Usypiasz dziecko w ten sposób? Fizjoterapeuta ostrzega: "Narażasz je na urazy szyi i głowy"

2023-02-07 13:44

Huśtawki i bujaczki mogą być pomocne w usypianiu dzieci. Rodzice wykorzystują je również, aby chwilę odpocząć i zająć czymś malucha na dłużej. Specjaliści ostrzegają jednak, że pozostawienie dziecka w huśtawce, może mieć negatywne skutki dla jego zdrowia.

Niemowlę w bujaku
Autor: Getty Images Nie usypiaj w ten sposób dziecka. Fizjoterapeuta ostrzega "Narażamy je na urazy szyi, głowy"

Huśtawki i bujanie niemowląt ma wiele korzyści dla ich rozwoju, lecz tym, co najbardziej doceniają rodzice, jest fakt, że zmęczonemu maluchowi łatwiej zasnąć. Jednak pozostawienie dziecka w huśtawce lub bujaku na drzemkę, może być niebezpieczne dla jego zdrowia.

Fizjoterapeuta Kamil Jackowski w rozmowie dla dziendobry.tvn.pl wyjaśnił, jakie zagrożenia mogą wiązać się z usypianiem niemowląt w huśtawkach.

Zobacz także: Huśtawka do pokoju dziecka: huśtawka kokon czy stojąca? Podpowiadamy, jaką wybrać

M jak mama - Dlaczego warto śpiewać dziecku kołysanki?

Korzyści z huśtania

Bujanie i kołysanie stymuluje układ przedsionkowy mózgu. Dziecko jest spokojniejsze, mniej drażliwe, szybciej się uczy nowych umiejętności i rzadziej płacze.

Huśtawka w domu może być ciekawym rozwiązaniem, aby urozmaicić maluchowi codzienną zabawę i dostarczyć mu nowych wrażeń. Ponadto, to rozwiązanie na niepogodę, gdy nie możemy wybrać się na plac zabaw.

Zabawa na huśtawce może jednak w końcu uśpić dziecko. Wbrew pozorom, niewielu rodziców zdaje sobie sprawę, że pozycja, w której znajduje się wówczas maluch, może być dla niego bardzo niebezpieczna.

Fizjoterapeuta ostrzega przed drzemką w huśtawce

Fizjoterapeuta Kamil Jackowski w rozmowie z dziendobry.tvn.pl podkreśla, że pozwalając dziecku na spanie w huśtawce, narażamy go na urazy szyi i głowy. Co więcej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że niemowlę może mieć problemy z oddychaniem.

Pozycja siedząca, w jakiej bobas znajduje się w huśtawce, jest dobra do zabawy, ale nie do spania

- podkreśla fizjoterapeuta.

Jednocześnie wyjaśnia, że główka dziecka opada do przodu i jest dociśnięta w stronę klatki piersiowej. Jest to tym bardziej groźne dla najmłodszych pociech, których główka jest stosunkowo większa.

Sama konstrukcja huśtawki jest dla niego zagrożeniem, dodatkowo rodzice często niewłaściwie zapinają pasy lub nie robią tego w ogóle

- zwraca uwagę specjalista.

Niebezpieczne mogą być także same sznurki huśtawki, w które maluch może się zaplątać.

O tym każdy rodzic powinien pamiętać

Przy wyborze huśtawki należy wziąć pod uwagę wagę dziecka. Dla najmłodszych pociech należy wybierać sprzęt z oparciem, które pozwala na maksymalne odchylenie. Fizjoterapeuta podkreśla, że jest to bardzo ważne w przypadku dzieci, które jeszcze samodzielnie nie siedzą.

Powinniśmy również pamiętać o właściwym zabezpieczeniu malucha za pomocą pasów. Przed użyciem huśtawki należy również sprawdzić wszelkie mocowania

- zwraca uwagę ekspert.

Podstawową zasadą, o której powinniśmy zawsze pamiętać, to konieczność przeniesienia dziecka, gdy tylko zaśnie w huśtawce.

Czytaj także: Nerwowe niemowlę - jak postępować z nerwowym dzieckiem?

Usypianie niemowlaka. Co robić, aby dziecko usnęło?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza