Nowe przepisy dot. pracy zdalnej spodobają się młodym mamom. Padła data, kiedy wchodzą w życie

2023-01-31 14:37

Praca zdalna lub hybrydowa to marzenie wielu osób, zwłaszcza matek wychowujących małe dzieci. Po pandemii, coraz więcej firm daje swoim pracownikom możliwość wykonywania swoich obowiązków z domu. Idąc naprzeciw tym trendom, wprowadzono nowelizację Kodeksu Pracy, która nie tylko reguluje te kwestie, ale też daje możliwość zdalnej pracy, tym, którzy wcześniej jej nie mieli.

praca zdalna
Autor: Getty Images Nowe przepisy w kwestii pracy zdalnej wchodzą w życie już niebawem.

W poniedziałek, 30 stycznia, prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu Pracy. Wprowadza ona do przepisów obowiązujących na stałe, możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej. Kto będzie mógł skorzystać z takiego udogodnienia i od kiedy wchodzi ono w życie?

Dowiedz się: Praca zdalna i nowe urlopy dla rodziców – jakie zmiany czekają nas w 2023 roku?

Wkurzeni Polacy ŻĄDAJĄ podwyżki 500 plus. 1000 plus będzie mało! | Komentery

Przeczytaj: Jak pracować z domu, gdy są w nim dzieci?

Czym jest praca zdalna według ustawodawcy?

Zgodnie z definicją zamieszczoną w Kodeksie Pracy, praca zdalna, to:

wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod miejsce zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Prawo z punktu widzenia pracodawcy

Nowelizacja przewiduje pracę zdalną lub hybrydową. Dokładny rodzaj ma zależeć od indywidualnych preferencji pracownika i potrzeb pracodawcy. Nie każdą pracę można przecież wykonywać w pełni zdalnie. Pracodawca ma także prawo niezezwolenia na pracę zdalną, gdy rodzaj wykonywanej pracy nie nadaje się do takiego rozwiązania.

Przepisy przewidują też możliwość oddelegowania pracownika do pracy zdalnej w sytuacji epidemii, czy też kryzysu związanego z miejscem pracy - takiego jak na przykład pożar, czy zalanie.

Komu będzie się należała praca zdalna?

Praca zdalna ma zostać umożliwiona wszystkim osobom z poniższych grup:

  • kobietom w ciąży,
  • rodzicom wychowującym dziecko do 4. roku życia,
  • rodzicom lub opiekunom sprawującym opiekę nad osobą z niepełnosprawnością w rodzinie.

Praca zdalna ma być także umożliwiona osobom pracującym na ogół stacjonarnie, w wymiarze 24 dni rocznie. By uzyskać taką możliwość wystarczyć będzie napisanie podania z uzasadnieniem. Nie ma tu jednak większych ograniczeń. Pracę zdalną można będzie wykonywać między innymi po to, by opiekować się potrzebującym doraźnego wsparcia członkiem rodziny. 

Od kiedy wchodzą w życie nowe przepisy dot. pracy zdalnej?

Nowelizacja Kodeksu Pracy wchodzi w życie w ciągu 2 miesięcy od jej ogłoszenia, które według nieoficjalnych informacji, ma mieć miejsce w przyszłym tygodniu. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza