Paracetamol w ciąży wcale nie taki bezpieczny?

2021-09-27 12:42

Grupa 91 specjalistów na łamach czasopisma "Nature Reviews Endocrinology" wzywa do tego, by na opakowaniach około 600 farmaceutyków zamieścić ostrzeżenie o wpływie stosowania paracetamolu w ciąży na wystąpienie niektórych zaburzeń neurorozwojowych, moczowo-płciowych i rozrodczych.

Paracetamol w ciąży nie jest do końca bezpieczny?
Autor: Getty images Paracetamol w ciąży nie jest do końca bezpieczny?

Leki z paracetamolem - wg aktualnej wiedzy medycznej - mogą być stosowane przez kobiety w ciąży. Podobnie jak w przypadku innych farmaceutyków, istotne jest stosowanie się do zaleceń lekarza oraz treści ulotki dotyczącej dawkowania.

Skąd więc to międzynarodowe poruszenie, które od kilku dni daje się zauważyć w mediach? Czy faktycznie spodziewając się dziecka powinnaś odstawić wszystkie tabletki z paracetamolem, bo u dziecka może wystąpić autyzm, ADHD lub wnętrostwo?

Na temat badań nad związkiem paracetamolu z wystąpieniem autyzmu głośno było jeszcze wiosną. Przed kilkoma dniami mówi się o nim coraz częściej - to wszystko za sprawą apelu, jaki ukazał się w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Nature Reviews Endocrinology", a pod którym podpisało się 91 specjalistów. O co dokładnie chodzi?

Jak przechowywać leki

Paracetamol - czy bezpieczny w ciąży i podczas karmienia piersią?

Apel naukowców jasno sugeruje, że popularny środek przeciwbólowy zawierający paracetamol, a dokładniej acetaminofen (N-acetyl-p-aminophenol znany pod nazwą APAP), może wpływać na rozwój płodu.

Specjaliści twierdzą, że w ciągu ostatnich 25 lat przeprowadzono wiele badań nad bezpieczeństwem stosowania paracetamolu przez ciężarne, a ich wyniki miały wskazywać na związek między stosowaniem paracetamolu w czasie ciąży a wystąpieniem niektórych zaburzeń u dzieci. Chodzi m.in. o zaburzenia ze spektrum autyzmu, opóźniony rozwój mowy, obniżony iloraz inteligencji, wczesne dojrzewanie płciowe, wnętrostwo, problemy z płodnością.

W apelu pojawiły się wezwania do podjęcia działań zapobiegawczych i informacyjnych. Chodzi m.in. o to, by kobiety spodziewające się dziecka miały świadomość ew. ryzyka wystąpienia zaburzeń rozrodczych, moczowo-płciowych i neurorozwojowych u potomstwa.

Warto jednak wiedzieć, że jasnych dowodów na to, że taki związek istnieje, do tej pory brak

Paracetamol jest powszechnie stosowany jako środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy u dzieci, kobiet w ciąży i kobiet karmiących na całym świecie.

Źródło: Nature.com

Polecamy: Produkty zakazane w ciąży - zobacz czego nie wolno jeść

Czy nie nadużywasz leków?

Pytanie 1 z 10
Czy w ciąży przyjmujesz jakieś suplementy diety?