Nudności i wymioty w ciąży wieczorem i rano: skąd się biorą mdłości w ciąży i co pomaga

2012-08-03 12:16 Agnieszka Roszkowska
Nudności i wymioty w ciąży: skąd się biorą mdłości w ciąży, czy mogą być groźne i jak sobie z nimi radzić
Autor: _photos.com|photos.com Nudności i wymioty w ciąży: skąd się biorą mdłości w ciąży, czy mogą być groźne i jak sobie z nimi radzić

Nudności i wymioty w ciąży to powszechne dolegliwości, ale wciąż nieco tajemnicze. Mdłości w ciąży występują wieczorem i rano. Nie wiadomo na pewno, co je powoduje i nie ma też niezawodnej metody, by się jej pozbyć. Trzeba z tym żyć. Tylko jak?

Mdli mnie rano, w ciągu dnia, wieczorami, a nawet w nocy. Kilka razy na dzień wymiotuję. Ja już prawie nic nie jem. Mam dość! Czy to jest naprawdę normalne? Co to za norma, która człowieka wykańcza?!” – pisze jedna z naszych czytelniczek w e-mailu do redakcji. No właśnie – skąd się biorą nudności i wymioty w ciąży, kiedy problem przestaje być normą i co wtedy robić? Spróbujemy o tym opowiedzieć, choć to nie takie proste, bo sami naukowcy nie są tu zgodni. Nudności i wymioty są uważane za najbardziej uciążliwe z dolegliwości, jakie towarzyszą początkom ciąży. Stwierdzono, że ich natężenie i charakter odpowiada tym, jakie występują u... pacjentów onkologicznych poddawanych chemioterapii.

Nudności w ciąży: problem poranny i wieczorny

Z badań wynika, że tylko co piąta kobieta może cieszyć się początkiem ciąży bez tych przykrych dolegliwości. Na mdłości uskarża się ok. 30 proc. przyszłych mam, a ponad 50 proc. ciężarnych cierpi zarówno z powodu nudności, jak i wymiotów. Co więcej, nie jest to dolegliwość epizodyczna, lecz rozciągnięta w czasie na wiele tygodni. Nudności i wymioty pojawiają się najczęściej już ok. 4.–6. tygodnia ciąży i wcale nie znikają wraz z końcem I trymestru – jak się najczęściej sądzi. W większości badanych przypadków ustępują dopiero ok. 20.–22. tygodnia ciąży, a u 10 proc. kobiet trwają przez całe dziewięć miesięcy. Nudności najczęściej opisywane są w podręcznikach jako poranne. To także mit. Jak wynika z licznych badań, większości kobiet nudności i wymioty towarzyszą przez cały dzień.

Przyczyny nudności w ciąży

Powszechnie uważa się, że nudności i wymioty w ciąży związane są ze wzrastającym stężeniem gonadotropiny kosmówkowej (hCG), bo objawy rozwijają się równolegle ze wzrostem stężenia tego hormonu we krwi ciężarnej. Stężenie hCG osiąga maksimum w 10.–12. tygodniu – jest to też czas, kiedy nudności i wymioty są najbardziej nasilone. Wyniki wielu badań wskazują także na zwiększony poziom hCG u ciężarnych cierpiących na tę przypadłość w porównaniu z ciężarnymi bez tych objawów. Potwierdzałoby to też częstsze występowanie nudności i wymiotów w sytuacjach zwiększonego poziomu hCG, np. u kobiet w ciąży bliźniaczej czy oczekujących córki. Związek z tą dolegliwością mogą mieć też inne hormony, tj. estradiol, estriol, progesteron, prolaktyna. Jednak wyniki badań są niejednoznaczne. Jedni autorzy opisują wyższy poziom estradiolu i niższy prolaktyny u kobiet z nudnościami czy wymiotami, natomiast brak związku z progesteronem oraz estriolem, inni z kolei opisują zmniejszony bądź podwyższony poziom progesteronu. Istnieją też opinie, że zmiany hormonalne tylko w niewielkim stopniu są odpowiedzialne za te dolegliwości. Bo przecież nie dotyczą one wszystkich ciężarnych (a zmiany hormonalne są u wszystkich) i występują z różnym nasileniem. Dlatego wymienia się także inne czynniki. Poza hormonami, badacze zwracają uwagę np. na psychologię, podkreślając, że nudności i wymioty mogą być wynikiem ambiwalentnej postawy kobiety wobec ciąży, jej braku gotowości do macierzyństwa, dużego napięcia i lęku odczuwanego w związku z ciążą itp. Innymi czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia nudności i wymiotów są: młody wiek matki, zwiększona masa ciała, nudności i wymioty w poprzedniej ciąży, zaburzenia odżywiania przed ciążą (np. bulimia). Z kolei zaawansowany wiek matki oraz zażywanie witamin przed ciążą podobno zmniejsza ryzyko wystąpienia nudności i wymiotów. Jedno z badań wykazało również, że częściej występują one u kobiet bezrobotnych lub prowadzących dom niż u tych pracujących poza domem. Mdłości może nasilać stosowanie preparatów z żelazem.

Czytaj także: >> Czego nie wolno robić ci w pierwszym trymestrze ciąży? [10 absolutnie zakazanych rzeczy] >>

Dobrze wiedzieć

Co pomaga na mdłości w ciąży? Spróbuj tego!

Sposoby kulinarne

  • Possij plasterek cytryny (bez skórki) lub wypij pół szklanki zimnej wody z 2–3 łyżkami soku z cytryny lub octu jabłkowego.
  • Plasterek lub dwa świeżego imbiru zalej wrzątkiem i parz pod przykryciem przez 10 minut. Przestudzoną herbatkę posłodź miodem i dodaj plasterek cytryny. Drobno starty świeży imbir możesz też jeść na surowo, np. dodając do sałatek.
  • Żuj kilka migdałów obranych ze skórki.

Suplementacja
Witamina B6 łagodzi nudności. Możesz stosować 10–20 mg witaminy B6 dziennie – jako składnik preparatu wielowitaminowego lub osobny preparat.

Akupresura
Stymuluj tzw. punkt Neiguan, znajdujący się w okolicy nadgarstka. Uciskaj wewnętrzną stronę nadgarstka kciukiem drugiej ręki (najpierw prawej, a następnie lewej). Ucisk powinien być mocny, ale niebolesny i trwać maks. dwie minuty. Możesz też w tym celu nosić specjalną opaskę.

Ciepły okład
W czasie gwałtownego ataku mdłości ułóż się w pozycji półleżącej, przykładając do brzucha termofor z gorącą wodą.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, dlaczego w ciąży boli kręgosłup i jak można sobie pomóc w takiej sytuacji. A także: jakie formalności trzeba załatwić po urodzeniu dziecka, kiedy warto kupić niemowlakowi szumiącą zabawkę i jak przystawiać malca do piersi.

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 12/19
KOMENTARZE