Nie jesteś skazana na mdłości w ciąży. Ginekolog wyjaśnia: można ich uniknąć, także dzięki lekom

2022-07-15 10:20

Nudności i wymioty dotykają od 50 do 70 proc. wszystkich ciężarnych. Przez to jednak, że jest to tak powszechna ciążowa przypadłość, przyszłe mamy często nawet nie mówią o nich swojemu lekarzowi. To błąd – zauważa w rozmowie z PAP ginekolog i położnik dr Jacek Tulimowski. Przypadłości te można bowiem skutecznie wyeliminować modyfikując dietę i styl życia, a gdy te działania nie pomogą, lekarz może przepisać skuteczne środki farmakologiczne.

Nie musisz być skazana na nudności i wymioty w ciąży. Pod okiem lekarza można je leczyć farmakologicznie
Autor: Getty images Nie musisz być skazana na nudności i wymioty w ciąży. Pod okiem lekarza można je leczyć farmakologicznie

Dr Jacek Tulimowski przyznaje, że nudności i wymioty to powszechne dolegliwości na początku ciąży. Szacuje jednocześnie, że nudności mogą dotykać od 50 do 70 proc. kobiet w ciąży, a wymioty z kolei około połowy przyszłych mam. Zauważa przy tym, że nie można tych dolegliwości bagatelizować, gdyż nieleczone mogą doprowadzić do tzw. niepowściągliwych wymiotów. Doświadcza ich od 0,3 do 3 proc. kobiet oczekujących dziecka na świecie. W naszym kraju problem ten może więc dotykać od 9 930 do 99 300 przyszłych mam.

Przeczytaj: Wymioty w ciąży dają ci się we znaki? Oto proste zasady, które pozwolą ci ich uniknąć

M jak mama: Skąd biorą się wahania nastrojów w ciąży?

Niepowściągliwe wymioty – kiedy można o nich mówić?

„Gdy wymioty występują częściej niż trzy razy na dobę, powodują odwodnienia, zaburzenia gastro-jelitowe, utratę około 5 proc. masy ciała. Zaczynają się one w czwartym tygodniu ciąży, a nasilają się w ósmym i dwunastym tygodniu. Później ich intensywność zwykle maleje, ale u 9 proc. kobiet mogą trwać aż do porodu” - wyjaśnia dr Jacek Tulimowski w rozmowie z PAP.

Zauważa także, że część pacjentek w takiej sytuacji musi zostać poddana hospitalizacji. Nieleczone niepowściągliwe wymioty bowiem doprowadzić nawet do ograniczenia wzrostu płodu, dlatego problemu tego nie wolno bagatelizować.

Nudności i wymioty w ciąży: postępowanie lekarskie

Gdy pacjentka zgłasza tego typu dolegliwości, należy przeprowadzić odpowiednią diagnostykę. Dr Tulimowski podkreśla, że przypadłości te mogą mieć różne przyczyny. W ciąży jednak najczęściej odpowiadają za nie: hormony ciążowe, właściwości psychiczne, niechciana ciąża oraz predyspozycje genetyczne. Wpływ na nie mogą mieć także: młody wiek matki, występowanie nudności i wymiotów w poprzedniej ciąży, otyłość, płód żeński, choroby lokomocyjne, nadczynność tarczycy, cukrzyca i astma, a także nudności i wymioty występujące przed ciążą.

Leczenie należy zacząć od zmiany stylu życia i jadłospisu. Należy unikać ostrych potraw i zapachów, preparatów żelaza i tłustych dań. Dieta za to powinna opierać się na białkach z ograniczeniem węglowodanów. Jak zauważa położnik znaczenie może mieć również wielość tabletek, które przyszła mama przyjmuje - nie powinny być duże. Należy zadbać o regularne, częste posiłki w małych porcjach. „Najlepiej jedna łyżka, krótka przerwa, a potem druga” – wyjaśnia.

Zaraz po przebudzeniu zaś poleca swoim pacjentkom, by zjadły małą przekąskę – suchara lub krakersa. W ten sposób nie dojdzie do efektu pustego żołądka, który może wywoływać nudności.

Jeśli te środki zawiodą, należy sięgnąć po leki.

Polecamy: Co i jak jeść, by złagodzić nudności ciążowe?

Skuteczne leki na nudności i wymioty w ciąży

„Na świecie od wielu lat, a w Polsce od niedawna, dostępne jest bezpieczne i skuteczne leczenie farmakologiczne, które wcale nie musi się wiązać z pobytem w szpitalu” - tłumaczy dr Tulimowski.

Jak informuje ginekolog pierwszej kolejności ciężarnym przepisuje się tabletki zawierające pirodyksynę (witaminę B6) oraz doksylaminę o opóźnionym uwalnianiu. To lek skuteczny i bezpieczny w leczeniu nudności i wymiotów u kobiet ciężarnych. Jak zauważa jednak, postać tabletki o opóźnionym działaniu ma tu kluczowe znaczenie, gdyż sama doksylamina w zwykłej tabletce o natychmiastowym uwalnianiu działa nasenne. Lek wydawany jest z przepisu lekarza i przyjmuje się go, gdy metody naturalne zwiodą.

Przeczytaj także: Nudności i wymioty w ciąży wieczorem i rano: skąd się biorą wieczorne mdłości w ciąży

Źródło: PAP