Nudności i wymioty w ciąży wieczorem i rano: skąd się biorą wieczorne mdłości w ciąży

2020-02-05 11:16

Nudności i wymioty w ciąży pojawiają się również wieczorem. Wcale nie są wyłącznie "poranna" dolegliwość. Nie wiadomo na pewno, co je powoduje i nie ma też niezawodnej metody, by się jej pozbyć.

Nudności i wymioty w ciąży wieczorem
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Nudności w ciąży: problem poranny i wieczorny
  2. Co pomaga na mdłości w ciąży? Spróbuj tego!
  3. Przyczyny nudności w ciąży

Wieczorne nudności w ciąży to powszechna dolegliwość, mimo że mdłości kojarzy się z porankami. "Mdli mnie rano, w ciągu dnia, wieczorami, a nawet w nocy. Kilka razy na dzień wymiotuję. Ja już prawie nic nie jem. Mam dość! Czy to jest naprawdę normalne? Co to za norma, która człowieka wykańcza?!” – pisze jedna z naszych czytelniczek w e-mailu do redakcji.

No właśnie – skąd się biorą nudności i wymioty w ciąży i dlaczego występują nie tylko rano, ale i wieczorem? Kiedy problem przestaje być normą i co wtedy robić? Spróbujemy o tym opowiedzieć, choć to nie takie proste, bo sami naukowcy nie są tu zgodni.

Nudności w ciąży: problem poranny i wieczorny

Nudności i wymioty są uważane za najbardziej uciążliwe z dolegliwości, jakie towarzyszą początkom ciąży. Stwierdzono, że ich natężenie i charakter odpowiada tym, jakie występują u... pacjentów onkologicznych poddawanych chemioterapii.

Z badań wynika, że tylko co piąta kobieta może cieszyć się początkiem ciąży bez tych przykrych dolegliwości. Na mdłości uskarża się ok. 30 proc. przyszłych mam, a ponad 50 proc. ciężarnych cierpi zarówno z powodu nudności, jak i wymiotów.

Co więcej, nie jest to dolegliwość epizodyczna, lecz rozciągnięta w czasie na wiele tygodni. Nudności i wymioty pojawiają się najczęściej już ok. 4.6. tygodnia ciąży i wcale nie znikają wraz z końcem I trymestru – jak się najczęściej sądzi.

W większości badanych przypadków ustępują dopiero ok. 20.–22. tygodnia ciąży, a u 10 proc. kobiet trwają przez całe dziewięć miesięcy.

Nudności najczęściej opisywane są w podręcznikach jako poranne. To także mit. Jak wynika z licznych badań, większości kobiet nudności i wymioty towarzyszą przez cały dzień.

Czytaj: Niepowściągliwe wymioty ciężarnych - wymioty, które trudno powstrzymać

Nudności w ciąży: co pomaga? Nietypowe sposoby na mdłości w ciąży

Jak sobie radzić z mdłościami ciążowymi w pracy, sklepie, na uczelni lub w miejscu publicznym?

Dobrze wiedzieć

Co pomaga na mdłości w ciąży? Spróbuj tego!

Sposoby kulinarne

  • Possij plasterek cytryny (bez skórki) lub wypij pół szklanki zimnej wody z 2–3 łyżkami soku z cytryny lub octu jabłkowego.
  • Plasterek lub dwa świeżego imbiru zalej wrzątkiem i parz pod przykryciem przez 10 minut. Przestudzoną herbatkę posłodź miodem i dodaj plasterek cytryny. Drobno starty świeży imbir możesz też jeść na surowo, np. dodając do sałatek.
  • Żuj kilka migdałów obranych ze skórki.

SuplementacjaWitamina B6 łagodzi nudności. Możesz stosować 10–20 mg witaminy B6 dziennie – jako składnik preparatu wielowitaminowego lub osobny preparat.

AkupresuraStymuluj tzw. punkt Neiguan, znajdujący się w okolicy nadgarstka. Uciskaj wewnętrzną stronę nadgarstka kciukiem drugiej ręki (najpierw prawej, a następnie lewej). Ucisk powinien być mocny, ale niebolesny i trwać maks. dwie minuty. Możesz też w tym celu nosić specjalną opaskę.

Ciepły okładW czasie gwałtownego ataku mdłości ułóż się w pozycji półleżącej, przykładając do brzucha termofor z gorącą wodą.

Czytaj: Wymioty w ciąży: bezpieczne i skuteczne sposoby na wymioty w ciąży

Jak sobie z radzić z wymiotami w ciąży? Najskuteczniejsze sposoby na mdłości

Przyczyny nudności w ciąży

Powszechnie uważa się, że nudności i wymioty w ciąży związane są ze wzrastającym stężeniem gonadotropiny kosmówkowej (hCG), bo objawy rozwijają się równolegle ze wzrostem stężenia tego hormonu we krwi ciężarnej. Stężenie hCG osiąga maksimum w 10.–12. tygodniu – jest to też czas, kiedy nudności i wymioty są najbardziej nasilone.

Wyniki wielu badań wskazują także na zwiększony poziom hCG u ciężarnych cierpiących na tę przypadłość w porównaniu z ciężarnymi bez tych objawów. Potwierdzałoby to też częstsze występowanie nudności i wymiotów w sytuacjach zwiększonego poziomu hCG, np. u kobiet w ciąży bliźniaczej czy oczekujących córki.

Związek z tą dolegliwością mogą mieć też inne hormony, tj. estradiol, estriol, progesteron, prolaktyna. Jednak wyniki badań są niejednoznaczne. Jedni autorzy opisują wyższy poziom estradiolu i niższy prolaktyny u kobiet z nudnościami czy wymiotami, natomiast brak związku z progesteronem oraz estriolem, inni z kolei opisują zmniejszony bądź podwyższony poziom progesteronu.

Istnieją też opinie, że zmiany hormonalne tylko w niewielkim stopniu są odpowiedzialne za te dolegliwości. Bo przecież nie dotyczą one wszystkich ciężarnych (a zmiany hormonalne są u wszystkich) i występują z różnym nasileniem. Dlatego wymienia się także inne czynniki.

Poza hormonami, przyczyn mdłości zwłaszcza wieczornych badacze szukają w stresie, zmęczeniu oraz w czynnikach psychologicznych, podkreślając, że nudności i wymioty mogą być wynikiem ambiwalentnej postawy kobiety wobec ciąży, jej braku gotowości do macierzyństwa, dużego napięcia i lęku odczuwanego w związku z ciążą itp.

Innymi czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia nudności i wymiotów są: młody wiek matki, zwiększona masa ciała, nudności i wymioty w poprzedniej ciąży, zaburzenia odżywiania przed ciążą (np. bulimia).

Z kolei zaawansowany wiek matki oraz zażywanie witamin przed ciążą podobno zmniejsza ryzyko wystąpienia nudności i wymiotów. Jedno z badań wykazało również, że częściej występują one u kobiet bezrobotnych lub prowadzących dom niż u tych pracujących poza domem. Mdłości może nasilać stosowanie preparatów z żelazem.

Czytaj także: Mdłości w ciąży – kiedy się pojawiają i czym są spowodowane?

Dieta na mdłości w ciąży: co jeść, by zwalczyć nudności

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza