Od stycznia zmiany w kalendarzu szczepień. Będą nowe OBOWIĄZKOWE szczepienia

2020-08-27 14:50

Do konsultacji trafił projekt zmian w kalendarzu obowiązkowych szczepień dzieci. Od przyszłego roku obowiązkowe - a co za tym idzie bezpłatne - mają być szczepienia przeciwko rotawirusom.

Od stycznia zmiany w kalendarzu szczepień
Autor: Getty Images

Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych. Rozporządzenie to miałoby wprowadzić zmiany do kalendarza szczepień dzieci. Jakie?

Od stycznia 2021 roku obowiązkowe - a co za tym idzie bezpłatne - mają być szczepienia przeciwko rotawirusom.

Obecnie szczepienia te są jedynie zalecane czyli nie są refundowane z budżetu państwa. Dla wielu rodziców stanowi to dużą barierę finansową - jedna dawka szczepionki kosztuje kilkaset złotych, a pełne szczepienie to (w zależności od preparatu) dwie lub trzy dawki. Są to szczepionki doustne, które podaje się dzieciom od 6. do 24. (lub 32. – zależy od szczepionki) tygodnia życia. Szczepionkę przeciw rotawirusom można stosować jednocześnie z innymi szczepionkami.

Na rotawirusy choruje każdego roku około 170 tys. dzieci. Szczyt zachorowań przypada zimą i wiosną. W organizmie dziecka rotawirusy mogą dokonać ogromnych spustoszeń, przede wszystkim za sprawą silnej biegunki, która potrafi bardzo szybko doprowadzić do odwodnienia dziecka, co może skończyć się nawet pobytem w szpitalu.

Czytaj także: Rotawirus w ciąży - objawy, leczenie, konsekwencje

Rotawirusy - czym karmić dziecko w czasie grypy żołądkowej?