Popularna przekąska wycofana ze sprzedaży. Wykryto w niej szkodliwe substancje

2023-05-26 10:05

Popularne wafle kukurydziane, będące lekką przekąską dla dzieci i dorosłych, zostały wycofane ze sprzedaży. Wykryto w nich pestycydy, groźne substancje, których spożycie może być szkodliwe dla zdrowia.

Popularne wafle wycofano ze sprzedaży
Autor: Getty Images Popularne wafle kukurydziane zostały wycofane ze sprzedaży

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne przed spożyciem wafli kukurydzianych. Wykryto w nich obecność pestycydu chlorpiryfosu, środka ochrony roślin, który może działać toksycznie. Producent wafli kukurydzianych podjął decyzję o wycofaniu partii z rynku.

Niebezpieczne wafle kukurydziane

Komunikat dotyczy aż czterech produktów:

  • Solonych Wafli Kukurydzianych 105 g
  • Solonych Wafli Kukurydzianych 35 g,
  • Pano Wafli Cienkich Kukurydzianych z Kaszą Jaglaną i Pieprzem, 105 g,
  • Pano Wafli Cienkich Kukurydzianych z solą morską, 105 g.

Wafle można było kupić w popularnych dyskontach i drogeriach takich jak Biedronka i Rossmann.

Wafle kukurydziane dla niemowląt

Wafle kukurydziane, podobnie jak chrupki, to często jedne z pierwszych przekąsek podawanych niemowlętom. Są łatwe do pogryzienia i rozpuszczają się w jamie ustnej, dlatego małe dzieci dobrze sobie radzą z jedzeniem ich. Warto jednak pamiętać, by podawać maluchom tylko takie wafle, które nie zawierają soli, konserwantów i barwników. Z przekąskami nie należy też przesadzać, by nie zaburzyć prawidłowego rozszerzania diety u malucha. 

Od kiedy można podawać wafle dzieciom?

Wafle i inne lekkie przekąski można podawać niemowlętom od 6. miesiąca życia. Początkowo najlepiej jest sięgać po wafle kukurydziane, które mają prosty skład. Od 7. i od 8. miesiąca życia można wprowadzać już inne przekąski, np. z kaszy jaglanej czy kaszy gryczanej. Zanim podamy je dziecku, przeczytajmy jednak zawsze skład produktu i sprawdźmy, czy producent nie dodał do niego cukru.

Czytaj: Zdrowe przekąski dla małych dzieci. Co podawać niemowlęciu?