Tych popularnych lodów nie podawaj dziecku. GIS wycofuje je ze sklepów przez „rakotwórcze substancje”

2022-08-09 10:04

Główny Inspektorat Sanitarny po raz kolejny informuje o wycofaniu ze sklepów lodów popularnej firmy z powodu zanieczyszczenia ich tlenkiem etylenu. W lipcu tego roku firma musiała wycofać z obrotu aż sześć partii lodów o smaku waniliowym. Teraz GIS ostrzega konsumentów o wycofaniu kolejnych partii w czterech innych smakach.

Popularne lody znów wycofane ze sprzedaży przez „rakotwórcze substancje”. GIS podał numery partii
Autor: Getty images Popularne lody znów wycofane ze sprzedaży przez „rakotwórcze substancje”. GIS podał numery partii

„Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzeganiao Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o rozszerzeniu wycofania prowadzonego przez firmę Häagen-Dazs o wskazane poniżej partie lodów, ze względu na wykrycie w nich śladowych ilości 2-chloroetanolu (substancji pochodnej tlenku etylenu)” – czytamy w komunikacie.

W związku z powyższym odbiorca kwestionowanych partii produktu w Polsce – podmiot IGLOTEX SA zdecydował o konieczności wycofania produktów, które zostały wprowadzone do obrotu zanim firma uzyskała informację o zanieczyszczeniu.

13 lipca pisaliśmy o pierwszej wycofanej partii z tego samego powodu.

Kolejny raz wycofano lody Häagen-Dazs

Mowa o lodach znanej marki Häagen-Dazs, w których wykryto tlenek etylenu - substancję klasyfikowaną jako związek rakotwórczy dla człowieka. W śladowych ilościach tlenek etylenu występuje m.in. w dymie tytoniowym i jest uznany za prawdopodobny czynnik rakotwórczy, a także substancję działającą szkodliwie na rozrodczość.

"Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia, nie można ustalić bezpiecznych poziomów spożycia tej substancji" - ostrzega GIS.

Ostrzeżenie z 13 lipca tego roku dotyczyło 6 partii lodów o smaku waniliowym, w najnowszym komunikacie z 8 sierpnia zaś czytamy o 5 nowych partiach produktu w czterech smakach: belgijskiej czekolady, orzechów makadamia, pralinowym oraz waniliowo-czekoladowym.

Wycofane partie produktów

  • Nazwa produktu: BELGIAN CHOCOLATE 460MLProducent: Häagen-DazsNumery partii: 4266585
  • Nazwa produktu: MACADAMIA NUT BRITTLE 460MLProducent: Häagen-DazsNumery partii: 4266569 , 4281488
  • Nazwa produktu: PRALINES&CREAM 460MLProducent: Häagen-DazsNumery partii: 4271507
  • Nazwa produktu: DUO BELGIAN CHOCOLATE & VANILLA 420ML Producent: Häagen-DazsNumery partii: 4271142

„Nie należy spożywać partii produktów określonych w tym komunikacie” – ostrzega GIS.

Przeczytaj także: Takich lodów lepiej nie podawaj dziecku. Sanepid ostrzega: może dojść do zatrucia