Nowe badania potwierdzają negatywny wpływ COVID-19 na łożysko

2020-06-15 14:09

Najnowsze badania opublikowane w American Journal of Clinical Pathology potwierdzają negatywny wpływ COVID-19 na łożysko. Przebadanych zostało 16 kobiet, które w trakcie ciąży zostały zarażone koronawirusem. Wyniki badań są niepokojące.

Wpływ koronawirusa na łożysko
Autor: Getty Images

Podczas badań odkryto, że u ciężarnych kobiet, które zostały zarażone koronawirusem mogło dochodzić do braku przepływu krwi od matki do płodu i powstawania zakrzepów w łożysku.

Mimo niepokojących badań, z których jednoznacznie wynika, że koronawirus ma negatywny wpływ na łożysko, kobiety w ciąży nie muszą się nadmiernie martwić. Patologia łożyska nie wpłynęła znacząco na zdrowie i życie dzieci. Większość maluchów przyszła na świat silna i zdrowa, a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Tylko w jednym przypadku doszło do poronienia w drugim trymestrze ciąży, jednak lekarze nie są w stanie określić czy powodem był COVID-19.

Jedno z niemowląt urodziło się zbyt wcześnie (34 tydzień ciąży), natomiast pozostała czternastka przyszła na świat w terminie (37 - 40 tydzień ciąży), otrzymując wysoką liczbę punktów w skali Apgar.

Mimo pozytywnych (w większości przypadków) zakończeń, łożyska u kobiet z SARS-CoV2 wykazały powtarzalne nieprawidłowości histopatologiczne, co sugeruje aby u kobiet zarażonych koronawirusem lekarze byli bardziej czujni i dokładnie obserwowali płód podczas rutynowych badań.

Szczegółowe informacje z przeprowadzonych badań znajdziesz tutaj.

źródło: American Journal of Clinical Pathology

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza