Wystarczy 12 g. Picie alkoholu nawet kilka miesięcy przed ciążą zmienia twarz dziecka

2023-02-17 16:06

Właśnie opublikowano badanie, pokazujące jak duży wpływ na rozwój dziecka ma alkohol pity przez matkę. Ale nie chodzi tu tylko o drinki w okresie ciąży! Okazuje się, że wino czy wódka wypijana przez kobietę zanim doszło do zapłodnienia, ma związek z wyglądem twarzy jej dziecka w przyszłości. Zobacz zdjęcia stworzone przez program, który potrafi przewidzieć te zmiany.

Alkohol w ciąży szkodzi? Nawet ten wypity przed poczęciem może wpłynąć na wygląd twarzy dziecka
Autor: Getty images/screen fb@thesun Alkohol w ciąży szkodzi? Nawet ten wypity przed poczęciem może wpłynąć na wygląd twarzy dziecka

Alkohol pity przez ciężarną wpływa negatywnie na rozwój dziecka. FAS, czyli Alkoholowy zespół płodowy jest odpowiedzialny za zaburzenia w rozwoju płodu i budowie jego narządów wewnętrznych, wywołuje też zmiany w wyglądzie twarzy dziecka. 

Spis treści

  1. Zespół FAS odbija się na twarzy dziecka
  2. Wystarczy 12 g alkoholu
  3. Analiza zdjęć przez sztuczną inteligencję 

Zespół FAS odbija się na twarzy dziecka

Te same zamiany, zdaniem najnowszych badań, mają związek z piciem alkoholu przed ciążą. Okazuje się, że picie drinków na kilka miesięcy przed poczęciem zmienia twarz dziecka. Według naukowców już 12 g alkoholu tygodniowo przed i w czasie ciąży może mieć wpływ na przyszły wygląd dziecka.

Kształt twarzy dziecka z zespołem FAS jest charakterystyczny. Może obejmować brak rynienki podnosowej, cienką górną wargę, zadarty nos, płaski grzbiet nosa i środkowej część twarzy, małe oczy. Typowy jest również mały obwód głowy.

Wystarczy 12 g alkoholu

Do tej pory objawy FAS kojarzone były z piciem alkoholu przez matkę w okresie oczekiwania na dziecko, ale obecne badania opublikowane niedawno w Human Reproduction Journal odnoszą się do matek, które piły alkohol do trzech miesięcy przed poczęciem i przestały pić, gdy dowiedziały się o ciąży. Związek ze zmienionym kształtem twarzy dzieci zaobserwowano już u kobiet, które wypijały mniej niż 12 g alkoholu tygodniowo, co odpowiada małej lampce wina o pojemności 175 ml lub 330 ml piwa.

„Odkryliśmy statystycznie istotny związek między ekspozycją na alkohol w okresie prenatalnym a kształtem twarzy u dziewięcioletnich dzieci. Im więcej alkoholu piły matki, tym zmiany były bardziej istotne statystycznie. Najczęstszymi cechami były zadarty czubek nosa, skrócony nos, wywinięty podbródek i podwinięta dolna powieka” – mówi autor badania Xianjing Liu w komunikacie prasowym cytowanym przez serwis studyfinds.org.

Czytaj również: Jak wyglądają i zachowują się dzieci z FAS? - już jedna lampka może poważnie zaszkodzić [ZDJĘCIA]

Wino i papierosy zanim dowiedziałaś się o ciąży - czy mogłaś zaszkodzić dziecku?

Analiza zdjęć przez sztuczną inteligencję 

Badania naukowców opublikowano wraz ze zdjęciami stworzonymi przez sztuczna inteligencję. Zaawansowany program potrafi przewidywać rysy twarzy dziecka w przyszłości na podstawie analizy ponad 3000 zdjęć dziewięciolatków i prawie 2500 zdjęć 13-latków urodzonych między styczniem 2006 a kwietniem 2009.

Algorytm pobrał obrazy i wygenerował 200 unikalnych cech, które następnie naukowcy porównali z informacjami o ilości spożywanego przez matki alkoholu. Dzieci, których zdjęcia analizowano, podzielono na 3 grupy - urodzone przez matki, które nie piły przed lub w czasie ciąży, kobiety, które piły przez trzy miesiące przed zajściem w ciążę, ale przestały pić, gdy zaszły w ciążę, oraz kobiety, które piły alkohol, gdy były w ciąży.

Dziewięciolatki z ostatniej grupy pijących mam miały więcej zmian w kształcie ich twarzy. Największe zaobserwowany o matek pijących przez pierwsze trzy miesiące ciąży, ale widać je było także (choć w mniejszym stopniu) u tych, które piły tylko przed ciążą.

Zdaniem lekarzy to dowód na to, że nie ma bezpiecznego poziomu spożycia alkoholu w czasie ciąży i że wskazane jest zaprzestanie picia alkoholu jeszcze przed poczęciem, "aby zapewnić optymalne wyniki zdrowotne zarówno dla matki, jak i rozwijającego się płodu” – podsumowują autorzy badania.

I trymestr ciąży - czego nie wolno robić?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza