Nie kupuj tego swojemu dziecku. GIS ostrzega przed silnie toksyczną substancją

2022-08-18 10:05

Główny Inspektor Sanitarny poinformował wczoraj o wycofaniu ze sprzedaży talerzyków ceramicznych dla dzieci. Przyczyna? W produktach wykryto ołów, który przechodził do żywności i mógł wpływać negatywnie na zdrowie osób korzystających z talerzy. Ołów to silnie toksyczny metal.

Ołów w talerzach dla dzieci. Producent wycofuje produkt ze sklepów
Autor: Getty images/materiały GIS Ołów w talerzach dla dzieci. Producent wycofuje produkt ze sklepów

Wczoraj na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego pojawiło się ostrzeżenie dotyczące talerzyków dla dzieci, w których wykryto ołów. To kolejne ostrzeżenie w sprawie tych produktów (wcześniej dotyczyło ono innych partii).

Silnie toksyczny metal odnaleziono w talerzykach „Ambition Junior” produkowanych przez koszalińską firmę DAJAR Sp. z o.o. Numer wycofanej partii to: 281799BB, kod EAN: 5904134571465.

"Producent wstrzymał już sprzedaż produktu, ustalił listę odbiorców, powiadomił ich o zagrożeniu oraz konieczności zwrotu do dostawcy i rozpoczął proces wycofywania produktu z rynku" - czytamy w informacji GIS.

Ołów jest szkodliwy dla dzieci i dorosłych

Kolorowe talerzyki z żyrafami o średnicy 19 cm przeznaczone są dla dzieci. Tymczasem to właśnie najmłodsi są szczególnie narażenie na toksyczne działanie ołowiu. Meta ten jest wchłaniany przez organizm i jest uważany za rakotwórczy. Wpływa na zachowanie, sprawność poznawczą, wzrost, opóźnia dojrzewanie i zwiększa ryzyko ubytków słuchu u niemowląt i dzieci. 

U dorosłych powoduje m.in. problemy z  płodnością, a w okresie czasie ciąży może również hamować rozwój płodu.

Czytaj również: Popularne lody wycofane ze sklepów przez "rakotwórcze substancje". Jeśli masz je w domu, koniecznie wyrzuć

Zbadaj krew na obecność ołowiu

Specjaliści radzą, aby w razie kontaktu z ołowiem, sprawdzić jego stężenie we krwi, ponieważ najczęściej jego obecność w organizmie nie daje jasnych objawów.

Amerykańska Akademia Pediatrii, która od lat zaleca wykonywanie badań w kierunku stężenia ołowiu we krwi dzieci w USA uznaje, że obecność ołowiu we krwi, nawet nieprzekraczająca 10 µg /dl, nie jest bezpieczna u dzieci i może wywołać zaburzenia poznawcze. 

Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zaleca natomiast, aby lekarze rozpoczęli monitorowanie dzieci, których poziom ołowiu we krwi mierzony jest na poziomie 3,5 mikrograma na decylitr (µg/dl) lub wyższym.

Czym jest modelowy talerz żywieniowy dla dzieci w wieku 1-3 lata?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza