Popularny lek dla dzieci wstrzymany. Sprawdź, czy nie masz go w apteczce

2024-07-10 14:44

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymał sprzedaż paracetamolu dla dzieci. To istotna informacja dla rodziców, którzy często sięgają po tę substancję czynną, chcąc ulżyć maluchowi np. w czasie ząbkowania. "Nie możemy wykluczyć ryzyka wynikającego z nieodpowiedniego dawkowania leku" - wskazuje GIF.

Popularny lek dla dzieci wstrzymany. Sprawdź, czy nie masz go w apteczce
Autor: Getty Images Popularny lek dla dzieci wstrzymany. Sprawdź, czy nie masz go w apteczce

Paracetamol dla dzieci w syropie to coś, co znajduje się w apteczce chyba każdego rodzica. Przydaje się nie tylko w czasie gorączki, jest wsparciem i w czasie bolesnego ząbkowania. Sprawdź, czy nie masz pod ręką produktu, który został właśnie wstrzymany decyzją Głównego Inspektora Sanitarnego.

Webinar z lek. dent. Karoliną Łukaszkiewicz-Buczek: Ząbkowanie i higiena jamy ustnej u najmłodszych

GIF wstrzymuje w obrocie paracetamol w zawiesinie

Decyzja dotyczy wszystkich serii produktu Paracetamol Aflofarm (GTIN 05909991076115), podmiot odpowiedzialny: Aflofarm Farmacja Polska sp. z o.o. z siedzibą w Pabianicach. To zawiesina doustna (120 mg/5 ml), przeznaczona do stosowania od trzeciego miesiąca życia.

Wiadomo, zawiesinę należy wstrząsnąć przed użyciem, ale w tym przypadku trzeba to robić o wiele dłużej, niż mogłybyśmy zakładać. Mimo wielokrotnego wstrząsania, na dnie butelki wciąż pozostawał osad, pojawił się problem z uzyskaniem jednolitej zawiesiny. GIF przeprowadził kontrolę, a efektem jest dzisiejsza decyzja.

Jak czytamy w jej uzasadnieniu, w drukach pojawia się informacja "wstrząsnąć przed użyciem", nie jest jednak określony minimalny czas, w którym należy to robić. Z analiz wynika, że "dopiero po 30 sekundach wstrząsania zawiesiny, mimo obecnego osadu na dnie butelki, możemy otrzymać produkt zgodny z wymaganiami jakościowymi, w zakresie zawartości paracetamolu". A osadu nie widać dopiero po dwóch minutach potrząsania.

W związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości związanych z brakiem możliwości uzyskania jednorodnej zawiesiny przedmiotowego produktu, pomimo wielokrotnego jej wytrząsania, nie możemy wykluczyć ryzyka wynikającego z nieodpowiedniego dawkowania leku, który trzeba to podkreślić, może być podawany dzieciom już od trzeciego miesiąca życia. Brak możliwości prawidłowego użytkowania leku ponad wszelką wątpliwość stwarza realne i bezpośrednie zagrożenie dla pacjentów stosujących ten produkt leczniczy

- napisano w uzasadnieniu decyzji.

Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Przeczytaj także: Sinsay wycofuje dwie zabawki ze sklepów. Mogą być niebezpieczne, więc lepiej je zwrócić

Zobacz także: Te morskie stworzenia w Chorwacji są niebezpieczne

W tym quizie matematycznym komplet zdobędą nieliczni. Poradzisz sobie?

Pytanie 1 z 11
Prawidłowy wynik to:
Zadanie matematyczne