"W ten sposób nic nie zmienisz". Pamiętaj o tym, gdy dziecko nabałagani lub coś zniszczy

2023-04-17 17:16

Kiedy maluch rozleje napój na podłodze, pobrudzi kanapę, zniszczy zabawkę lub inny przedmiot w domu, często łapiemy się za głowę, a z naszych ust wypływają oskarżenia. Pewna mama wyjaśnia, o czym powinniśmy w takich sytuacjach pamiętać.

Niemowlę i bałagan
Autor: Getti Images O tym warto pamiętać, gdy dziecko nabałagani lub coś zniszczy. "Nikt nie chce czuć się winny"

Każdej z nas zdarza się zareagować zbyt przesadnie do całej sytuacji. Wybuchnąć i powiedzieć „Nie no, znowu nabałaganiłeś!” lub „Ciągle tylko po tobie sprzątam!”. Rodzicielstwo nie jest usłane różami, ale sposób, w jaki reagujemy na konkretną sytuację, wpływa na dziecko, które dopiero poznaje świat.

Pewna mama prowadząca profil na Instagramie @consciousparentinghub o świadomym rodzicielstwie, pokazała, jak warto zachować się w takich sytuacjach.

Zobacz także: Upierasz się przy swoim? W ten sposób psujesz relację z dzieckiem. Oto 4 wskazówki, jak ją naprawić

Rozwój dziecka w 1. roku życia

Dzieci i bałagan

W domu, w którym są małe dzieci, niekiedy trudno zapanować nad bałaganem. Niektórym się to udaje, ale czasami wystarczy chwila, aby ulubiony obrus znów był poplamiony, marchewkowy soczek przyozdobił jasny dywan w salonie, a kredki namalowały wzór linii i kółek na ścianie w przedpokoju.

Maluch może się wystraszyć, gdy nagle podniesiemy głos, zabierzemy mu kredki z rączek lub zaczniemy oskarżać, że znów nabałaganiło, nie ucząc tak naprawdę niczego, co może zmienić jego zachowanie.

Dziecko w takiej sytuacji będzie dorastało w poczuciu winy i strachu, że mama znów się na nie rozgniewała, bo znów zrobiło coś źle. A nie o to nam chodzi, prawda?

Rozlany napój i co dalej?

Na nagraniu udostępnionym na Instagramie możemy zobaczyć małą dziewczynkę, która pije napój z kubka. Niewielka ilość płynu rozlała się na podłodze.

W takiej sytuacji słowa „Znów robisz bałagan” mogą cisnąć się na usta, ale znacznie lepiej zastąpić je czymś zupełnie innym.

Zamiast oskarżać i winić, warto spytać „Co z tym zrobimy?” i zachęcić malucha do działania. W tym przypadku do wymyślenia sposobu, jak może po sobie posprzątać.

O tym powinnaś pamiętać:

  • Zwróć uwagę na problem.
  • Pomóż w jego naprawieniu.
  • Akceptuj dziecko, nawet gdy popełni błąd.
  • Okaż dziecku szacunek i daj możliwość pokazania, że umie się wykazać.

To prawdziwy klucz do sukcesu.

„Nikt nie chce czuć się winny”

Instagramerka i mama trójki dzieci, podkreśla, że każdy popełnia błędy. Ostatnią rzeczą, którą chce wówczas czuć to poczucie winy i wstyd. Dodatkowo negatywne emocje wcale nie zachęcają do nauki i zmian. Kilkulatek, na którego podniesiemy głos lub zaczniemy obwiniać za zrobienie bałaganu, najprawdopodobniej wpadnie w histerię.

Prekursorka świadomego rodzicielstwa podkreśla, że w takiej sytuacji powinniśmy być otwarci na to, co się wokół nas dzieje i zaakceptować fakt, że to normalna część rozwoju dziecka.

„Zamiast obwiniać nasze dzieci, możemy zaprosić do współpracy i współdziałania. W ten sposób wspieramy motywację i wykorzystujemy ten błąd jako okazję do nauki dla naszych dzieci (i nas)” – zaznacza.

Czytaj także: 6 różnic między nowoczesnym a tradycyjnym wychowaniem dzieci. Do którego ci bliżej?

Każdy rodzic popełnia błędy. Jeśli umiesz mądrze przeprosić dziecko, dodatkowo wzmocnisz waszą więź

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza