Wino i papierosy zanim dowiedziałaś się o ciąży - czy mogłaś zaszkodzić dziecku?

2021-12-31 12:33

Zanim dowiedziałaś się o ciąży piłaś alkohol, wypaliłaś kilka papierosów... Nie martw się na zapas – wyjaśniamy, czy nieświadomie mogłaś zaszkodzić dziecku w pierwszych dniach ciąży. Sprawdź, czy nieświadome picie alkoholu na początku ciąży to powód do niepokoju.

Wino i papierosy zanim dowiedziałaś się o ciąży - czy mogłaś zaszkodzić dziecku? 2
Autor: Getty images

Coraz więcej kobiet stara się odpowiednio wcześniej przygotować do ciąży pod okiem lekarza. Jednak większość z nas wciąż zachodzi w nią w nieplanowaną ciążę. Nie znaczy to, że taka ciąża jest niechciana czy gorsza. Powstają jednak wtedy obawy, że może natura nie wybrała sobie najodpowiedniejszego momentu do prokreacji.

Sprawdź, czy nieświadomie nie zaszkodziłaś dziecku pijać wino czy paląc papierosy zanim dowiedziałaś się o ciąży.

Spis treści

  1. Czy mogłaś zaszkodzić dziecku zanim dowiedziałaś się o ciąży?
  2. Rentgen i chemikalia zanim dowiedziałaś się o ciąży
  3. Palenie papierosów w czasie starań o dziecko
  4. Picie alkoholu zanim dowiedziałaś się o ciąży
  5. Przyjmowanie leków przed nieplanowaną ciążą
  6. Zażywanie narkotyków zanim dowiedziałaś się o ciąży
  7. Jakie potrawy są zdrowe dla ciąży? [GALERIA]
M jak mama: Konsekwencje palenia papierosów w ciąży

Czy mogłaś zaszkodzić dziecku zanim dowiedziałaś się o ciąży?

Na imprezie wypijasz kilka drinków, palisz papierosy, przeziębiona – faszerujesz się „cudownymi” środkami na gorączkę i katar. A potem okazuje się, że jesteś w ciąży.

Na szczęście, w większości przypadków twoje potknięcia nie wpływają negatywnie na rozwój ciąży i zdrowie dziecka. – Na bardzo wczesnym etapie ciąży obowiązuje zasada „wszystko albo nic” – mówi dr Andrzej Micuła, ginekolog położnik. – Albo zarodek obumiera, a kobieta często nigdy nie dowiaduje się, że była w ciąży, albo rozwija się prawidłowo, a ewentualne złe skutki ryzykownych zachowań naprawiają komórki multipotencjalne.

Mają one tę właściwość, że może się z nich wykształcić dowolny narząd i mogą zastępować inne, uszkodzone komórki. Ale nie trwa to długo, dlatego nie warto igrać z losem.

Rentgen i chemikalia zanim dowiedziałaś się o ciąży

Lekarze podkreślają, że kobiety, które mogą być w ciąży (a dotyczy to praktycznie wszystkich kobiet w okresie rozrodczym, gdyż żadna z metod zapobiegania ciąży nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności), powinny unikać ryzykownych zachowań w drugiej połowie cyklu.

Najważniejsze z nich to: prześwietlenia i leczenie promieniami RTG, zażywanie leków cytostatycznych (przeciwnowotworowych), kontakt z farbami, środkami ochrony roślin oraz z chorymi na infekcje wirusowe. Powinnaś unikać też forsownego wysiłku, dźwigania w ciąży i długiego przebywania w saunie lub w solarium.

Palenie papierosów w czasie starań o dziecko

Nikotyna jest szkodliwa przez całą ciążę, ale najbardziej negatywnie na rozwój płodu wpływa w ostatnich dwóch miesiącach jej trwania. Palenie przez przyszłą mamę papierosów sprawia, że dziecko jest niedotlenione i niedożywione – często lżejsze od rówieśników o 200–300 g i bardziej podatne na choroby.

To także zagrożenie dla ciąży. Dlatego nigdy nie jest za późno, by zerwać z nałogiem. Jeśli przestaniesz palić w I trymestrze, to ryzyko niskiej wagi urodzeniowej dziecka, wcześniactwa, krwawień podczas ciąży lub urodzenia martwego płodu będzie tak samo niskie jak u kobiet, które nigdy nie paliły.

Lekarze podkreślają, że nawet abstynencja nikotynowa dopiero od 30. tygodnia ciąży przynosi dziecku wymierne korzyści – daje mu szansę na nadrobienie strat i wyrównanie wagi urodzeniowej. Pamiętaj jednak, że podczas ciąży nie możesz korzystać z pomocy gum, plasterków czy tabletek – zawierają nikotynę, która jest dla rozwijającego się dziecka równie niebezpieczna jak papieros.

Picie alkoholu zanim dowiedziałaś się o ciąży

Na urodzinach przyjaciółki nie żałowałaś sobie wina, a na ślubie brata wypiłaś o kieliszek za dużo... To nie było rozsądne, ale nie rozdzieraj szat. Prawdą jest, że nie jest znana bezpieczna dla dziecka ilość alkoholu wypijanego przez matkę w ciąży.

Wiadomo też, że jego nadużywanie zagraża ciąży i zwiększa ryzyko wystąpienia wad ośrodkowego układu nerwowego, serca i kończyn oraz upośledzenia umysłowego, powoduje tzw. zespół FAS.

Ale jeśli nadużycie „procentów” zdarzyło ci się sporadycznie, nie ma specjalnych powodów, by podejrzewać, że odbije się to negatywnie na dziecku. Pamiętaj jednak o tym, by od tej pory wznosić toasty sokiem albo innymi napojami  niezawierającymi alkoholu.

Przyjmowanie leków przed nieplanowaną ciążą

Przez tydzień leczyłaś się z przeziębienia środkami dostępnymi bez recepty? Spokojnie! Większość takich preparatów ma w swym składzie głównie paracetamol, a ten jest bezpieczny w czasie ciąży. Jeśli zachowałaś opakowanie, zajrzyj do dołączonej ulotki –  każdy lek dopuszczony do sprzedaży w Polsce zawiera informację dotyczącą jego składu, działania, wskazań i sposobu dawkowania, przeciwwskazań oraz zalecanych środków ostrożności.

W ulotce jest też informacja o tym, czy lek mogą stosować kobiety w okresie ciąży i laktacji. Radzimy jednak na tym nie poprzestawać i skonsultować się z lekarzem. Tylko on może ocenić, na ile duże – w twoim indywidualnym przypadku – było ryzyko związane z zastosowaniem tego leku w okresie, kiedy nie wiedziałaś o ciąży.

Ale nie martw się na zapas: dla twojego dziecka bardziej szkodliwa od tego typu leków mogła okazać się wysoka temperatura.

Mogło być też i tak, że nie wiedząc o ciąży, zaczęłaś brać poważniejsze leki, które przepisał ci lekarz. Jeśli jesteś jeszcze w trakcie ich przyjmowania, skontaktuj się z lekarzem jak najszybciej.

Brałaś tabletki antykoncepcyjne, a mimo to jesteś w ciąży? Nie martw się, nie zaszkodziłaś dziecku. Dawki hormonów w pigułkach są tak małe, że nie mogły skrzywdzić dziecka.

W specyficznej sytuacji są te z nas, które cierpią na choroby przewlekłe i z tego powodu przyjmują leki. One wiedzą, że zanim rozpoczną starania o dziecko, muszą skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, by ewentualnie zmodyfikować leczenie na czas ciąży.

Dobrze wiedzieć

O używkach w ciąży powiedz lekarzowi!

Co innego sporadyczne wybryki, a co innego trwanie w nałogu. Wtedy skutki dla przebiegu ciąży i zdrowia dziecka mogą być opłakane. O wszystkich lekach i używkach, które zdarzyło ci się zażyć po poczęciu, a przed stwierdzeniem, że jesteś w ciąży, koniecznie powiedz swojemu ginekologowi.

Gdy odstawiasz antykoncepcję, do poczęcia może dojść w każdej chwili. Wtedy najbezpieczniej jest konsultować przyjmowanie leków (także dostępnych bez recepty) z lekarzem prowadzącym. Ostrożność w przyjmowaniu leków jest konieczna przez całą ciążę, bo wiele szkodliwych substancji przenika przez łożysko.

Zażywanie narkotyków zanim dowiedziałaś się o ciąży

Sporadycznie popalałaś marihuanę czy zażywałaś amfetaminę? Koniecznie powiedz o tym swojemu ginekologowi, a potem zapomnij, że istnieją – będziesz miała szansę, że twoje dziecko mimo wszystko urodzi się zdrowe. Jeśli zaś jesteś uzależniona, potrzebujesz specjalistycznej pomocy.

Badania wykazują, że dzieci matek palących marihuanę w ciąży są mniejsze, słabsze i o wiele bardziej podatne na infekcje. Matka karmiąca i paląca marihuanę przekazuje dziecku wraz z mlekiem THC – aktywną substancję halucynogenną, która może u dziecka powodować nadpobudliwość i kłopoty z koncentracją.

Czytaj również:

Kiedy zrobić test ciążowy? Po ilu dniach wynik testu ciążowego jest miarodajny?

Pierwsze objawy ciąży - jakie są wczesne oznaki, że będziesz mamą

PALENIE PAPIEROSÓW W CIĄŻY: najbardziej szkodliwa używka

Kawa w ciąży, czekolada, alkohol, papierosy. Skutki używek w ciąży

Alkohol w ciąży: alkohol jest bardziej szkodliwy niż narkotyki

Produkty zakazane w ciąży: zobacz, czego nie wolno jeść w ciąży

Co robić, aby urodzić zdrowe dziecko?

Pytanie 1 z 11
Czy w ciąży trzeba zrezygnować z kawy?

miesięcznik "M jak mama"

Jakie potrawy są zdrowe dla ciąży? [GALERIA]

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza