Podnosisz noworodka kiedy tak robi? To częsty błąd świeżo upieczonej mamy

2023-07-17 12:57

Śpiący noworodek to najcudowniejszy widok. Spokojne, z lekkim uśmiechem na małej buzi budzi tylko zachwyt i uwielbienie. Kiedy jednak zaczyna tak robić, wiele młodych mam sądzi, że drzemka dobiegła końca. To niestety częsty błąd.

Noworodek w łóżeczku
Autor: Getti Images Podnosisz noworodka kiedy tak robi? To częsty błąd świeżo upieczonej mamy

Noworodek w domu budzi bardzo skrajne emocje.  Z jednej strony jest radość, a z drugiej stres i ogromna odpowiedzialność za małego człowieka. Pierwsze dni, a nawet tygodnie to poznawanie siebie nawzajem i ustalanie całodobowej rutyny, aby maluszek był najedzony i wyspany.

Sen noworodka to czynność, która zajmuje mu większość doby, ale nie zawsze przypomina ten u osoby dorosłej. Świeżo upieczona mama może być zdezorientowana, gdy odkłada śpiącego maluszka, a on po chwili robi coś takiego.

To jednak nie powód, aby od razu podnosić noworodka i go uspakajać.

Zobacz także: Co trzeba wiedzieć o noworodku? 10 rzeczy, które cię kompletnie zaskoczą

Czym nie warto niepokoić się u noworodka

Sen uzależniony od karmienia

Sen noworodka nie tylko różni się od snu osoby dorosłej, ale również od snu kilkumiesięcznego niemowlęcia. Jednak nic w tym dziwnego - sen nowo narodzonego maluszka jest uzależniony od pory karmienia, a nie rytmu okołodobowego.

Można powiedzieć, że pierwsze dwa tygodnie życia to czas, aby świeżo upieczona mama nabrała sił i lepiej poznała swojego maluszka. W tym bowiem czasie noworodek śpi najwięcej. Jego aktywność w ciągu dnia to głównie jedzenie i spanie. Dzieci w pierwszych tygodniach życia mogą przespać nawet do 18. godzin w ciągu dnia.

Zasnęło i nagle robi coś takiego?

Pomimo tego, że noworodek przesypia większość doby, to wybudza się co 2-3 godziny. Bez względu, czy jest to dzień, czy noc. Młoda mama nie zawsze może spać wtedy, kiedy dziecko śpi. W większości czasu nie jest to możliwe ze względu na inne obowiązki domowe lub opiekę nad starszymi dziećmi.

Kiedy więc uda się położyć maluszka, licząc, że prześpi te kilka godzin, a noworodek zaczyna się wiercić, jęczeć, mruczeć i wzdychać, wiele mam myśli, że drzemka dobiegła końca. Tymczasem takie zachowanie może nie oznaczać, że dziecko się wybudziło.

Na profilu na Instagramie @fitnesymoms pokazano aktywną fazę snu noworodka. Pomimo dźwięków, które wydaje, przeciągania i wiercenia, dziecko cały czas jest pogrążone w śnie.

„Nie podnoś dziecka, gdy tak robi”

Aktywny sen noworodka to faza, w której jest on bardzo lekki i bardzo łatwo maluszka wybudzić. U noworodków ta część snu zajmuje większą część czasu w przeciwieństwie do snu spokojnego. W ciągu pierwszych 3. miesięcy życia to aż 50% snu dziecka.

Podczas tej fazy dziecko wierci się, wydaje przeróżne dźwięki, a nawet może lekko otworzyć oczy.

Zaniepokojone mamy w pierwszym odruchu mają ochotę podnieść maluszka i go uspokoić. Tymczasem nie należy się z tym spieszyć. Jest bowiem duża szansa, że dziecko za chwilę zaśnie znacznie spokojniej.

„Nie bądź taka szybka i nie podnoś swojego dziecka, gdy tak robi. Możesz go obudzić” – czytamy na nagraniu.

Czytaj także: Prawidłowy wzrost dziecka w pierwszym roku życia. Czy twój malec mieści się w tabeli?

Czy noworodek może spać zbyt długo? Lekarze wyjaśniają, czy "mały śpioch" to kłopot