Położna ostrzega: te rzeczy potęgują ból w porodzie. Niektórych można łatwo uniknąć

2022-09-12 9:37

Trudno wyobrazić sobie poród bez stresu. Na świat przychodzi twoje dziecko, a to od porodu w dużej mierze zależy jego zdrowie. Co więcej poród to nic innego jak ból, a trudno nie bać się go, zwłaszcza w takim natężeniu jakie ma miejsce przy porodzie naturalnym. Hormony stresu jednak znacznie utrudniają poród i sprawiają, że jest jeszcze bardziej bolesny. Co potęguje ich wydzielanie?

kobieta na sali porodowej
Autor: Getty Images Jak można zmniejszyć odczuwanie bólu podczas porodu?

Pewne okoliczności podczas porodu mogą uwalniać hormony, które spowalniają postęp porodu, a także mogą powodować zwiększony ból. Są to hormony odpowiedzialne za naszą wbudowaną reakcję walki lub ucieczki. Adrenalina i noradrenalina są częścią grupy hormonów znanych jako katecholaminy (CA) i razem stymulują współczulny układ nerwowy do walki lub ucieczki.⁣

W licznych badaniach wykazano, że wysoki poziom adrenaliny we wczesnym okresie porodu zakłóca akcję skurczową i wzmaga odczucia bólowe. Stres jest jednym z głównych czynników produkcji adrenaliny. Trudno się nie bać w sytuacji porodu, ale można wyeliminowac inne czynniki, które sprzyjają produkcji tego hormonu. 

Dowiedz się: Boisz się porodu? "Położna na medal" podpowiada, jak poradzić sobie z lękiem

5 błędów, których nie można popełnić na porodówce

Przeczytaj też: Rodzisz po raz pierwszy? Zobacz, jak wygląda poród naturalny

Błędne koło bólu

(...) jeśli kobieta odczuwa napięcie związane z porodem to pojawia się mechanizm ucieczki, a to wywołuje podczas skurczu zwiększone napięcie mięśni i ucisk naczyń. Co za tym idzie obserwuje się zwężenie naczyń, niedotlenienie ich, a więc skurcz jest silniejszy i boleśniejszy, dlatego tak ważne jest oddychanie w trakcie jego trwania. Wbrew pozorom, jeśli zaciśniesz się, by przetrwać skurcz, to on będzie boleśniejszy. - wyjaśnia położna, Katarzyna Płaza-Piekarzewska @połozna_kasia. 

Ten schemat, w którym ból wraz ze stresem wzajemnie się napędzają opisuje mechanizm nazwany Triadą Reada. Dr Grantly'ego Dick-Reada, brytyjski położnik opisywał w swoich pracach naukowych błędne koło, jakie powstaje z połączenia trzech kwestii - lęku, napięcia i bólu.

Choć samego lęku nie jesteśmy w stanie zwalczyć, to możemy niwelować pewne czynniki, które w trakcie porodu powodują stres. 

Te dwa hormony: adrenalina i noradrenalina są częścią grupy hormonów znanych jako katecholaminy (CA) i razem stymulują współczulny układ nerwowy do walki lub ucieczki.⁣ Są wytwarzane przez organizm w odpowiedzi na stresory. - wyjaśnia położna Nikki z Dubaju @thefitmidwife.

Przeczytaj też: Co robić, by podczas porodu mniej bolało?

Co pobudza stres w porodzie?

Do stresorów, na które mamy wpływ, chociażby podczas spisywania planu porodu, należą:

  • głód,
  • jasne i hałaśliwe otoczenie,
  • zbyt wiele osób na sali,
  • niska temperatura, wychłodzenie. 

Dlatego tak ważna jest ochrona środowiska porodowego. Cichy, słabo oświetlony pokój, z minimalnymi hałasem i ograniczeniem ilości obecnych osób, ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia uwolnienia hormonów stresu w niewłaściwym czasie i wpłynięcia na twoje doświadczenie porodowe! Dzięki drobnym zmianom, zachowasz tę falę walki na czas, kiedy najbardziej tego potrzebujesz!⁣ Wtedy adrenalina się przyda. - podsumowuje położna. 

Warto więc na wszelki wypadek mieć przy sobie przekąski, ciepłe skarpety, czy koc. Przyda się też relaksacyjna muzyka, którą lubisz.