Nie znają się, ale będą wspólnie wychowywać dziecko. Firma coparentingu szuka chętnych

2023-09-28 11:00

Nie znają się i nic o sobie nie wiedzą, ale będą razem wychowywać dziecko. Coparenting to alternatywna forma rodzicielstwa, w której rodzice nie tworzą związku, chcą jedynie... zostać rodzicami.

Coparenting
Autor: Getty Images Coparenting to rodzicielstwo dwóch obcych sobie osób.

W Barcelonie wkrótce przyjdzie na świat pierwsze dziecko, które urodzi się w systemie coparentingu. To metoda rodzicielstwa, która umożliwia nieznajomym zostanie rodzicami. Taka para nie ma wobec siebie żadnych planów ani zobowiązań, często pozostaje w związku z innymi osobami. To, co ich łączy, to chęć posiadania i wychowania dziecka.

Dieta mamy - odżywianie przed ciążą

Czym jest coparenting?

Współrodzicielstwo zakłada, że obce sobie osoby zostają rodzicami. Niektórzy uznają to za alternatywę dla banku spermy, która umożliwia rodzicielstwo osobom, które z różnych powodów nie mogą zrealizować swojego marzenia o posiadaniu dziecka.

W Barcelonie powstała organizacja Copaternidad, której celem jest umożliwienie znalezienia drugiej osoby zainteresowanej posiadaniem dziecka. "Czasy się zmieniają, coraz trudniej utworzyć stabilną parę, a liczba samotnych matek z wyboru zwiększyła się w ciągu ostatnich lat o 300 proc." - powiedziała Carmen Balaguer z Copaternidad w rozmowie z "El Periodico de Espana".

Firma z Hiszpanii poszukuje chętnych

"Ludzie mają utrwalone pewne struktury mentalne, ale to się zmieni" - mówi Balaguer i porównuje coparenting do związków partnerskich. 

Firma szuka osób, które chciałyby zostać rodzicami w ramach coparentingu. Jak to działa? Najpierw przeprowadzane są rozmowy z kandydatami, później ci katalogowani są według podobnych celów i poglądów w życiu, by zmniejszyć ryzyko, że para nie będzie mogła porozumieć się w zasadniczych kwestiach dotyczących wychowania dziecka. Jeśli udaje się dopasować dwie osoby, które podobnie myślą i czują, podpisywana jest umowa, w której określane są warunki sprawowania opieki nad dzieckiem (np. czy będzie to opieka naprzemienna).

Coparenting w Polsce

W Polsce dotychczas nie powstała żadna firma, która świadczyłaby tego rodzaju usługi. Coparenting jest u nas nielegalny i w żaden sposób nie normalizuje go prawo. Możliwe jest jedynie skorzystanie z procedur in vitro, ale te również przeznaczone są dla związków małżeńskich lub partnerskich.

Czytaj: Największy dar od kobiety dla kobiety. Te zdjęcia pokazują, że surogacja to nie tylko biznes

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza