Alkoholowy zespół płodowy (FAS): alkohol w ciąży wpływa negatywnie na rozwój dziecka

2021-10-28 14:28

Alkoholowy zespół płodowy (FAS) to zespół zaburzeń, które powstają pod wpływem alkoholu pitego przez matkę w czasie ciąży. Alkoholowy zespół płodowy sprawia, że dzieci są niższe od rówieśników, ich twarze są niesymetryczne, mają anomalie w budowie serca, wątroby czy nerek. FAS to również szereg schorzeń psychicznych i zaburzeń w rozwoju intelektualnym.

FAS
Autor: Getty images W Polsce co roku rodzi się więcej dzieci z zespołem FAS niż z zespołem Downa.

Spis treści

 1. Przyczyny Alkoholowego Zespołu Płodowego FAS
 2. Najczęstsze objawy FAS

Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS, fetal alcohol syndrome) to zespół wad wrodzonych dziecka, obejmujących zaburzenia psychiczne i fizyczne, spowodowane piciem alkoholu przez matkę w trakcie ciąży. To jedna z niewielu chorób wrodzonych dziecka, na którą matka ma całkowity wpływ.

W Polsce co roku rodzi się nawet 9 tys. dzieci cierpiących na zaburzenia rozwojowe spowodowane kontaktem z alkoholem w czasie okresu płodowego. To więcej, niż rodzi się z zespołem Downa.

Nie ma dokładnych danych, jaka ilość alkoholu wywołuje Alkoholowy Zespół Płodowy. Dlatego też obecnie nie zaleca się spożycia żadnych jego ilości w czasie ciąży, niezależnie od trymestru. By dziecko nie cierpiało z powodu FAS wystarczy nie pić alkoholu w czasie ciąży.

Nie odmawiając go sobie w tym czasie, przyszła mama skazuje dziecko na problemy zdrowotne i psychiczne. Dzieci dotknięte zespołem są nadpobudliwe, gorzej się uczą (ze względu na problemy z pamięcią), a także bywają agresywne wobec rówieśników. Mają też problemy zdrowotne - problemy z sercem, nerkami itd.

M jak mama: Konsekwencje palenia papierosów w ciąży

Przyczyny Alkoholowego Zespołu Płodowego FAS

Jeśli w czasie ciąży wypijesz kieliszek wina lub jedno piwo, twoje nienarodzone dziecko wypije go wraz z tobą. Jego organizm nie ma żadnego mechanizmu obronnego, który uchroniłby je przed skutkami działania procentów. Nie chroni go łożysko, a wątroba nie jest jeszcze dostatecznie rozwinięta, by eliminować alkohol.

Czytaj: Używki w ciąży: kawa, czekolada, alkohol, papierosy

Nieplanowana ciąża - czy mogłaś zaszkodzić swojemu dziecku pijąc alkohol lub paląc papierosy

Dobrze wiedzieć

Szczególnie charakterystycznymi objawami FAS są zmiany w wyglądzie twarzy chorego dziecka (w przypadku syndromu FAS pojawia się większość tych cech):

 • rynienka nosowa jest wygładzona,
 • cienka górna warga,
 • niewielki obwód głowy,
 • zmarszczka w kąciku oka,
 • niewielkie, szeroko rozstawione oczy.

Nie musisz wypić dużo ani pić często, aby zaszkodzić dziecku. Szczególnie niebezpieczne jest picie w pierwszych dniach po zapłodnieniu, a więc wtedy, gdy jeszcze nie wiesz, że jesteś w ciąży. Największe uszkodzenia mózgu i układu nerwowego może spowodować alkohol w pierwszych 3-5 tygodniach.

Alkohol wypity w 3 trymestrze może znacząco spowolnić rozwój dziecka, a nawet spowodować przedwczesny poród. W przeciwieństwie do innych wcześniaków dziecko uszkodzone przez kontakt z alkoholem w organizmie matki nigdy tych braków nie nadrobi. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży!

Czytaj: 1 trymestr ciąży. Czego nie wolno ci robić w 1 trymestrze? 10 absolutnie zakazanych rzeczy

Poród przedwczesny: 10 wskazówek, dzięki którym nie urodzisz za wcześnie

Najczęstsze objawy FAS

Objawy alkoholowego zespołu płodowego to:

 • niski wzrost i małogłowie
 • dysmorfie twarzy (np. twarz jest niesymetryczna)
 • wady układu kostno-mięśniowego i zaburzenia czucia głębokiego, problemy z koordynacją (dziecko może np. złamać rękę i nie czuć tego)
 • problemy ze słyszeniem, opóźniona zdolność mówienia
 • zmniejszone pole widzenia, słaba pamięć wzrokowa (dziecko może się łatwo gubić nawet w okolicy domu)
 • anomalie w budowie wątroby, serca, nerek, narządów płciowych
 • podwyższony próg bólu lub nadwrażliwość na ból
 • nadpobudliwość
 • problemy z pamięcią i trudności w uczeniu się (dziecko będzie się skarżyć, że „nic mu nie wchodzi do głowy”, choć się uczy)
 • zaburzenia zachowania, niedostosowanie społeczne, trudności w przewidywaniu konsekwencji swoich zachowań (może np. uciekać z domu)
 • niekontrolowane napady złości
 • skłonność do uzależnień
 • skłonności depresyjne i lękliwość

Alkoholowy zespół płodowy jest nieuleczalny, ale można zmniejszyć ryzyko dalszych zaburzeń u dziecka i pomóc dziecku prawidłowo się rozwijać. Podstawą jest szybka diagnoza (do 6. roku życia) i szybkie rozpoczęcie terapii oraz dobra atmosfera i brak przemocy w domu.

Czytaj: Zaburzenia mowy u dzieci: dyslalia, afazja, giełkot i jąkanie [PORADNIK]

Co robić, aby urodzić zdrowe dziecko?

Pytanie 1 z 11
Czy w ciąży trzeba zrezygnować z kawy?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza