Okulary VR - nie tylko do zabawy. Nowa technologia pomoże w leczeniu zeza u dzieci

2021-03-17 13:16

Okulary VR to urządzenie znane miłośnikom gier. Za pomocą tego urządzenia możemy przenieść się do wirtualnej rzeczywistości, aby walczyć ze smokami lub kierować samolotem odrzutowym. Technologia VR może jednak pomóc w leczeniu wad wzroku, takich jak zez czy leniwe oko. W jaki sposób?

Okulary VR - nie tylko do zabawy. Nowa technologia pomoże w leczeniu zeza u dzieci
Autor: Getty images

Wady wzroku to częsty problem coraz młodszych ludzi. Codzienne korzystanie ze smartfonów, godziny spędzane przed ekranami komputerów, zwłaszcza obecnie w dobie zdalnego nauczania, sprawiają, że oczy naszych dzieci są coraz słabsze. Na pomoc przychodzi nowoczesna technologia VR.

Okulary VR nie tylko do zabawy

Lekarze coraz częściej sięgają po nowoczesne zdobycze technologiczne, aby wykorzystywać je w medycynie. Tak jest z technologią rozszerzonej rzeczywistości, znanej miłośnikom gier komputerowych.

Gogle VR pozwalają przenieść się do trójwymiarowego świata zaprojektowanego przez twórców gry - może to być fantastyczna rzeczywistość stworzona przez grafika lub realne obrazy, odległe o tysiące kilometrów.  

Takie okulary VR wykorzystywane są już od dawna w leczeniu niektórych fobii, m.in. lęku przestrzeni - zakładanie ich i "przenoszenie" się np. na szczyt wieżowca, pomaga osobie cierpiącej na agorafobię pomaga oswoić strach i uwalnia od kłopotliwych dolegliwości wywołanych przez to zaburzenie. 

Teraz okulary VR maja być wykorzystywane przez okulistów do leczenia niektórych wad wzroku. W jaki sposób? 

Gogle VR do ćwiczeń ortoptycznych

Za pomocą okularów VR dziecko poprzez zabawę może wykonywać ćwiczenia ortoptyczne i pleoptyczne, umożliwiające korekcję dysfunkcji, takich jak niedowidzenie i zez.

Na podstawie wywiadu i wyników przeprowadzonych badań, w zależności od rodzaju zaburzeń lekarz indywidualnie dobiera tryb leczenia. Dzięki specjalnej aplikacji ma możliwość monitorowania postępów pacjenta.

– W czasie 30-minutowej wizyty poza standardowymi ćwiczeniami wykonywana jest 16-minutowa sesja z użyciem gogli VR. Terapia nie jest skomplikowana. Dziecko nakłada na oczy okulary, a do ręki dostaje pilot służący do koordynacji działań oko-ręka. Później pozostaje już tylko zabawa – tłumaczy – mówi dr n. med. Małgorzata Zaraś, Kierownik Poradni Okulistycznej w Centrum Medycznym CMP.

- Grając w grę mały pacjent wykonuje jednocześnie ćwiczenia specjalnie dostosowane do jego wady. Ortoptysta na bieżąco monitoruje postępy dzięki podglądowi obrazu, który widzi dziecko. Podczas gdy pociecha skupia się na zdobywaniu punktów w grze, specjalista kontroluje proces wzmacniania słabszego oka.

Ta nowatorska terapia ma za zadanie zachęcić najmłodszych do kolejnych wizyt i ćwiczeń. Szeroki wybór gier edukacyjnych i ich stopni trudności sprawiają, że leczenie staje się atrakcyjne, będąc przy tym wysoce skutecznym - dodaje dr Zaraś. 

Jedna wizyta trwa 30 minut, a cykliczność całej terapii ustala indywidualnie dla każdego pacjenta ortoptysta. Nowa metoda, wykorzystująca gogle VR polskiej firmy, dostępna jest już w niektórych ośrodkach w Polsce.

O ekspercie

Dr n. med. Małgorzata Zaraś ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie (obecnie Warszawski Uniwersytet Medyczny), gdzie uzyskała tytuł specjalisty chorób oczu. Obecnie jest Kierownikiem Poradni Okulistycznej w Centrum Medycznym CMP. Zajmuje się głównie leczeniem i diagnostyką pacjentów ze zwyrodnieniem plamki żółtej związanym z wiekiem oraz laseroterapią siatkówki. Wykonuje zarówno podstawowe, jak i specjalistyczne badania okulistyczne oraz kwalifikuje do operacji zaćmy. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza