Polacy stworzyli „mapę bakterii” na placach zabaw. Na liście gronkowiec, enterokoki, salmonella

2024-04-30 9:18

Naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego opublikowali wyniki badań na temat bakterii wykrytych na 33 lubelskich placach zabaw. Można je śledzić w postaci interaktywnej mapki na stronie placezabawpodlupa.pl. Jakie wnioski płyną z raportu?

Polacy stworzyli „mapę bakterii” na placach zabaw. Na liście gronkowiec, enterokoki, salmonella
Autor: Getty images Polacy stworzyli „mapę bakterii” na placach zabaw. Na liście gronkowiec, enterokoki, salmonella

W ramach badania "place zabaw pod lupą" członkowie Koła Naukowego Biotechnologii pod nadzorem pracowników naukowych Wydziału Medycznego KUL przez ostatni rok przebadali 33 place zabaw w mieście. „Z tych obiektów w okresie czerwiec-lipiec 2023 r. pobieraliśmy próbki do badań mikrobiologicznych. Były to wymazy z różnych elementów konstrukcyjnych np. z powierzchni zjeżdżalni, z huśtawek oraz piasek z piaskownicy” - powiedziała podczas konferencji prasowej dr Ilona Sadok z Instytutu Nauk Biologicznych KUL. Co wyszło w badaniach?

"Fizjoterapeutka mówi, jak wybrać pierwszy rowerek i hulajnogę dla dziecka" - Plac Zabaw odc.8

Wykryto potencjalnie chorobotwórcze bakterie

Zidentyfikowano różne bakterie, a także oceniono wrażliwość wybranych szczepów na antybiotyki. Na szczęście nie wykryto bakterii z rodzaju salmonella, pałeczki ropy błękitnej czy clostridium difficile. „Jednakże w niektórych próbkach potwierdziliśmy obecność pewnych bakterii potencjalnie chorobotwórczych” – przekazała dr Sadok. W niektórych próbkach potwierdzono obecność gronkowca złocistego, enterokoków, pałeczek zapalenia płuc i pałeczek okrężnicy.

„Mapa bakterii” na placach zabaw

Szczegółowe wyniki badań młodzi naukowcy opublikowali na interaktywnej mapie placezabawpodlupa.pl. Na stronie tej wyświetla się mapa Lublina, na której zaznaczono 33 place zabaw. Klikając zaś na dowolny z nich, odkrywamy jego zdjęcie oraz listę konkretnych powierzchni poddanych badaniom (np. bocianie gniazdo, bujak na sprężynie, guma, huśtawka, karuzela, ławka, liny, piasek, zjeżdżalnia). W kolejnym kroku, klikając na konkretną powierzchnię, przechodzimy już do wyników badań bakteryjnych. Każda z powierzchni została przebadana pod kątem obecności takich bakterii jak: Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Salmonella spp., Staphylococcus aureus, Enterococcus faecium, Clostridium difficile, Enterococcus faecalis. Dla rodziców korzystających z lubelskich placów zabaw to doskonałe narzędzie.

Rekomendacje naukowców dotyczące bezpieczeństwa dzieci

Eksperci przygotowali dla rodziców i zarządców placów zabaw listę rekomendacji. Polecają przede wszystkim dbałość o higienę rąk, regularne wywożenie śmieci z terenów placów zabaw oraz sezonową wymianę piasku.

Badania mają być kontynuowane, aby sprawdzać, jak zmienia się mikrobiologiczne środowisko placów zabaw.