Podnosisz noworodka kiedy tak robi? To częsty błąd świeżo upieczonej mamy

2023-07-17 12:57

Śpiący noworodek to najcudowniejszy widok. Spokojne, z lekkim uśmiechem na małej buzi budzi tylko zachwyt i uwielbienie. Kiedy jednak zaczyna tak robić, wiele młodych mam sądzi, że drzemka dobiegła końca. To niestety częsty błąd.

Noworodek w łóżeczku
Autor: Getti Images Podnosisz noworodka kiedy tak robi? To częsty błąd świeżo upieczonej mamy

Noworodek w domu budzi bardzo skrajne emocje.  Z jednej strony jest radość, a z drugiej stres i ogromna odpowiedzialność za małego człowieka. Pierwsze dni, a nawet tygodnie to poznawanie siebie nawzajem i ustalanie całodobowej rutyny, aby maluszek był najedzony i wyspany.

Sen noworodka to czynność, która zajmuje mu większość doby, ale nie zawsze przypomina ten u osoby dorosłej. Świeżo upieczona mama może być zdezorientowana, gdy odkłada śpiącego maluszka, a on po chwili robi coś takiego.

To jednak nie powód, aby od razu podnosić noworodka i go uspakajać.

Zobacz także: Co trzeba wiedzieć o noworodku? 10 rzeczy, które cię kompletnie zaskoczą

Objawy u noworodka, którymi nie warto się niepokoić

Sen uzależniony od karmienia

Sen noworodka nie tylko różni się od snu osoby dorosłej, ale również od snu kilkumiesięcznego niemowlęcia. Jednak nic w tym dziwnego - sen nowo narodzonego maluszka jest uzależniony od pory karmienia, a nie rytmu okołodobowego.

Można powiedzieć, że pierwsze dwa tygodnie życia to czas, aby świeżo upieczona mama nabrała sił i lepiej poznała swojego maluszka. W tym bowiem czasie noworodek śpi najwięcej. Jego aktywność w ciągu dnia to głównie jedzenie i spanie. Dzieci w pierwszych tygodniach życia mogą przespać nawet do 18. godzin w ciągu dnia.

Zasnęło i nagle robi coś takiego?

Pomimo tego, że noworodek przesypia większość doby, to wybudza się co 2-3 godziny. Bez względu, czy jest to dzień, czy noc. Młoda mama nie zawsze może spać wtedy, kiedy dziecko śpi. W większości czasu nie jest to możliwe ze względu na inne obowiązki domowe lub opiekę nad starszymi dziećmi.

Kiedy więc uda się położyć maluszka, licząc, że prześpi te kilka godzin, a noworodek zaczyna się wiercić, jęczeć, mruczeć i wzdychać, wiele mam myśli, że drzemka dobiegła końca. Tymczasem takie zachowanie może nie oznaczać, że dziecko się wybudziło.

Na profilu na Instagramie @fitnesymoms pokazano aktywną fazę snu noworodka. Pomimo dźwięków, które wydaje, przeciągania i wiercenia, dziecko cały czas jest pogrążone w śnie.

„Nie podnoś dziecka, gdy tak robi”

Aktywny sen noworodka to faza, w której jest on bardzo lekki i bardzo łatwo maluszka wybudzić. U noworodków ta część snu zajmuje większą część czasu w przeciwieństwie do snu spokojnego. W ciągu pierwszych 3. miesięcy życia to aż 50% snu dziecka.

Podczas tej fazy dziecko wierci się, wydaje przeróżne dźwięki, a nawet może lekko otworzyć oczy.

Zaniepokojone mamy w pierwszym odruchu mają ochotę podnieść maluszka i go uspokoić. Tymczasem nie należy się z tym spieszyć. Jest bowiem duża szansa, że dziecko za chwilę zaśnie znacznie spokojniej.

„Nie bądź taka szybka i nie podnoś swojego dziecka, gdy tak robi. Możesz go obudzić” – czytamy na nagraniu.

Czytaj także: Prawidłowy wzrost dziecka w pierwszym roku życia. Czy twój malec mieści się w tabeli?

Czy noworodek może spać zbyt długo? Lekarze wyjaśniają, czy "mały śpioch" to kłopot

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza