Innowacyjna metoda operacji w łonie matki dotarła do Polski. w UCZKiN WUM przeprowadzono zabieg rozszczepu kręgosłupa u płodu

2022-04-21 9:32

Operacje wewnątrzmaciczne płodu to już codzienność światowej medycyny. Kilka dni temu pionierski zabieg rozszczepu kręgosłupa płodu innowacyjną techniką zwaną techniką Belforta przeprowadzono w Warszawie.

Innowacyjna metoda operacji w łonie matki dotarła do Polski
Autor: materiały prasowe Na WUM-ie przeprowadzono zabieg rozszczepu kręgosłupa u płodu

Taki zabieg to nadzieja dla matek, u których dzieci zdiagnozowano rozszczep kręgosłupa. Innowacyjny zabieg ratujący życie nienarodzonego dziecka z tą wadą przeprowadzono właśnie w Warszawie, w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM.

To już kolejna wyjątkowa operacja wewnątrzmaciczna na WUM-ie. 23 sierpnia 2021 roku przeprowadzono tam  skomplikowaną wewnątrzmaciczną operację na sercu płodu.  

Dziecko po operacji ma się dobrze, ale o realnych efektach lekarze będą mogli mówić dopiero po porodzie oraz w dalszym rozwoju dziecka. Mama z dnia na dzień czuje się lepiej.

Wyjątkowa operacja wewnątrzmaciczna

Rozszczep kręgosłupa u dziecka to poważna, postępująca wada rozwojowa, która z reguły powstaje już w pierwszym trymestrze życia płodowego. Jest to ubytek w ciągłości kręgosłupa, najczęściej w odcinku lędźwiowym lub krzyżowym skutkujący na ogół porażeniem kończyn dolnych oraz zwieraczy pęcherza moczowego i/lub odbytu. W Polsce wada ta zdarza się około raz na 1000 urodzeń.

Wewnątrzmaciczne operacje rozszczepu kręgosłupa u nienarodzonego dziecka przeprowadza się w Polsce od dawna. Nasz kraj nie ustępuje w niczym pod tym względem innym światowym placówkom medycznym. Jednak zabieg, który przeprowadzono kilka dni temu na WUM-ie wykonano nową, niestosowaną dotąd u nas techniką Belforta.

Operacja rozszczepu kręgosłupa trwała 7 godzin, a przeprowadził ją sam twórca metody prof. Michael Belfort z Texas Children’s Hospital (Houston, US), któremu towarzyszył  prof. William E. Whitehead (neurochirurg). W skład zespołu operacyjnego weszli również polscy lekarze, którzy przypatrywali się innowacyjnemu zabiegowi: prof. Mirosław Wielgoś, oraz dr Elżbieta Staszewska-Piórkowska (anestezjolog), Agnieszka Budnik (anestetyczna asystująca przy znieczuleniu) oraz instrumentariusze – Marek Litwiniuk i Monika Hiszpańska.

Czytaj równieżLeczenie wewnątrzmaciczne: jakie wady płodu można leczyć jeszcze przed urodzeniem?

Lekarze radzili usunięcie ciąży. Teraz jej córka, mimo choroby, uczy się chodzić

Sprawdź, w jakich produktach znajdziesz kwas foliowy

Na czym polega innowacyjna technika Belforta?

Dotychczas rozszczep kręgosłupa u płodu operowany był w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM przezskórną metodą fetoskopową, polegającą na wykonaniu trzech otworów w powłokach jamy brzusznej, przez które do jamy macicy pacjentki, wprowadza się cienki endoskop oraz dwa narzędzia robocze - czytamy w informacji przesłanej przez Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM.

Technika Belforta jest połączeniem dwóch metod – chirurgii otwartej (stosowanej od lat z powodzeniem w ośrodku bytomskim) oraz fetoskopii. Ta innowacyjna metoda polega na nacięciu powłoki jamy brzusznej, wyłonieniu na zewnątrz macicy i bezpośrednim wprowadzeniu do niej trokarów (w liczbie dwóch), po czym dalsze etapy operacji przeprowadza się fetoskopowo.

Metoda ta stwarza większe możliwości bezpiecznego dostępu do jamy macicy, a to dzięki temu, że powala łatwiej ominąć łożysko. Również wiąże się z mniejszym ryzykiem przedwczesnego odpływania płynu owodniowego po operacji (dwa, a nie trzy porty), a poza tym daje możliwość założenia szwów bezpośrednio na macicę, obejmujących również błonę owodni. 

- Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że cała operacja, choć męcząca i długa, przebiegała pomyślnie. Że udało nam się dać szansę na – miejmy nadzieję – normalne życie tej małej istotce, dziewczynce, na tak wczesnym etapie – Mama jest dopiero w 25. tygodniu ciąży. Że po raz kolejny jesteśmy pionierem w obszarze ratowania zdrowia już na etapie prenatalnym.

Olbrzymie podziękowania kieruję do prof. Michaela Belforta oraz prof. Williama E. Whiteheada, którzy pięknie wprowadzili nas w temat, a także do wszystkich, którzy uczestniczyli w operacji - czynnie i biernie, do wszystkich, którzy przyczynili się do przygotowania operacji i do tych wszystkich, którzy dbali o to, aby wszędzie indziej tego dnia praca szła bardzo sprawnie - jak zwykle zresztą - mówi prof. dr hab. Mirosław Wielgoś, kierownik I Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa UCZKiN WUM.

Czytaj równieżCzy kwas foliowy obniża ryzyko wystąpienia wady cewy nerwowej?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza