Położna ostrzega: te rzeczy potęgują ból w porodzie. Niektórych można łatwo uniknąć

2022-09-12 9:37

Trudno wyobrazić sobie poród bez stresu. Na świat przychodzi twoje dziecko, a to od porodu w dużej mierze zależy jego zdrowie. Co więcej poród to nic innego jak ból, a trudno nie bać się go, zwłaszcza w takim natężeniu jakie ma miejsce przy porodzie naturalnym. Hormony stresu jednak znacznie utrudniają poród i sprawiają, że jest jeszcze bardziej bolesny. Co potęguje ich wydzielanie?

kobieta na sali porodowej
Autor: Getty Images Jak można zmniejszyć odczuwanie bólu podczas porodu?

Pewne okoliczności podczas porodu mogą uwalniać hormony, które spowalniają postęp porodu, a także mogą powodować zwiększony ból. Są to hormony odpowiedzialne za naszą wbudowaną reakcję walki lub ucieczki. Adrenalina i noradrenalina są częścią grupy hormonów znanych jako katecholaminy (CA) i razem stymulują współczulny układ nerwowy do walki lub ucieczki.⁣

W licznych badaniach wykazano, że wysoki poziom adrenaliny we wczesnym okresie porodu zakłóca akcję skurczową i wzmaga odczucia bólowe. Stres jest jednym z głównych czynników produkcji adrenaliny. Trudno się nie bać w sytuacji porodu, ale można wyeliminowac inne czynniki, które sprzyjają produkcji tego hormonu. 

Dowiedz się: Boisz się porodu? "Położna na medal" podpowiada, jak poradzić sobie z lękiem

5 błędów, których nie można popełnić na porodówce

Przeczytaj też: Rodzisz po raz pierwszy? Zobacz, jak wygląda poród naturalny

Błędne koło bólu

(...) jeśli kobieta odczuwa napięcie związane z porodem to pojawia się mechanizm ucieczki, a to wywołuje podczas skurczu zwiększone napięcie mięśni i ucisk naczyń. Co za tym idzie obserwuje się zwężenie naczyń, niedotlenienie ich, a więc skurcz jest silniejszy i boleśniejszy, dlatego tak ważne jest oddychanie w trakcie jego trwania. Wbrew pozorom, jeśli zaciśniesz się, by przetrwać skurcz, to on będzie boleśniejszy. - wyjaśnia położna, Katarzyna Płaza-Piekarzewska @połozna_kasia. 

Ten schemat, w którym ból wraz ze stresem wzajemnie się napędzają opisuje mechanizm nazwany Triadą Reada. Dr Grantly'ego Dick-Reada, brytyjski położnik opisywał w swoich pracach naukowych błędne koło, jakie powstaje z połączenia trzech kwestii - lęku, napięcia i bólu.

Choć samego lęku nie jesteśmy w stanie zwalczyć, to możemy niwelować pewne czynniki, które w trakcie porodu powodują stres. 

Te dwa hormony: adrenalina i noradrenalina są częścią grupy hormonów znanych jako katecholaminy (CA) i razem stymulują współczulny układ nerwowy do walki lub ucieczki.⁣ Są wytwarzane przez organizm w odpowiedzi na stresory. - wyjaśnia położna Nikki z Dubaju @thefitmidwife.

Przeczytaj też: Co robić, by podczas porodu mniej bolało?

Co pobudza stres w porodzie?

Do stresorów, na które mamy wpływ, chociażby podczas spisywania planu porodu, należą:

  • głód,
  • jasne i hałaśliwe otoczenie,
  • zbyt wiele osób na sali,
  • niska temperatura, wychłodzenie. 

Dlatego tak ważna jest ochrona środowiska porodowego. Cichy, słabo oświetlony pokój, z minimalnymi hałasem i ograniczeniem ilości obecnych osób, ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia uwolnienia hormonów stresu w niewłaściwym czasie i wpłynięcia na twoje doświadczenie porodowe! Dzięki drobnym zmianom, zachowasz tę falę walki na czas, kiedy najbardziej tego potrzebujesz!⁣ Wtedy adrenalina się przyda. - podsumowuje położna. 

Warto więc na wszelki wypadek mieć przy sobie przekąski, ciepłe skarpety, czy koc. Przyda się też relaksacyjna muzyka, którą lubisz. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza