Pomyślałaś o wszystkim? Policjanci pokazali, co musisz przećwiczyć z dzieckiem, zanim puścisz je samo do szkoły

2022-09-02 13:07

Rozglądanie się na przejściu to tylko początek. Policjanci stworzyli listę rzeczy, których musisz nauczyć dziecko, mające samodzielnie chodzić do szkoły. O części zagrożen wystarczy dziecko upomnieć, resztę warto wspólnie przećwiczyć.

droga do szkoły
Autor: Getty Images Co zrobić, by droga do szkoły była bezpieczna?

Co jeszcze możesz zrobić, by samodzielna droga dziecka do szkoły była bezpieczna? Policjanci zwracają uwagę na to, że samo ostrożne zachowanie na przejściu nie jest jedynym, na co warto zwrócić uwagę dziecka. Przyznamy, że część z tych rzeczy nie przyszłaby nam do głowy samodzielnie. 

Dowiedz się: Od kiedy dziecko może wracać samo ze szkoły?

Bezpieczna droga do szkoły

Z przepisów ruchu drogowego wynika, że już pierwszoklasista może samodzielnie chodzić do szkoły. Według obowiązującej ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, dzieci od 7. roku zycia mogą samodzielnie korzystać z dróg, a dzieci do 7. roku życia muszą mieć w trakcie poruszania się opiekę osoby, która ma co najmniej 10 lat. 

By jednak dziecko samodzielnie mogło wychodzic ze szkoły, potrzebne jest dostarczenie do wychowawcy odpowiedniego upoważnienia. Bez niego nauczyciel nie wypuści dziecka ze szkoły. 

Sprawdź: Początek roku szkolnego: jak przygotować do niego dziecko?

Przed rozpoczęciem samodzielnego chodzenia do szkoły, przede wszystkim warto opracować z dzieckiem najbardziej odpowiednią drogę do szkoły i prosić, by właśnie jej się trzymało podczas chodzenia do i ze szkoły. Drogę warto też z dzieckiem kilkakrotnie przećwiczyć, by wiedziało, gdzie zachować szczególną ostrożność. 

"Pamiętaj, aby nauczyć je nie najszybszej, a najbezpieczniejszej drogi do szkoły" - podkreślają policjancji z Kutyna, którzy są autorami filmiku na temat bezpieczeństwa. 

O czym jeszcze nie wolno zapomnieć?

  • Wspólnie przećwiczcie prawidłowe zamykanie drzwi od mieszkania i odpowiednie chowanie kluczy od drzwi, tak by nie wypadły dziecku z plecaka. 
  • Porozmawiaj z dzieckiem o potencjalnych niebezpiecznych sytuacjach. Naucz między innymi, jak się zachować, gdy zaczepia je ktoś obcy. 
  • Wyposaż dziecko w elementy odblaskowe, które poprawią jego widoczność na drodze. 
  • Upomnij dziecko, aby poruszało się chodnikiem, a nie ścieżką rowerową. 
  • Naucz dziecko, że jeśli porusza się drogą bez wyznaczonego chodnika, powinno trzymać się jej lewej strony.

W jakim wieku planujecie pozwolić dzieciom na samodzielne chodzenie do szkoły? A może ten etap macie już za sobą?

Sprawdź: Kalendarz szkolny - ważne daty i dni wolne od szkoły 2022/2023