Nie tylko kaszel i kichanie. Koronawirus przenosi się też podczas rozmowy

2020-04-06 15:53

Naukowcy potwierdzili, że nawet bezobjawowy nosiciel wirusa może zarażać innych podczas zwykłej, spokojnej rozmowy. Czy w takim razie wszyscy powinniśmy nosić maseczki?

Koronawirus może przenosić się podczas rozmowy
Autor: Getty Images

Wirusy powodujące infekcje oddechowe przenoszą się drogą kropelkową - za pomocą bardzo drobnych (mających średnicę 1 mikrometra), niewidocznych dla oka kropelek, które emitowane są nie tylko podczas kichania i kaszlu, ale także podczas mowy.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis (USA) oceniają, że w trakcie spokojnej rozmowy do otoczenia wydalanych jest wystarczająco dużo takich kropelek, by nosiciel koronawirusa mógł zarazić drugą osobę. 

Co ciekawe, im głośniej dana osoba mówi, tym więcej kropelek emituje. Znaczenie ma także język - jedne wypowiadane dźwięki mogą bowiem przenosić więcej cząsteczek, niż inne. 

Sprawdź: Czy koronawirus stanowi zagrożenie dla kobiet w ciąży?

Czy będziemy mieli obowiązek noszenia masek?

W niektórych krajach (np. w Czechach i we Francji) wprowadzono już obowiązek noszenia masek na twarzy po wyjściu z domu. Bardzo prawdopodobne, że i w Polsce będą obowiązywały takie obostrzenia.

Maski co prawda nie chronią wystarczająco dobrze osób zdrowych, jednak mogą zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa od osób zakażonych, szczególnie bezobjawowych nosicieli.

Czytaj: Maski na twarz - czy chronią przed koronawirusem?

Więcej o koronawirusie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza