Przełomowa operacja w Warszawie. Gdyby nie ona, dziecko urodziłoby się z licznymi wadami

2023-02-27 12:56

W Szpitalu Bielańskim w Warszawie odbyła się pierwsza operacja wewnątrzmaciczna u płodu z otwartym rozszczepem kręgosłupa. Zabieg przeprowadzono w 25. tygodniu ciąży. Dzięki tej operacji dziecko ma szansę na prawidłowy rozwój.

Kobieta w ciąży w szpitalu
Autor: Getti Images Pierwsza tego typu operacja w warszawskim szpitalu. Lekarze zoperowali 25-tygodniowy płód.

Operacja wewnątrzmaciczna u płodu z otwartym rozszczepem kręgosłupa odbyła się w Klinice Perinatologii, Położnictwa i Neonatologii CMKP w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. To pierwszy tego typu zabieg w tej placówce.

Pacjentka w 25. tygodniu ciąży była w rękach znakomitych specjalistów, którzy zoperowali maluszka w łonie matki. Bardzo ważna operacja dała szansę dziecku na prawidłowy rozwój. Pracownicy szpitala poinformowali o tym niezwykłym sukcesie na oficjalnej stronie placówki.

Zobacz także: Zabiegi w łonie matki — kiedy konieczna jest operacja chirurgiczna płodu

Kiedy zaleca się inwazyjne badania prenatalne?

Pierwsza tego typu operacja

Wspomniana operacja była pierwszym tego typu zabiegiem w Szpitalu Bielańskim. Obecnie szpital ten jest jedyną placówką w kraju, w którym wykonuje się takie operacje w pełni laparoskopowo. Dzięki temu nie trzeba było w ogóle otwierać powłok brzusznych kobiety.

Operację przeprowadził perinatolog dr n. med. Robert Brawura-Biskupski-Samaha przy asyście perinatologa dr n. med. Beaty Rebizant oraz neurochirurga dziecięcego dr n. med. Tymona Skadorwa.

Operacja była konieczna

Jak informują specjaliści, otwarty rozszczep kręgosłupa u płodu jest wadą rozwojową. W tym przypadku odsłonięta tkanka nerwowa, która chroni rdzeń kręgowy, jest narażona na działanie płynu owodniowego i urazy podczas ruchów dziecka. Uszkodzenia pogłębiają się, w miarę rozwoju w kolejnych tygodniach ciąży.

Nieprzeprowadzenie operacji może przyczynić się do nieodwracalnego niedowładu nóg, a także do utraty kontroli nad oddawaniem moczu i stolca. Wśród konsekwencji wad kręgosłupa jest także rozwój wodogłowia.

Operacja zatrzymuje ten proces i choć niezbędna jest również rehabilitacja dziecka po porodzie, to daje dziecku szansę na prawidłowy rozwój.

Przeprowadzona w warszawskim szpitalu operacja przebiegła bez żadnych komplikacji. Dzięki operacji laparoskopii pacjentka mogła zostać szybko wypisana ze szpitala i wrócić do domu. Pozostaje jednak pod stałą obserwacją lekarzy, którzy liczą na szczęśliwe rozwiązanie.

Operacja to wielki sukces

Fetoskopia, czyli wewnątrzmaciczna operacja laparoskopii u płodu jest przeprowadzana w wyjątkowych sytuacjach. Zleca się ją w przypadku poważnych wad genetycznych lub chorób płodu. Zaleca się, aby była przeprowadzona najpóźniej w 25. tygodniu ciąży.

Operacja, choć nie dochodzi do rozcięcia powłok brzusznych, wciąż jest uważany za inwazyjną. Polega bowiem na wprowadzeniu mikro rurki z sondą i kamerą do worka owodniowego. Przed zabiegiem brzuch kobiety jest znieczulany i lekarze wykonują niewielkie nacięcie w celu wprowadzenia sondy.

Fetoskopia umożliwia nie tylko przeprowadzenie zabiegów w łonie matki. Dzięki tak rozwiniętej technologii lekarze mogą obserwować płód i pobierać fragmenty tkanek do bardziej szczegółowych badań, jeżeli istnieje ryzyko wad rozwojowych.

Warto tu podkreślić, że fetoskopia służy najczęściej do zabiegów wewnątrz jamy macicy w trakcie trwania ciąży. Laparoskopowo lekarze usuwają mięśniaki macicy, torbiele i endometriozę.

Czytaj także: Innowacyjna metoda operacji w łonie matki dotarła do Polski. w UCZKiN WUM przeprowadzono zabieg rozszczepu kręgosłupa u płodu

Poronienie, wady wrodzone, przedwczesny poród. Sprawdź, kiedy ich ryzyko spada