Nowe miejsca w żłobkach w 2021 roku - rusza kolejna edycja programu Maluch+

2021-01-15 12:30

Znamy już decyzje w sprawie tegorocznego Programu Maluch+ edycja 2021. Po rozpatrzeniu wniosków Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przyznało dofinasowania na tworzenie nowych miejsc opieki. Oznacza to blisko 25 tys. nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi.

Nowe miejsca w złobkach w 2021 roku - rusza program Maluch + 2021
Autor: Getty images Nowe miejsca w złobkach w 2021 roku - rusza program Maluch + 2021

Blisko 25 tys. nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi ma powstać w ramach tegorocznej edycji programu „Maluch+”, a ponad 112 tys. miejsc już istniejących otrzyma dofinansowanie. To jeden z elementów rządowej polityki rodzinnej.

Nowe miejsca opieki dla dzieci

W ciągu ostatnich 5 lat dwukrotnie wzrosła liczba dostępnych miejsc opieki dla dzieci w wieku do lat 3. To blisko 200 tys. miejsc w 6,7 tys. instytucjach opieki. Rośnie też udział gmin wiejskich, które posiadają miejsca opieki dla najmłodszych. Ten udział wynosi obecnie blisko 30 proc., podczas gdy jeszcze w 2015 r. wynosił zaledwie 12 proc.

W listopadzie ub. r. odbyło się rozstrzygnięcie dofinasowania dla samorządów na tworzenie nowych miejsc opieki w ramach programu „Maluch+” edycja 2021. Wsparcie rządu pozwoli na stworzenie niemal 25 tys. nowych miejsc opieki dla najmłodszych dzieci. Utworzenie 18,8 tys. deklarują podmioty niepubliczne. To ponad 341 mln zł przeznaczonych na ten cel. Dzięki temu powstanie 4,1 tys. nowych placówek opieki w całym kraju - czytamy w komunikacie ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Dofinansowanie dla istniejących placówek

– Dofinansowujemy także już istniejące miejsca w żłobkach i klubach dziecięcych. W tegorocznej edycji dofinansowanych zostanie ponad 112 tys. miejsc. To przeszło 104 mln zł, które pozwolą na obniżenie opłat ponoszonych przez rodziców na żłobek lub klub dziecięcy – poinformuje minister Marlena Maląg. - Co nas szczególnie cieszy, z każdą edycją powstają żłobki i kluby dziecięce w gminach, które do tej pory tych instytucji były pozbawione. W tegorocznej edycji 95 gmin, w których do tej pory nie było gminnych żłobków i klubów dziecięcych, zadeklarowało utworzenie placówek opieki łącznie dla 2 715 dzieci.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza