Wielu specjalistów podkreśla, że powodem rosnącej liczby ciężkich wad płodu i zgonów okołoporodowych noworodków jest niewątpliwie wyrok TK z października 2020 r. Podobne zdanie wyraziła niedawno profesor Ewa Helwich w rozmowie z Dziennikiem Gazetom Prawną.
„Moim zdaniem jednym z głównych powodów jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 r. i zakaz aborcji z powodu wad płodu. 2021 r., w którym mamy trend wzrostowy, to jest właśnie pierwszy rok funkcjonowania pod nowymi przepisami, gdy przestała obowiązywać przesłanka embriopatologiczna” – powiedziała na łamach gazety.
Przeczytaj także: Alarmujące dane. Rośnie liczba zgonów wśród niemowląt oraz odsetek martwych urodzeń
Ciąże z ciężkimi wadami płodu - gdzie po pomoc?
Zwiększony odsetek ciąż z ciężkimi wadami płodu zauważyli także lekarze z Instytutu Matki i Dziecka.
„W ostatnich miesiącach przybywa nam coraz więcej przypadków ciężkich wad wrodzonych u płodów. Niestety nie wszystkim możemy pomóc, ze względu na nieprawidłowe wyniki badań genetycznych. W każdym innym przypadku staramy się zrobić wszystko, co w naszej mocy” – czytamy w oficjalnym komunikacie placówki.
Instytut Matki i Dziecka specjalizuje się w wykonywaniu skomplikowanych zabiegów wewnątrzmacicznych, takich jak: zakładanie shuntów, transfuzje dopłodowe w konflikcie serologicznym oraz nieimmunologicznym obrzęku płodu, a także zabiegi laserowe w patologiach ciąż mnogich (TTTS, TAPS, sFGR, TRAP), laserowe leczenie sekwestracji płuca u płodu oraz wiele innych.
Wczesne wykrycie groźnych nieprawidłowości w czasie ciąży, to szansa na to, by jeszcze w okresie ciąży przeprowadzić niezbędne procedury medyczne, które poprawią stan zdrowia maluszka i dadzą mu szansę na normalne życie.
Przeczytaj także: Zabiegi w łonie matki - kiedy konieczna jest operacja chirurgiczna płodu
W Instytucje Matki i Dziecka pacjentki mogą także wykonać badania prenatalne w ramach Programu Badań Prenatalnych NFZ. To ważne by nie omijać tego typu badań. W razie nieprawidłowych wyników badań pacjentka zostaje od razu objęta dodatkowym nadzorem Poradni Wad Płodu.
Kontakt z Poradnią Wad i Terapii Płodu IMID - tel. 223277048. Wystarczy zadzwonić i umówić się na wizytę.
Przeczytaj także: Leczenie wewnątrzmaciczne: jakie wady płodu można leczyć jeszcze przed urodzeniem?