Oddziały pediatryczne już są przepełnione. Lekarze ostrzegają: będzie tylko gorzej

2023-11-21 14:09

Mimo iż sezon infekcyjny jeszcze na dobre się nie rozkręcił, oddziały pediatryczne już mocno się zapełniają. Lekarze ostrzegają jednak, że największa fala zachorowań jeszcze przed nami i zachęcają do szczepień ochronnych. Z jakimi chorobami najczęściej trafiają mali pacjenci na oddziały?

Oddziały pediatryczne już są przepełnione. Lekarze ostrzegają: będzie tylko gorzej
Autor: Getty images Oddziały pediatryczne już są przepełnione. Lekarze ostrzegają: będzie tylko gorzej

– Widzimy stopniowe zapełnianie się oddziałów pediatrycznych. Jest to typowe dla sezonu jesienno-zimowego jednak należy spodziewać się, że w najbliższych miesiącach na te oddziały będzie trafiało coraz więcej małych pacjentów – powiedziała PAP.PL pediatra, prof. Aneta Nitsch-Osuch, kierownik Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz konsultant wojewódzki ds. epidemiologii na Mazowszu.

M jak mama: Objawy bostonki

Covid-19 zbiera swoje żniwo

Jak zauważa lekarka, zwiększyła się zachorowalność dzieci na Covid-19. Nie ma jednak miarodajnych danych na temat tej skali, bo w Polsce nie ma już obowiązku testowania. Jej zadaniem każdy mały pacjent z objawami dróg oddechowych powinien być poddany testowi combo (wykrywającym COVID-19, grypę i zakażenie RSV). To istotne nie tylko z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne, ale przede wszystkim bezpieczeństwa małego pacjenta. Choć dzieci w większości przechodzą zakażenie łagodnie, późne rozpoznanie może przyczynić się do rozwoju infekcji prowadząc do nadkażeń bakteryjnych, wśród których dominują pneumokoki. Zakażenia tego typu wymagają leczenia antybiotykami. Najczęściej zakażenie przebiega w postaci zapalenia płuc i zapalenia ucha środkowego, a u starszych dzieci jest to zapalenie zatok obocznych.

Coraz więcej zachorowań na RSV

Jak mówi prof. Nitsch-Osuch zauważalny jest także wzrost zachorowań na RSV, czyli syncytialny wirus oddechowy. Wirus ten jest szczególnie niebezpieczny dla niemowląt i małych dzieci do 2. roku życia. Przed ciężkim przebiegiem choroby można ochronić dziecko stosując specjalistyczny preparat z przeciwciałami monoklonalnymi, dostępny w ramach programu lekowego. Podaje się go w iniekcjach powtarzanych co miesiąc w okresie od września do kwietnia.

Jest jeszcze czas, by zaszczepić dziecko na grypę

W przypadku grypy, jak podkreśla lekarka, nie widać jeszcze wzrostu zachorowań w populacji dzieci. To z uwagi na to, że szczyt zachorowań na grypę w Polsce przypada w okresie styczeń-marzec. Jest zatem jeszcze czas, by zaszczepić dzieci przeciwko grypie. „Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych, dzieci już od ukończenia 6. miesiąca życia mogą otrzymać taką szczepionkę. Preparaty są bezpłatne dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia” – podkreśliła prof. Nitsch-Osuch.

Źródło:

  • PAP
  • Medycyna Praktyczna
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza