Nowy trend na sali porodowej. Mamy po cesarce mają szansę na wyjątkowe przeżycie

2023-08-02 12:46

Nowy trend może być krokiem naprzód, aby mamy rodzące przez cesarskie cięcie były bardziej zaangażowane w narodziny dziecka. Specjaliści podkreślają, że dzięki temu ich więź z noworodkiem jest większa.

Narodziny dziecka
Autor: Getti Images/Screen/TikTok/@independentmidwife Nowy trend na sali porodowej. Mamy po cesarce mają szansę na wyjątkowe przeżycie

Coraz więcej mówi się o „łagodnej cesarce”, podczas której przeprowadzenie operacji ma w jak największym stopniu przypominać poród naturalny.

Nowy trend rzuca jednak zupełnie nowe wyzwanie tradycyjnemu myśleniu o cesarskim cięciu. Angażuje bowiem matki w sposób, w jaki nigdy wcześniej byśmy o tym nie pomyśleli.

Zobacz także: Lekarka pokazała niesamowity film z „łagodnej cesarki”. „Dodał mi otuchy przed moim cięciem"

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Zmiana w podejściu do cesarskiego cięcia

Cesarskie cięcie przez lata było kojarzone tylko i wyłącznie z operacją. W ostatnim czasie słyszymy jednak o takich pojęciach, jak „łagodna cesarka”, która jest ukłonem w stronę bardziej naturalnego porodu.

Kobieta w tym przypadku nie jest oddzielona od brzucha ciężkim materiałem. Oddziela ją przezroczysta zasłona, dzięki której może obserwować, co się dzieje po drugiej stronie. Co najważniejsze, widzi, jak jej maleństwo przychodzi na świat.

Jak się okazuje, można zrobić jeszcze więcej dla przyszłych mam, które rodzą przez cesarskie cięcie. Rozwiązaniem jest cesarka wspomagana przez matkę (maternal-assisted cesarian – MAC).

Mama bardziej zaangażowana

Dzięki MAC przyszła mama ma szansę nie tylko obserwować narodziny dziecka, ale także pomaga lekarzowi wyciągnąć maluszka z własnej macicy. Jest to niewątpliwie nowość, ale przynosi ogromną radość młodej mamie.

Mama ma możliwość natychmiastowego przytulenia dziecka do piersi, co nie zawsze jest możliwe podczas tradycyjnego cesarskiego cięcia.

Poczucie więzi wzrasta

W rozmowie z portalem Kidspot dr Jodeph Sgroi z Melbourne w Australii zwrócił uwagę na ogromny plus płynący z tego nowego trendu. Największa bowiem korzyścią z cesarki wspomaganej przez matkę jest duże poczucie więzi.

- Doświadczenie jest o wiele lepsze niż cesarskie cięcie w klinicznym, sterylnym środowisku. Nadal jest sterylne, ale jest o wiele bardziej integracyjne – powiedział w wywiadzie.

Podkreślił również, że nawet kobiety, które nie do końca były przekonane do takiej formy porodu przez cesarskie cięcie, ostateczne przyznały, że są bardzo zadowolone, że się na to zdecydowały.

Według specjalistów mamy również znacznie szybciej wracają do siebie po tego typu porodzie. Kobieta czuje, że jest zaangażowana w poród i to daje jej siłę.

Na TikToku na profilu @independentmidwife udostępniono zdjęcia z cesarki wspomaganej przez mamę.

Czytaj także: Ten trick pomaga mamom w czasie cesarki. Zobacz, po co stosuje się przezroczystą zasłonę

Czy dzieci urodzone przez cesarskie cięcie różnią się od noworodków urodzonych naturalnie?