6-tygodniowe dziecko (noworodek-niemowlę)

2018-08-31 15:10

Kalendarz rozwoju dziecka: 6 tydzień życia dziecka. 6-tygodniowe dziecko nie wykazuje już odruchów noworodkowych, które zanikają pod koniec 1 miesiąca życia. Noworodek częściej domaga się jedzenia, ale to tylko mały skok, który się ustabilizuje i wyznaczone zostaną pory karmienia. Z tygodnia na tydzień wzrok dziecka robi się coraz lepszy.

6 tydzień
Autor: _photos.com|photos.com 6-tygodniowe dziecko przeżywa duży skok rozwojowy.

Kalendarz rozwoju dziecka: 6 tydzień życia dziecka.

6-tygodniowe dziecko: co się zmienia?

W 2 miesiącu życia słabną odruchy noworodkowe. Ściśle zaciśnięte dotąd piąstki coraz częściej będą się otwierać, w pełni gotowe do przytrzymywania wkładanych do rączek zabawek. Niemowlę zacznie też w 6 tygodniu życia powoli prostować zgięte nóżki. W drugim miesiącu zanika też odruch „chodzenia” – dziecko trzymane pod pachami tak, by dotykało stópkami podłoża, nie będzie już przebierało nóżkami.

Zobacz: Co czuje noworodek i jak działają jego zmysły

Noworodek a niemowlę: różnice fizjologiczne

Objawy u noworodka, którymi nie warto się niepokoić
Dobrze wiedzieć

6-tygodniowe dziecko: skok rozwojowy

Czas na skok rozwojowy. Na czym on polega?

  • Dziecko w ok. 6 tygodnia życia domaga się karmienia dużo częściej niż dotychczas. Niektóre mamy mówią, że w zasadzie ich dzieci w 6 tygodniu życia cały dzień spędzają przy piersi. Trzeba te kilka dni przetrwać. Laktacja wzrośnie i ustali się nowy rytm karmień, prawdopodobnie około ośmiu, dziewięciu razy na dobę.
  • Niemowlak jeszcze zachowuje we śnie płodowe ułożenie rączek (zgięte w łokciach i ułożone pod brodą). Natomiast w okresie czuwania jego rączki są już całkiem swobodne. Dziecko porusza nimi lub po prostu układa wzdłuż tułowia.
  • Jeśli pokażesz mu jakąś zabawkę, w 6 tygodniu życia może próbować po nią sięgnąć, choć jeszcze nie umie jej uchwycić z powodu zaciśniętych piąstek.

6-tygodniowe dziecko: mały obserwator

W 6 tygodniu życia, kiedy dziecko nie śpi, chętnie obserwuje twarze rodziców i wpatruje się we wszystko, co znajduje się niedaleko. Jego wzrok z tygodnia na tydzień robi się coraz lepszy. W połowie 2 miesiąca życia dziecko dobrze widzi przedmioty znajdujące się w odległości 20–30 cm od jego twarzy. Zaczyna również ćwiczyć jednoczesne skupianie wzroku na danym punkcie, podążając wzrokiem za obiektami poruszającymi się ruchem okrężnym.

Zobacz:

Jak wspomagać rozwój wzroku niemowlaka

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia niemowląt: czym są, jak je rozpoznać?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Rozwój noworodka (tygodnie)
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza