Popularna zabawka z Ikei wycofana ze sklepów. Uwaga: grozi zadławieniem

2023-03-22 9:00

Ikea wycofuje zabawkę ze sklepów. Chodzi o serię ze zwierzętami morskimi. Sieć zwraca się do klientów z prośbą o natychmiastowe zaprzestanie używania gry i kontakt z jednym ze sklepów w celu zwrotu pieniędzy. Zabawka ma zawierać drobne elementy, które u dzieci niosą ryzyko zadławienia.

Ikea wycofuje zabawkę ze sklepów
Autor: Getty Images/ materiały prasowe Ikea wycofuje zabawkę ze sklepów. Chodzi o serię ze zwierzętami morskimi

Gra w łowienie rybek z magnesowymi elementami to kultowa zabawka zręcznościowa dla małych dzieci, dostępna u różnych producentów. W swojej ofercie taką grę miała również IKEA, w serii BLÅVINGAD ze zwierzątkami morskimi. 

W oficjalnym komunikacie sieć poinformowała, że gra posiada "niewielkie metalowe nity na zabawce, które mogą się poluzować, co może grozić zadławieniem, zwłaszcza w przypadku mniejszych dzieci. (...) Dlatego wycofujemy grę łowienie rybek BLÅVINGAD z rynku". 

Zobacz: 10 najlepszych gier planszowych na prezent dla dziecka i rodziny

Co potrafi 2-letnie dziecko?

Zobacz: Najlepsze gry planszowe - 21 fajnych gier planszowych nie tylko dla dzieci

Gra dla najmłodszych była przeznaczona dla dzieci od 3. roku życia. Zawierała 1 kostkę do gry, 2 wędki i 11 różnych figurek (zwierzęta i postaci z oceanu oraz odpady do zebrania i recyklingu).

Jak informują przedstawiciele sieci, gry można zwracać w dowolnych sklepach IKEA w celu otrzymania zwrotu pieniędzy. Co więcej - dowód zakupu nie jest wymagany. 

Jak czytamy w komunikacie, "IKEA przeprasza za wszelkie niedogodności wynikające z zaistniałej sytuacji". Sieć zapewnia też klientów, że ich produkty dla dzieci są dokładnie sprawdzane, by zapewnić najmłodszym maksimum bezpieczeństwa.

"IKEA opracowuje swoje produkty przy zachowaniu rygorystycznych zasad oceny ryzyka i przeprowadzania testów bezpieczeństwa, aby mieć całkowitą pewność, że oferowane produkty są zgodne z przepisami i normami obowiązującymi we wszystkich krajach, gdzie prowadzona jest ich sprzedaż" - zapewniono.

Jak to więc możliwe, że niebezpieczna zabawka trafiła na rynek?

Gra wycofana z Ikei
Autor: materiały prasowe Gra wycofana z Ikei