. A wszy nie biorą się z brudu, potrzebne są im nie przetłuszczone włosy itp., a krew - cóż, ją ma każdy z nas.

Nie jest niczym dziwnym, że w swoim komunikacie GIS podkreśla, aby nie piętnować i nie oceniać osób, które mają wszy.

Wszawica to choroba pasożytnicza, wywołana przez wesz głowową. Nie zawsze wynika z zaniedbań higieny. Może się nią zarazić każdy przez kontakt z chorym lub jego rzeczami. Nie piętnuj, nie oceniaj!

- wskazuje GIS.

Oczywiście, może to być krępujące, szczególnie jeśli wszy nie wykryjemy same, zostaną zauważone np. podczas wizyty u fryzjera. Zdarza się, ale zdajemy sobie sprawę, że może nie być łatwo pomyśleć „i co z tego”. Dlatego warto regularnie przeglądać głowę. I przypominać dzieciom, aby nie wymieniały się czapkami, nie korzystały z cudzych szczotek, nie pożyczały sobie gumek i spinek itp.

Sposobów na wszy nie brakuje

W poście na profilu @gis_gov_pl znajdziemy również informacje dotyczące objawów, które powinny nas zaalarmować oraz podpowiedzi, co robić, gdy już wiemy, z czym mamy do czynienia.

Objawy wszawicy:

  • świąd skóry głowy,
  • strupki i gnidy we włosach,
  • uczucie poruszania się czegoś po włosach.

Jak pozbyć się wszy?

  • użyj preparatu na pasożyty,
  • wyczesz włosy gęstym grzebieniem,
  • wyrzuć lub wygotuj szczotki i grzebienie,
  • upierz ubrania i pościel w co najmniej 60 st. C.

I pamiętaj: nie ma się czego wstydzić, trzeba działać.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"