Obowiązkowa religia w szkołach. Zmiany wchodzą w życie już wkrótce

2022-10-06 18:12

Religia i etyka, dotąd przedmioty dodatkowe, mają zamienić się w lekcje obowiązkowe. Ministerstwo Edukacji potwierdziło wprowadzenie nowego rozporządzenia. Kiedy religia i etyka zagoszczą na stałe w planie lekcji?

Dzieci w szkole
Autor: Pexels.com

Religia i etyka mają być lekcjami obowiązkowymi - potwierdziło Ministerstwo Edukacji. O zmianach tych mówiono już wcześniej, jednak teraz minister Przemysław Czarnek potwierdził, że chce, aby lekcje te były na stałe obecne w planie lekcji - najpierw liceów, potem podstawówek.

Do wyboru religia lub etyka

"Religia nie jest, nie była i nie będzie nigdy obowiązkowa w szkole. Jeśli ktoś nie chce chodzić na religię - będzie chodził na etykę. System wartości musi być przekazywany uczniom w szkole, bo na tym polega funkcja wychowawcza szkoły" - mówił jeszcze w ubiegłym roku Czarnek w wywiadzie dla Polskiego Radia 24. 

Przypomnijmy, że do tej pory religia i etyka były przedmiotami dodatkowymi. Rodzic mógł zapisać dziecko na jeden z tych przedmiotów albo na żaden. Oceny z religii i etyki umieszczano na świadectwie, jednak ocena nie miała żadnego znaczenia dla promocji ucznia: wpływała na średnią ocen, ale nie decydowała o niezdaniu do następnej klasy.

Wkrótce to ma się zmienić, najpierw w liceach, a potem w podstawówkach etyka i religia mają być przedmiotami obowiązkowymi. 

Czytaj również: Przedmioty klasa 8 - jakie nowe przedmioty w 8 klasie pojawia się na planie?

Przemysław Czarnek chce wprowadzić kolejny nowy przedmiot. "Nowość na skalę niespotykaną"

Zmiany zaczną się od przyszłego roku

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej zakłada 2 godziny tygodniowo w każdej klasie (za wyjątkiem klas I-III SP). Zmiany wprowadzane będą stopniowo:

  • od 1 września 2023 r. – klasy IV szkół podstawowych i klasy I szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • od 1 września 2024 r. – klasy IV i V szkół podstawowych oraz klasy I i II szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • od 1 września 2025 r. – klasy IV – VI szkół podstawowych oraz klasy I – III szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • od 1 września 2026 r. – klasy IV-VII szkół podstawowych i klasy I-IV szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • od 1 września 2027 r. – klasy IV-VIII  szkół podstawowych i wszystkie klasy szkół ponadpodstawowych wszystkich typów.

Kto będzie uczył etyki?

Ministerstwo podkreśla, że etyki będą uczyć osoby wykształcone w tym kierunku, nie księża, co zarzucała resortowi opozycja. Przemysław Czarnek wspomniał, że z powody braku nauczycieli etyki uruchomione zostaną studia podyplomowe dla nauczycieli, na których każdy pedagog, bez względu na pierwotne wykształcenie, będzie mógł robić dodatkowe uprawnienia do nauczania etyki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza