Pierwszoklasiści mdleli na rozpoczęciu roku. Dyrekcja obwinia uczniów: "piją energetyki"

2023-09-07 11:24

Apel z okazji rozpoczęcia roku szkolnego odbywał się na świeżym powietrzu. Tego dnia temperatury były wyjątkowo wysokie. Najpierw zemdlała jedna z uczennic pierwszej klasy, a później kolejni. Uroczystości nie przerwano.

Dziewczynka
Autor: Getti Images Pierwszoklasiści mdleli na rozpoczęciu roku. Nikt nie przerwał apelu

Do dramatycznego zdarzenia doszło 4 września podczas powiatowego rozpoczęcia roku szkolnego w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi (województwo śląskie).

Uroczystość odbyła się na boisku szkolnym o godzinie 13:00 przy bardzo wysokich temperaturach.

Zobacz także: Kalendarz roku szkolnego 2023/24. Kiedy dni wolne od szkoły 2023/2024?

Jak przygotować się na nowy rok szkolny? Ja Wam Pokażę w VOX FM

Nikt nie przerwał apelu

Jak podała „Gazeta Wyborcza” najpierw zemdlała jedna z uczennic pierwszej klasy. Później kolejne osoby. Według doniesień zemdlało 25 pierwszoklasistów. Głos w tej sprawie zabrał jeden z rodziców. Pomimo panującego upału i złego samopoczucia uczniów, apel trwał dalej.

— Interweniowaliśmy w sprawie podania uczniom wody. Niestety, nie przerwano imprezy i do końca wymuszono obecność młodzieży – wyznał ojciec w rozmowie.

Również reakcja dyrekcji wzbudziła duże kontrowersje. Rodzice twierdzą, że pani dyrektor uznała, że winni są uczniowie. Jak tłumaczyła „nie jedzą śniadań i piją energetyki”.

Stanowisko dyrekcji

Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi, Agnieszka Rutkowska tłumaczyła, że sytuacja wyglądała inaczej. Według jej informacji zemdlał tylko jeden z uczniów.

– Pozostałym zrobiło się słabo i niedobrze, ale nie stracili przytomności. Zostali przetransportowani do budynku szkoły i zaopatrzeni. Przyjechało pogotowie, które się nimi zajęło – powiedziała.

Dyrektor wyjaśniła, że rozpoczęty o godzinie 13:00 apel został skrócony. Uczniowie mieli również jej powiedzieć, że tego dnia nic nie jedli i pili mało wody.

Pierwsza pomoc przy omdleniach

Chcąc udzielić pierwszej pomocy przy omdleniach, pamiętajmy, że najlepszym sposobem jest położenie dziecka płasko z podniesionymi nogami na kilka minut. Dzięki tej pozycji mózg jest na poziomie serca i krew łatwiej odpływa z kończyn.

Kiedy osoba odzyska przytomność warto, aby pozostała w pozycji leżącej jeszcze przez jakiś czas.

Pamiętajmy, że osobie nieprzytomnej nie podajemy żadnych płynów. Może to grozić zachłyśnięciem. Jeżeli uniesienie kończyn nie wystarczy, należy wezwać pogotowie ratunkowe.

Źródło:

  • wyborcza.pl
  • wprost.pl
  • aktualnosci.news

Czytaj także: Dlaczego robi nam się słabo? Dlaczego mdlejemy? Jak sobie z tym radzić?

Omdlenia i zawroty głowy w ciąży. Czy trzeba się nimi niepokoić?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza