Niezwykła operacja w 24. tygodniu ciąży. Lekarze uratowali kręgosłup dziecka

2024-02-26 11:00

Jeszcze w 12. tygodniu ciąży zdiagnozowano rozszczep kręgosłupa u rozwijającego się w macicy dziecka. Po upływie kolejnych 12 tygodni przeprowadzono operację. Dzisiaj mały Tadzio jest już na świecie i ma się doskonale.

Niezwykła operacja w 24. tygodniu ciąży. Lekarze uratowali kręgosłup dziecka
Autor: Getty Images / Instagram Niezwykła operacja w 24. tygodniu ciąży. Lekarze uratowali kręgosłup dziecka

Szpital Bielański jest obecnie jedynym w Polsce ośrodkiem, w którym operacje tego typu przeprowadza się w całości laparoskopowo, jeszcze w macicy. Dzięki temu nie jest konieczne otwieranie brzucha ciężarnej. Kręgosłup małego Tadzia został zoperowany tą metodą w 24. tygodniu życia płodowego. Chłopiec przyszedł na świat bez komplikacji.

Spis treści

  1. Czym jest rozszczep kręgosłupa?
  2. Niezwykła operacja u małego Tadzia
Poradnik Zdrowie: wady genetyczne płodu a badania prenatalne

Czym jest rozszczep kręgosłupa?

W przypadku małego Tadzia, który dziś ma już 10 miesięcy, wadę rozszczepu kręgosłupa zdiagnozowano w 12. tygodniu ciąży, podczas tzw. prenatalnego badania usg. Jest to rzadka poważna wada rozwojowa, która uwidacznia się w pierwszych tygodniach życia płodowego. Tarń dwudzielna, bo tak fachowo się go nazywa, polega na tym, że brakuje tylnej części kręgów, przez co rdzeń kręgowy od strony pleców chroni jedynie skóra. Jest to sytuacja bardzo niebezpieczna i niepożądana, dlatego wymaga operacji.

Najczęściej rozszczep ujawnia się w okolicy lędźwiowej, ale nie zawsze tak jest. Nie wiadomo, jak duży wpływ na powstawanie wady mają czynniki genetyczne, a jaki środowiskowe. Wiadomo jednak, że tym, co jest niezwykle ważne w przeciwdziałaniu wystąpienia rozszczepu kręgosłupa, jest dostarczanie właściwych ilości kwasu foliowego. To dlatego wszystkim ciężarnym, a także kobietom dopiero starającym się o dziecko poleca się suplementację kwasu foliowego. Jest to najważniejsze w 1. trymestrze ciąży oraz na miesiąc przed poczęciem.

Niezwykła operacja u małego Tadzia

Uszkodzenie to jest wynikiem nieprawidłowego rozwoju układu nerwowego i w Polsce zdarza się średnio raz na tysiąc urodzeń. Pani Sara, mama Tadzia, tak wspomina moment, w którym dowiedziała się, że u jej dziecka zdiagnozowano wspomnianą wadę:

"W rodzinie nie mamy żadnych dzieci z niepełnosprawnościami, wszyscy są zdrowi, więc to był duży szok" - stwierdziła mama chłopca w rozmowie z Polsatnews.pl

Po potwierdzeniu diagnozy przyszedł czas na planowanie właściwej drogi leczenia. Lekarze zdecydowali się na przeprowadzenie operacji wewnątrzmacicznej.

"W Polsce jesteśmy jedynym ośrodkiem, który wykonuje zabiegi naprawy rozszczepu kręgosłupa całkowicie laparoskopowo. Nie otwieramy brzucha ciężarnej, wykonujemy tylko minimalne nacięcia" - mówi lek. Filip Dąbrowski, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Szpitalu Bielańskim.

Dzięki operacji wykonanej w 24. tygodniu ciąży mały Tadzio na świat przyszedł bez komplikacji. Dziś ma 10 miesięcy i jest pod kontrolą lekarzy, ale za sprawą rehabilitacji jego stan wciąż się poprawia.

"Pacjent pozostaje pod opieką neurochirurga, ale też innych specjalistów odpowiadających za prawidłową funkcję pęcherza moczowego i funkcję lokomocyjną kończyn" - mówi lek. Tymon Skadorwa, neurochirurg z Kliniki Neurochirurgii Dziecięcej WUM.

Mama chłopca przekazała, że jest on niezwykle dzielnym, a przy tym pogodnym i wesołym dzieckiem.

Źródło: Polsatnews.pl

Czytaj też: Które badania w ciąży są kluczowe i przed czym uchronią ciebie i dziecko?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza