Przełomowa operacja w Warszawie. Gdyby nie ona, dziecko urodziłoby się z licznymi wadami

2023-02-27 12:56

W Szpitalu Bielańskim w Warszawie odbyła się pierwsza operacja wewnątrzmaciczna u płodu z otwartym rozszczepem kręgosłupa. Zabieg przeprowadzono w 25. tygodniu ciąży. Dzięki tej operacji dziecko ma szansę na prawidłowy rozwój.

Kobieta w ciąży w szpitalu
Autor: Getti Images Pierwsza tego typu operacja w warszawskim szpitalu. Lekarze zoperowali 25-tygodniowy płód.

Operacja wewnątrzmaciczna u płodu z otwartym rozszczepem kręgosłupa odbyła się w Klinice Perinatologii, Położnictwa i Neonatologii CMKP w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. To pierwszy tego typu zabieg w tej placówce.

Pacjentka w 25. tygodniu ciąży była w rękach znakomitych specjalistów, którzy zoperowali maluszka w łonie matki. Bardzo ważna operacja dała szansę dziecku na prawidłowy rozwój. Pracownicy szpitala poinformowali o tym niezwykłym sukcesie na oficjalnej stronie placówki.

Zobacz także: Zabiegi w łonie matki — kiedy konieczna jest operacja chirurgiczna płodu

Kiedy zaleca się inwazyjne badania prenatalne?

Pierwsza tego typu operacja

Wspomniana operacja była pierwszym tego typu zabiegiem w Szpitalu Bielańskim. Obecnie szpital ten jest jedyną placówką w kraju, w którym wykonuje się takie operacje w pełni laparoskopowo. Dzięki temu nie trzeba było w ogóle otwierać powłok brzusznych kobiety.

Operację przeprowadził perinatolog dr n. med. Robert Brawura-Biskupski-Samaha przy asyście perinatologa dr n. med. Beaty Rebizant oraz neurochirurga dziecięcego dr n. med. Tymona Skadorwa.

Operacja była konieczna

Jak informują specjaliści, otwarty rozszczep kręgosłupa u płodu jest wadą rozwojową. W tym przypadku odsłonięta tkanka nerwowa, która chroni rdzeń kręgowy, jest narażona na działanie płynu owodniowego i urazy podczas ruchów dziecka. Uszkodzenia pogłębiają się, w miarę rozwoju w kolejnych tygodniach ciąży.

Nieprzeprowadzenie operacji może przyczynić się do nieodwracalnego niedowładu nóg, a także do utraty kontroli nad oddawaniem moczu i stolca. Wśród konsekwencji wad kręgosłupa jest także rozwój wodogłowia.

Operacja zatrzymuje ten proces i choć niezbędna jest również rehabilitacja dziecka po porodzie, to daje dziecku szansę na prawidłowy rozwój.

Przeprowadzona w warszawskim szpitalu operacja przebiegła bez żadnych komplikacji. Dzięki operacji laparoskopii pacjentka mogła zostać szybko wypisana ze szpitala i wrócić do domu. Pozostaje jednak pod stałą obserwacją lekarzy, którzy liczą na szczęśliwe rozwiązanie.

Operacja to wielki sukces

Fetoskopia, czyli wewnątrzmaciczna operacja laparoskopii u płodu jest przeprowadzana w wyjątkowych sytuacjach. Zleca się ją w przypadku poważnych wad genetycznych lub chorób płodu. Zaleca się, aby była przeprowadzona najpóźniej w 25. tygodniu ciąży.

Operacja, choć nie dochodzi do rozcięcia powłok brzusznych, wciąż jest uważany za inwazyjną. Polega bowiem na wprowadzeniu mikro rurki z sondą i kamerą do worka owodniowego. Przed zabiegiem brzuch kobiety jest znieczulany i lekarze wykonują niewielkie nacięcie w celu wprowadzenia sondy.

Fetoskopia umożliwia nie tylko przeprowadzenie zabiegów w łonie matki. Dzięki tak rozwiniętej technologii lekarze mogą obserwować płód i pobierać fragmenty tkanek do bardziej szczegółowych badań, jeżeli istnieje ryzyko wad rozwojowych.

Warto tu podkreślić, że fetoskopia służy najczęściej do zabiegów wewnątrz jamy macicy w trakcie trwania ciąży. Laparoskopowo lekarze usuwają mięśniaki macicy, torbiele i endometriozę.

Czytaj także: Innowacyjna metoda operacji w łonie matki dotarła do Polski. w UCZKiN WUM przeprowadzono zabieg rozszczepu kręgosłupa u płodu

Poronienie, wady wrodzone, przedwczesny poród. Sprawdź, kiedy ich ryzyko spada

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza