Planujesz ciążę? To nie jest dobry moment

2020-03-24 13:08

Koronawirus w zawrotnym tempie rozprzestrzenia się zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Co powinny zrobić w tej sytuacji kobiety, które od dawna starają się o ciążę?

Planujesz ciążę? To nie jest dobry moment
Autor: Getty Images

Mimo, że do tej pory nie ma żadnych przesłanek o wpływie koronawirusa na płód oraz wzmożonej podatności ciężarnych na zakażenie, warto rozważyć przełożenie starań o ciążę o kilka miesięcy, do momentu gdy sytuacja na świecie zostanie opanowana.

Zdaniem specjalistów nie warto ryzykować

“Ponieważ dotychczas brak wystarczających danych na temat wpływu zakażenia SARS-CoV-2 na rozwój ciąży w jej wczesnym okresie, mając na względzie wysoko posunięte środki ostrożności, kobietom planującym ciążę zaleca się rozważenie odłożenia planów prokreacyjnych do czasu unormowania się sytuacji epidemiologicznej lub potwierdzenia braku wpływu zakażenia na rozwój dziecka.” - możemy przeczytać w zaleceniach konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii oraz konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii odnośnie do pracy oddziałów położniczo-ginekologicznych w sytuacji epidemiologicznej związanej z ryzykiem zakażenia koronawirusem.

Czytaj: Ciąża i poród w czasie epidemii koronawirusa. Lekarz odpowiada na pytania 

Jak urodzić i nie zwariować? Odpowiada Autorka książki „W oczekiwaniu na dziecko”

Leczenie niepłodności również należy odroczyć

Polskie towarzystwo ginekologów i położników określiło swoje stanowisko dotyczące leczenia niepłodności w sytuacji rozprzestrzeniającej się epidemii. Jak informują w zaleceniach:

"Z dotychczasowych badań wynika również, że wirus ten prawdopodobnie nie przechodzi przez łożysko i do mleka matki, nie był wykrywany w płynie owodniowym oraz krwi pępowinowej.

Są to uspokajające informacje, chociaż oparte wciąż na niewielkiej liczbie dostępnych analizie danych pacjentów. Dotyczą one pacjentek zakażonych w drugim lub trzecim trymestrze ciąży.

Nie są dostępne informacje na temat wpływu zakażenia COVID-19 w początkowych stadiach ciąży.

Z uwagi na powyższe, zaleca się:

  • osobom leczącym się z zastosowaniem technik medycznie wspomaganej prokreacji, które są w grupie ryzyka zakażenia koronawirusem (przebywali w miejscach, w których mogli się zarazić, mieli styczność z osoba zarażoną, podejrzewana jest u nich COVID-19 lub maja objawy typowe dla zarażenia) zaleca się przerwać lub odroczyć terapię.

  • osobom już leczonym, którzy nie są w grupie ryzyka i są zdrowi dokończenie procedur leczenia niepłodności oraz rozważenie odroczenia transferu.

  • Zaprzestanie terapii immunomodulacyjnych, jeśli z są stosowane w uzupełnieniu leczenia niepłodności, ponieważ w czasie epidemii mogą okazać się groźne dla życia i zdrowia.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie www.ptgin.pl

Czytaj: Uwaga wcześniak! Specjaliści doradzają rodzicom, jak postępować w czasie epidemii

Diety bez wychodzenia z domu, opieka dietetyka, ponad 2000 przepisów! Wejdź na JeszCoLubisz.pl

Czy myjesz ręce dokładnie? Ten film Cię uświadomi

Więcej o koronawirusie