Na stronie sklepu TEDi pojawiła się informacja dla klientów dotycząca wycofania zabawek dla dzieci. Zagrożeniem dla małych użytkowników okazały się drewniane pociągi w dwóch wersjach kolorystycznych - „pociąg drewniany Boy” oraz „pociąg drewniany Girl”.
Które zabawki wycofano ze sklepu TEDi?
Chodzi o drewniane pociągi, które były dostępne w sprzedaży od 11 lutego do 10 lipca 2025 r. Zwróć uwagę na te szczegóły:
- pociąg drewniany 40 cm Boy, numer artykułu: 611420012710000001000,
- pociąg drewniany 40 cm Girl, numer artykułu: 573830012710000001000.
Dlaczego TEDi wycofuje drewniane pociągi dla dzieci?
W opublikowanym przez sieć komunikacie przeczytamy, że testy wykazały obecność małych elementów.
Małe elementy mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ze względu na ryzyko zadławienia, dlatego nie zaleca się dalszego używana produktów
- wskazano w opublikowanej na stronie sklepu TEDi informacji dla klientów.

Co zrobić, jeśli masz w domu wycofaną zabawkę ze sklepu TEDi?
Przede wszystkim, nie pozwól dziecku się nią bawić. Wskazano, że wycofane zabawki można zwrócić lub wymienić je na inny produkt o tej samej wartości - 45 zł. Możemy to zrobić w dowolnym sklepie TEDi.
Zwracaj uwagę na to, czym bawi się twoje dziecko
Regularnie przeglądaj dziecięce zabawki, brudne mogą być nie tylko gumowe kaczuszki, uprzyjemniające kąpiel. Dbaj nie tylko o ich czystość, ale i o stan techniczny - sprawdź, czy nic się nie uszczerbiło, nie odczepiło itp. Oglądaj zabawki nie tylko w chwili zakupu, ale i później, gdy mały człowiek stale z nich korzysta.
A na co zwracać uwagę, wybierając zabawki? O tym stale w swoich komunikatach przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konkurentów. Tak było też niedawno, gdy UOKiK skontrolował zabawki dla dzieci (niemal połowa miała jakieś nieprawidłowości!). Aby zabawka była bezpieczna, powinnyśmy:
- dobrać ją do wieku i zainteresowań dziecka,
- zwrócić uwagę na wykonanie (czy nie ma ostrych krawędzi, zadziorów, nietrwałych szwów),
- upewnić się, że zabawka nie ma za małych części, za długich linek i nie jest za głośna,
- sprawdzić, czy ma znak CE (widoczny, czytelny, trwały),
- przed rozpoczęciem zabawy przeczytać instrukcję, ostrzeżenia i dodatkowe informacje,
- pamiętać, że niektórymi zabawkami dzieci nie powinny bawić się same.
Nie kupuj zabawek z nieznanego źródła, bez opakowania na którym nie ma żadnych informacji o producencie czy dystrybutorze. A gdy trafi już w ręce małego człowieka, nie zapominaj o niej - sprawdzaj, czy wciąż jest w porządku.
Zabawki z lat 90., które dzieci wciąż uwielbiają