Pierwszy kieliszek wódki w wieku 7 lat? Szokujące wyniki badań w warszawskich szkołach

2023-01-05 14:56

Badania z Warszawy nie pozostawiają złudzeń. Po pierwszy kieliszek wiele dzieci sięga już w 7. roku życia. Uczucie upojenia alkoholowego młodzież poznaje mając 14 do 16 lat. Czy oznacza to, że coraz młodsze dzieci w Polsce sięgają po alkohol? Okazuje się, że wbrew pozorom w tym temacie jest lepiej niż było we wcześniejszych latach.

Dziewczynka obserwuje pijące kobiety
Autor: GettyImages Po pierwszy kieliszek wiele dzieci w Polsce sięga już w 7. roku życia

Badanie, które objęło uczniów klas pierwszych i drugich warszawskich szkół średnich, zostało zamówione minionej jesieni przez stołeczny ratusz. Ankietowano nastolatków w wieku od 14 do 16 lat, jednak wiele pytań odnosiło się do ich wcześniejszego dzieciństwa. Co ciekawe, w badaniu wzięli udział najlepsi uczniowie szkół.

Średnia ocen 59 proc. respondentów wynosiła co najmniej 4, a 89 proc. badanej młodzieży miała bardzo dobre, albo wzorowe zachowanie. Mimo tak dobrych wyników w szkole, nastolatkowie nie stronią od procentów. 

Dowiedz się: Jak uchronić nastoletnie dziecko przed imprezowymi zagrożeniami? Ufaj i kontroluj

Nocna prohibicja w Warszawie. Aktywiści chcą zakazu sprzedaży alkoholu po godz. 22

Zobacz: Wielu tak robi, ale co jeśli...? Bierzemy pod lupę picie alkoholu podczas opieki nad dziećmi

Inicjacja alkoholowa

Pierwszy kontakt dzieci z alkoholem, według stołecznego badania, następuje bardzo wcześnie. Aż jedna trzecia ankietowanych przyznała, że pierwszy raz wypiła piwo lub kieliszek wódki w wieku od 7 lat do 11 lat. 22 proc. respondentów przyznało się, że pierwszy kontakt z alkoholem miało w 14. roku życia, a 16 proc. w wieku lat 15.

Skąd nieletni biorą alkohol?

Głównym celem badania było jednak dowiedzenie się o tym, skąd młodzi biorą alkohol. Wynika z niego, że zdobycie procentów nie stanowi dla nich problemu. Młodzieży kupują go pełnoletni koledzy i koleżanki. Dość powszechne jest też częstowanie alkoholem przez rodziców.

Samodzielnie też udaje się nastolatkom zdobyć alkohol. Co czwarty ankietowany przyznał, że w 2022 roku próbował kupić alkohol. Jedynie kilkunastu procentom respondentów nie udało się tego zrobić. 

Sprawdź: Nadużywanie substancji psychoaktywnych przez nastolatków

Młodzież mimo wszystko pije coraz mniej

Wydawać mogłoby się, że młodzież pije dużo. W badaniu warszawskiego ratusza okazało się, że w miesiącu poprzedzającym ankietę, w ogóle nie upiło się tylko 37 proc. odpowiadających. W trakcie całego roku 33 proc. uczniów upiło się jeden do dwóch razy, a niewiele mniej niż połowa badanej młodzieży upiła się co najmniej trzy razy.

To mimo wszystko mniej niż w poprzednich latach. Zestawiając raport agencji badawczej PBS, której stołeczne władze zleciły ankietę w 2022 roku, z wynikami raportu CBOS z 2018 roku, wynika, że w kwestii trzeźwości nastolatków, następuje poprawa. 5 lat temu młodzież deklarowała picie większej ilości alkoholu i robiła to częściej. W 2018 roku, ani razu w ciągu ostatniego miesiąca piwa nie piło 23 proc. badanych, wina 53 proc., a wódki 37 proc. W 2021 wartości te wynosiły już 34 proc. dla piwa, 63 proc. dla wina i 39 proc. dla wódki.

Przeczytaj: Trudny okres dojrzewania: jak radzić sobie z buntem dorastającego dziecka?